همکاری‌ تجاری ایران و افغانستان بیشتر می‎شود

12:33 - 26 مهر 1394
کد خبر: ۸۸۸۹۱
دسته بندی: اقتصاد ، صمت و کشاورزی
خبرگزاری میزان - در دیدار وزیر صنعت،‌ معدن و تجارت کشورمان با وزیر معادن و نفت افغانستان، دو طرف بر ضرورت توسعه و تعمیق روابط هرچه بیشتر در زمینه های مختلف معدنی و صنعتی تاکید کردند.
به گزارش ، محمدرضا نعمت زاده در دیدار با «داوود شاه صبا» وزیر معادن و نفت افغانستان  گفت: تلاش می کنیم تا همچون گذشته این تعاملات با سرعت بیشتری انجام شود  چرا که  بسط و توسعه همکاریها ،‌خواست هر دو طرف است.

وی با اشاره به ظرفیت ها و توانمندی های مناسبی که در خصوص اکتشافات معدنی، استخراج، ‌فرآوری و بهره برداری از معادن و ذخائر معدنی در کشور وجود دارد، تصریح کرد: در حال حاضر شرکت های خوبی در بخش  اکتشاف، حفاری و بهره برداری در کشور موجود است که تمایل خود را برای همکاریهای بیشتر اعلام کرده اند.

وزیر صنعت،‌ معدن و تجارت با اعلام آمادگی برای همکاری و سرمایه گذاری مشترک در بخش های مختلف صنعتی و معدنی یادآور شد: با مذاکراتی که وزیر معادن و نفت افغانستان با مسئولان ما در وزارتخانه انجام داده اند، زمینه همکاری مشترک در بخش های جمع آوری اطلاعات زمین شناسی  و اکتشافی در معدن سنگان افغانستان، سیمان هرات ،‌استخراج و فرآوری باریت، سرمایه گذاری مشترک در کود شیمیایی و اجرای  طرح های مشترک  فولادی مطرح شده است که می تواند مورد توجه قرار گیرد.

وی همچنین استفاده از تجربیات در خصوص معادن کوچک مقیاس بویژه سنگهای تزئینی و مصالح ساختمانی،‌ همچنین همکاری در زمینه فرآوری کارخانجات سنگ و آموزش نیروی انسانی به صورت کارآموزی را در بخش های مختلف از جمله سنگ آهن، سنگ مس و سیمان به عنوان دیگر محورهای گسترش تعاملات دو جانبه برشمرد.

نعمت زاده در ادامه با بیان اینکه کشور ما تجربیات مناسبی در ایجاد صنایع کوچک و متوسط دارد اضافه کرد: همکاری در زمینه ایجاد شهرک های صنعتی، صنایع تبدیلی کشاورزی، صنایع لبنی، صنایع کوچک کارگاهی اعم از قطعه سازی،‌ مجموعه سازی، ریخته گری، متالوژی و ماشیبن آلات خطوط تولید سنگبری نیز از طرح هایی است که کارشناسان ما در وزارت صنعت،‌ معدن و تجارت آمادگی خود را برای شروع اقدامات لازم  اعلام کرده اند.

وزیر صنعت،‌ معدن و تجارت در ادامه توصیه کرد: یک واحد کنسانتره به صورت مشترک ایجاد شود که می‌تواند آغاز خوبی برای ایجاد ارزش افزوده بیشتر از معادن کشور افغانستان محسوب شود.

وی با تاکید بر زمانبندی دقیق برای جدیت داشتن در گسترش تعاملات و همکاری ها،‌ ایجاد مرزهای اقتصادی را مورد اشاره قرار داد و گفت:‌ اگر بتوانیم مرزها را اقتصادی کنیم علاوه بر ایجاد ارزش افزوده بیشتر به اشتغالزایی مردم آن منطقه نیز کمک کرده ایم.

نعمت زاده در بخش دیگری از سخنان خود به توانمندی علمی و تجربی سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی ایران اشاره کرد و افزود: این سازمان تاکنون توانسته است با تعامل،‌همکاری و اجرای طرح های مختلف زمین شناسی و اکتشافی در کشورهای گوناگون مثل کشورهای آفریقایی و آمریکای لاتین،‌ اقدامات مشترکی را به انجام برساند.

وی ادامه داد: از این رو مسئولان این سازمان آمادگی و علاقه مندی خود را برای ایجاد مرکز آزمایشگاه آنالیز مواد معدنی در کشور افغانستان اعلام می کنند ضمن اینکه همکاری مشترک و آموزش تهیه و پردازش داده ها و اطلاعات زمین شناسی کشور افغانستان به صورت پایگاه داده های اطلاعاتی و انجام اکتشافات سیستماتیک نیز یکی دیگر از محورهایی است که می تواند مورد توجه قرار گیرد.

نعمت زاده همچنین به برگزاری نمایشگاه های ارائه توانمندیهای دو کشور اشاره کرد و ضمن موثر بودن آن در تعمیق روابط،‌ آشنایی بیشتر سرمایه گذاران دو کشور را با قابلیت ها و پتانسیل های ایران و افغانستان، از نتایج آن برشمرد.

همچنین در این دیدار «داوود شاه صبا» وزیر معادن و نفت افغانستان،‌ علاقه مندی خود را برای مشارکت در خصوص اکتشاف منابع نفت، گاز، آهن و گسترش همکاری های تجاری دراین رابطه اعلام کرد.

وی همچنین ضمن استقبال از همکاری در خصوص زمینه های مطرح شده از سوی نعمت زاده ابراز امیدواری کرد: این تعاملات بیش از گذشته و با جدیت دنبال شود.

داوود شاه صبا از همکاری مشترک با سازمان زمین شناسی ایران استقبال کرد و گفت: همکاری مناسبی با این سازمان از گذشته تا کنون وجود داشته و تلاش می کنیم این همکاریها در زمینه انجام مطالعات اکتشافی،‌ زمین شناسی و فرآوری مواد معدنی از جمله فرآوری لیتیوم گسترش یابد.
ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *