ایران طی یک اقدام اعتمادساز موقتا پروتکل الحاقی را اجرا می‌کند

20:16 - 26 مهر 1394
کد خبر: ۸۹۰۹۴
دسته بندی: سیاست
خبرگزاری میزان - نماینده ایران در آژانس انرژی اتمی اعلام کرد که ایران طی یک اقدام اعتمادساز موقتا پروتکل الحاقی را اجرا می‌کند.
به گزارش گروه سیاسی ، "رضا نجفی" نماینده ایران در آژانس بین المللی انرژی اتمی اعلام کرد: ایران بعنوان یک اقدام اعتماد ساز ، به صورت موقت پروتکل الحاقی را اجرا می کند.  

رضا نجفی گفت: جمهوری اسلامی ایران نامه ای را به آژانس ارسال کرد مبنی براینکه از روز اجرای برجام بصورت موقت و تا زمانی که مجلس شورای اسلامی پروتکل الحاقی را تصویب نماید، ایران بصورت داوطلبانه بعنوان یک اقدام اعتماد ساز پروتکل الحاقی را اجرا بکند وهمین طور کد اصلاحی 3.1 ترتیبات فرعی را از روز اجرا به مرحله اجرا در آورد.

وی در باره اجرای برجام که از امروز آغاز می شود، گفت:همانطور که درمتن برجام مشخص شده است، پس از نهایی شدن برجام در 14جولای 2015 , به فاصله یک هفته شورای امنیت سازمان ملل قطعنامه ای را تصویب کرد و در برجام پیش بینی شده است که روز تصویب 90روز پس از تصویب قطعنامه شورای امنیت یا تاریخی زودتر انجام شود.

نجفی افزود: این فرصت را در برجام پیش بینی کردند ,برای آنکه کشورها مراحل داخلی خود را برای تصویب برجام بگذرانند و در واقع این مراحل پشت سر گذاشته شد.

نجفی با اشاره به اینکه مجلس شورای اسلامی ایران طرح را تایید کردند و پس از تایید شورای نگهبان جمهوری اسلامی ایران مراحل داخلی خود را پشت سر گذاشته است,افزود:امروز که نود روز از تصویب قطعنامه 2231 شورای امنیت می گذرد روز تصویب  برجام محسوب می شود. براساس برجام طرفین باید اقداماتی را انجام دهند.

نجفی تصریح کرد: بعضی از اقدامات که مشترک است اتخاذ تمهیدات و آمادگی برای روز اجرا است که دوطرف باید این اقدامات را انجام دهند از جمله اقدامات حقوقی و اداری پیش بینی شده است در برجام در روز تصویب که امروز باشد اتحادیه اروپا و اعضایش باید مصوبه ای را بگذرانند که براساس آن تمام تحریم های اقتصادی و مالی از روز اجرا برداشته شود که جزییات ان در برجام مشخص شده است.

نماینده ایران در آژانس گفت: همینطور آمریکا بعنوان طرف دیگر برجام متعهد است که امروز مصوبه ای را بگذارند که در اختیار  رییس جمهور هست و متعهد شود که از روز اجرای برجام تحریم های اقتصادی و مالی مرتبط هسته ای را متوقف کند.

وی افزود : رییس جمهور آمریکا بایستی دستورات اجرایی را صادر کند که آن  دستورات اجرایی در واقع راه را باز می کند برای اینکه تحریم های مرتبط اقتصادی و مالی از روز اجرا برداشته شود.

نماینده کشورمان در آژانس با ذکر اینکه  از سوی جمهوری اسلامی ایران هم دو اقدام مشخص در روز تصویب مشخص شده است، گفت: یکی از آن بحث اقدامات ایران وآژانس بین المللی انرژی اتمی در رابطه با نقشه راه هست که  چند روز پیش خاتمه پیدا کرد.

نجفی اضافه کرد:  همینطور جمهوری اسلامی ایران نامه ای را به اژانس ارسال کرد مبنی براینکه از روز اجرای برجام بصورت موقت و تا زمانی که مجلس محترم شورای اسلامی پروتکل الحاقی را تصویب بکند , ایران بصورت داوطلبانه بعنوان یک اقدام اعتماد ساز پروتکل الحاقی را اجرا بکند وهمنیطور کد اصلاحی 3.1 ترتیبات فرعی را از روز اجرا به مرحله اجرا در آورد.

به گفته نجفی، همینطور دو اقدام دیگر در روز اجرا در برجام مشخص شده است که یکی از ان اغاز مباحث اجرایی برای مدرن سازی راکتور اراک است که در واقع این بحث ها شروع شده است.همین امروز در وین جلسات کارشناسی آغاز شده است.

وی گفت: یک موضوع دیگر درخصوص دستورالعمل ها و بیانیه هایی که باید در راستای رفع تحریم ها از سوی طرف های مقابل صادر شود که مباحث ان از همین امروز باید اغاز شود.

نجفی خاطر نشان ساخت : همینطور قرار است فردا کمیسیون مشترک اولین جلسه خود را در وین برگزار بکند و بعد از مباحث کمیسیون می توان اطلاعات بیشتری را در این مورد ارائه کرد.

انتهای پیام/


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *