ثبت تخلف 53 شرکت تولیدی آبلیمو از ابتدای سال تاکنون

17:25 - 25 مهر 1394
کد خبر: ۸۸۶۳۶
دسته بندی: جامعه ، عمومی
خبرگزاری میزان- معاون وزیر و رئیس سازمان غذا و دارو درباره سلامت و استاندارد برخی مواد غذایی نظیر آبلیمو و آب معدنی گفت: اخذ مجوز از سازمان غذا و دارو، نشانه سلامت دائمی آن محصول نیست.
به گزارش گروه اجتماعی میزان، رسول دیناروند امروز شنبه در حاشیه همایش روز جهانی غذا در جمع خبرنگاران ضمن بیان این مطلب، اظهار کرد:  از ابتدای سال تا کنون، 53 شرکت تولید کننده آبلیمو از دید سازمان غذا و دارو تخلف داشته اند که اسامی برخی از آنها اعلام و برخی دیگر نیز به مراجع قضایی معرفی شدند. رسانه ای نشدن اسامی برخی از متخلفین، به این معنی نیست که برخورد با آنها صورت نمی گیرد.

دیناروند مهمترین معضل صنعت آبلیمو را وجود رقابت در بین صنایع به منظور کاهش هزینه های تولید دانست و گفت: طبق ضوابط موجود، تولید آبلیمو باید طبیعی باشد که در این مورد تخلفاتی به منظور کاهش هزینه ها انجام شده و محصولات تعدادی از شرکت های متخلف، خطر جدی و فوری را برای سلامتی مردم نداشته و به مردم اطمینان می دهیم که تولید کنندگان متخلف آبلیمو، محصولی خطرناک و سمی را تولید نکرده اند بلکه تخلف آنها مربوط به کاهش قیمت تولید بوده که البته قابل قبول نیست و در همین زمینه نیز، اسامی متخلفان را به سازمان تعزیرات حکومتی و رسانه ها اعلام شده است.

وی افزود: خطوط تولیدی آبلیمو که متوقف شده بودند پس از اصلاحات لازم و مورد نظر سازمان غذا و دارو، موفق به اخذ مجوز ورود به بازار شده اند و این نظارت تمام شدنی نیست و مجددا نمونه برداری ها انجام خواهد شد اما لازم است تا شرکت های تولید کننده از برند خود، بیشتر مراقبت کنند که آسیبی به نام کالاهای آنها نرسد.

 دیناروند در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه عرضه آب آشامیدنی دماوند مجاز است، گفت: آب آشامیدنی دماوند مورد تأیید سازمان غذا و دارو است و عرضه آن در بازار مشکلی ندارد.

وی مصرف خمیر مرغ در فرآورده های گوشتی را مجاز ندانست و گفت: سازمان دامپزشکی به عنوان دستگاه مسوول بر فرآورده های دامی و خام مانند تخم مرغ و شیر نظارت می کند اما هنوز نتوانسته ایم به شرایطی برسیم که امکان مصرف خمیر مرغ در فرآورده های گوشتی وجود داشته باشد این میسر خواهد بود اما قاعدتا باید تعدادی از آنها باید حذف شوند و شرایط تولید نیز تغییر کند.

 دیناروند درباره وضعیت حال حاضر غذا در کشور گفت: مردم شاهد هستند که ما به عنوان دستگاه نظارتی در زمینه غذا مسامحه نمی کنیم و در مواردی که مانند موضوع روغن پالم در سال گذشته یا آبلیمو و آب معدنی در سال جاری، ضرورت وجود داشت وارد شده ایم چرا که سلامت مردم مهمترین اصل برای ما است.

وی از صنعت غذا به عنوان یکی از صنایع پیشرفته در کشور یاد کرد و گفت: این صنعت از نظر اقتصادی و اشتغال برای کشور اهمیت ویژه ای دارد اما در جوانب مربوط به سلامتی آن، ما کوتاه نمی آییم.

دیناروند افزود: هفته گذشته از یکی از صنایع پیشرو کشور در حوزه غذایی بازدید داشتم و از اینکه این شرکت توانسته به 40 کشور دنیا صادرات داشته باشد، خوشحال شدم چرا که بخشی از صادرات، به کشورهای سختگیر اروپایی بود بنابراین زمانی که می توان مواد غذایی را در بالاترین سطح در کشور تولید کرد نباید اجازه داد تا مواد غذایی ناسالم در کشور تولید شوند.

معاون وزیر و رییس سازمان غذا و دارو با بیان اینکه همایش روز جهانی غذا امروز در سراسر دنیا برگزار می شود، افزود: بزرگداشت این روز با مشارکت 5 دستگاه کشور شامل وزارت بهداشت، جهاد کشاورزی، سازمان غذا و دارو، انجمن صنایغ غذایی و دفتر خوار و بار(فائو) در ایران نیز برگزار شد.

دیناروند افزود: در این همایش موضوع غذا، از نگاه تولید کنندگان و صنعت گران و همچنین دستگاه های نظارتی و نماینده دستگاه های بین المللی بررسی می شود و امروز همچنین به 26 صنایعی که موفق به دریافت نشان ایمنی و سلامت شدند، تقدیر می شود.

معاون وزیر و رئیس سازمان غذا و دارو شعار روز جهانی غذا را " امنیت غذا از مزرعه تا سفره" عنوان کرد و گفت: بخشی از نظارت بر این زنجیره بر عهده وزارت بهداشت و سازمان غذا و دارو است اما نظارت در مزرعه و سموم بر عهده وزارت جهاد کشاورزی و نظارت بر فرآورده های دامی نیز بر عهده سازمان دامپزشکی است که لازم است تا همکاری بین دو وزارتخانه بیش از گذشته شود.

دیناروند یادآور شد: در مجموع، سمومی که در کشور استفاده می شود خطرناک و آسیب زا نیست اما نحوه استفاده و کیفیت سموم وارداتی به کشور نکات مورد اختلاف ما با وزارت جهاد کشاورزی است و از وزارت جهاد کشاورزی انتظار داریم تا اصلاحات لازم را در تأمین سموم از منابع معتبر، آموزش کشاورزان و نظارت بر سموم جهت جلوگیری از قاچاق سموم، انجام دهد.

وی خاطر نشان کرد: برنج های خارجی که از مبادی رسمی وارد کشور می شوند بدون شک کنترل می شوند اما کنترل برنج در سال های 93 و 94، نسبت به گذشته بسیار سختگیرانه انجام شده و ضوابط فنی آن اصلاح شده است بنابراین با اطمینان می گوییم که مشکلی از این نظر وجود ندارد و در بازار نیز کنترل می شود ضمن اینکه برنج های تولید داخل به تدریج در قالب نظام کدگذاری و رهگیری ساماندهی می شوند و از عرضه فله آن جلوگیری خواهد شد.
ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *