آزمایش ۴ هزار تومانی برای تشخیص زودهنگام سرطان پروستات

16:28 - 25 مهر 1394
کد خبر: ۸۸۶۳۴
خبرگزاری میزان - محققان دانشگاه مرکزی فلوریدا روش کم‌هزینه و موثری را برای تشخیص زودهنگام سرطان پروستات ابداع کرده‌اند که با برتری بر روش‌های پیشین، با هزینه بسیار اندک و ظرف چند دقیقه نتایج را اعلام می‌کند.
آزمایش ۴ هزار تومانی برای تشخیص زودهنگام سرطان پروستاتبه گزارش به نقل از خبر آنلاین، آزمایش خون جدید که از نانوذرات طلا استفاده می‌کند، خاص‌تر و حساس‌تر از استانداردهای بالینی فعلی می‌باشد و بر محدودیت‌های روش غربالگری آنتی‌ژن خاص پروستات (PSA) غلبه می‌کند.

آزمایش PSA که در طول دهه‌ها به صورت بالینی استفاده شده‌، اخیرا توسط کارشناسان مورد انتقاد واقع شده‌ است. آن‌ها ادعا می‌کنند این آزمایش منجر به اثرات جانبی زیادی خواهد شد.

همه سرطان‌های پروستات به درمان نیاز ندارند، ضمنا آزمایش PSA نمی‌تواند شدت این بیماری را تشخیص دهد.

بر اساس اعلام موسسه ملی سرطان، درمان‌های متعدد سرطان پروستات می‌توانند منجر به پیچیدگی‌هایی نظیر بی‌اختیاری ادرار، روش‌های جراحی غیرضروری و دردناک شود. مقاله‌ای که ماه گذشته توسط دانشکده پزشکی هاروارد منتشر شد، به محدودیت‌های آزمایش PSA اشاره و اعلام کرد که این آزمایش، تشخیص‌های اشتباه فراوانی دارد و پزشکان نیازمند یک آزمایش تشخیصی سریع هستند که شدت سرطان را نشان دهد تا یک روش درمان مناسب‌تر تعیین شود.

آزمایش جدید، قطرات کمی از سرم خونی را با مخلوطی از نانوذرات طلا و آب ترکیب می‌کند. نشانگرهای زیستی سرطان پروستات خودشان را به طلا می‌چسبانند و باعث افزایش اندازه و توده نانوذرات می‌شوند.

با این روش، محققان قادر بودند به درستی سرطان پروستات و شدت آن را با تحلیل نور پخش‌شده از طلا تشخیص دهند.

تحقیقات نشان داده که روش پخش نور پویا که با استفاده از نانوذرات ممکن شده‌است، آزمایش PSA را بهبود بخشیده‌ است.

مولفان این تحقیق اظهار کردند: دو آزمایش بر روی نمونه‌های سرم خونی که از شبکه مخزن زیستی سرطان پروستات در بیمارستان فلوریدا جمع‌آوری شده‌ بود، نشان داد که صحت این آزمایش 90 تا 95 درصد بوده و 50 درصد حساسیت بیشتری در تشخیص سریع سرطان پروستات دارد که ارتقای قابل‌توجهی نسبت به آزمایش‌های فعلی است.

کان هو، استاد نانوفناوری دانشگاه مرکزی فلوریدا و رهبر این پژوهش گفت: چیزی که در مورد این روش متفاوت و بی‌نظیر است، ساده بودن آن است و این که مواد مورد نیاز برای این آزمایش کمتر از یک دلار می‌باشد. به علت قیمت پایین این روش، ما امیدواریم که اکثر مردم بتوانند این آزمایش را در مطب دکترشان انجام دهند. اگر بتوانیم این سرطان را در مراحل اولیه تشخیص دهیم، کمک شایانی به بیماران کرده‌ایم.

/انتهای پیام/
: انتشار مطالب و اخبار تحلیلی سایر رسانه‌های داخلی و خارجی لزوما به معنای تایید محتوای آن نیست و صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای منتشر می‌شود.
ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *