رؤسای قوه قضائیه وکیل آنلاین مجله حقوقی

آمریکا عامل تنش بین "هند و پاکستان" است

7:00 - 27 مهر 1394
کد خبر: ۸۸۷۳۰
تحلیلگر هندی سیاست های امریکا را عامل تشدید بحران و تنش بین اسلام آباد و دهلی نو دانست و خاطرنشان کرد؛ اظهارات و عملکرد مقامات امریکایی زمینه افزایش تنش در شبه قاره و دو کشور شده است.
آمریکا عامل تنش بین به گزارش گروه فضای مجازی ، "آنیرود باتاچاریا" تحلیلگر مسائل امریکا روز شنبه در مقاله ای در روزنامه هندوستان تایمز می نویسد: امریکا با کمک های مالی به اسلام آباد و حمایت از این کشور باعث افزایش انعطاف ناپذیری این کشور شده است.

وی با متهم کردن پاکستان به حمایت از گروه های تروریستی می افزاید: به احتمال زیاد"نواز شریف" بار دیگر با دست پر از واشنگتن برمی گردد.

این کارشناس هندی در ادامه با اشاره به تلاش پاکستان برای امضای قرارداد هسته ای با امریکا می نویسد: این قرارداد می تواند به منزله جایزه دادن به کشوری باشد که از القاعده و تروریسم حمایت می کند.

وی می افزاید: امریکا از 11 سپتامبر 2001 تاکنون بیش از 31 میلیارد دلار به پاکستان کمک مالی کرده است.

این تحلیلگر مسائل امریکا در ادامه با اشاره به برنامه هسته ای و موشکی پاکستان می نویسد: ممکن است امریکا سقفی را برای موشک های دوربرد اسلام آباد تعیین کند ولی نگرانی درخصوص موشک های بالستیک هند ندارد.

وی می افزاید: هند با تضعیف روزافزون اقتصاد چین می تواند به عنوان موتور رشد جهانی محسوب شود.

این کارشناس هندی می نویسد: شاید مشارکت اقتصادی هند و امریکا باید با رهایی از طلسم روابط تراژیک امریکا و پاکستان صورت گیرد.

بخشی از کشمیر در خاک هند و بخشی دیگر در خاک پاکستان قرار دارد. هر دو کشور ادعای مالکیت بر منطقه کشمیر را دارند و همین موضوع یکی از علل اصلی مناقشه دیرینه میان دهلی نو و اسلام آباد از زمان استقلال پاکستان از هند در سال 1947 میلادی تاکنون است.

این دو همسایه هسته ای تاکنون دوبار بر سر مساله کشمیر وارد جنگ شده اند و به رغم برقراری آتش بس تقریبا هر روز درگیری مرزی بین دو کشور رخ می دهد.

از سه جنگی که میان هند و پاکستان - دو رقیب هسته ای منطقه رخ داده - دوبار بر سر مالکیت بر منطقه عمده مسلمان نشین کشمیر در مرز دو کشور بوده است.
/انتهای پیام/

: انتشار مطالب و اخبار تحلیلی سایر رسانه‌های داخلی و خارجی لزوما به معنای تایید محتوای آن نیست و صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای منتشر می‌شود.


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *