رؤسای قوه قضائیه وکیل آنلاین مجله حقوقی

دریافت یارانه 5 برابری ثروتمندان نسبت به فقیران امری طبیعی است

11:26 - 23 تير 1393
کد خبر: ۸۸۶
دسته بندی: اقتصاد ، عمومی
خبرگزاری میزان: عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس در خصوص آمار صندوق بین المللی پول مبنی بر اینکه ثروتمندان ایرانی، ۵ برابر فقرا یارانه می گیرند را طبیعی دانست و گفت: به علت اینکه یارانه بر کالاهای مصرفی پرداخت می شود و سرانه مصرف اقشار پردرآمد جامعه نسبت به قشر کم درآمد بیشتر است ثروتمندان از یارانه ها سهم بیشتری می‌برند.

: عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس در خصوص آمار صندوق بین المللی پول مبنی بر اینکه ثروتمندان ایرانی، ۵ برابر فقرا یارانه می گیرند را طبیعی دانست و گفت: به علت اینکه یارانه بر کالاهای مصرفی پرداخت می شود و سرانه مصرف اقشار پردرآمد جامعه نسبت به قشر کم درآمد بیشتر است ثروتمندان از یارانه ها سهم بیشتری می‌برند.

به گزارش ، جعفر قادری راهکار توزیع متوازن و عادلانه یارانه ها متناسب با وضعیت درآمدی اقشار مختلف جامعه را اصلاح قیمت ها در طول زمان عنوان و تصریح کرد: چنانچه قیمت کالاهای مصرفی به مرور زمان اصلاح، بین المللی و غیریارانه ای شود یارانه ها به طور عادلانه توزیع خواهد شد.

نماینده شیراز در مجلس افزود: با توجه به اینکه درآمد دهک های بالای جامعه نسبت به دهک های پایین بیشتر است و کالاهای مصرفی جز کالاهای یارانه ای هستند نسبت برخورداری ثروتمندان از یارانه ها بیشتر است.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه ومحاسبات مجلس راهکار توزیع متوازن و عادلانه یارانه ها متناسب با وضعیت درآمدی گروه ها و اقشار مختلف جامعه را اصلاح قیمت ها در طول زمان عنوان و تصریح کرد: چنانچه قیمت کالاهای مصرفی به مرور زمان اصلاح و بین المللی و غیریارانه ای شود یارانه ها به طور عادلانه توزیع خواهد شد.

این نماینده مردم در مجلس نهم ادامه داد: اگر یارانه به کالاهایی تعلق گیرد که از سوی اقشار کم درآمد و ضعیف جامعه بیشتر مصرف می شود سهم این دهک از یارانه ها بیشتر خواهد شد.

قادری حمل و نقل عمومی را یکی از امکانات و کالاهای پر مصرف در بین اقشار کم درآمد و ضعیف جامعه برشمرد و گفت: ارائه یارانه به مسکن اجتماعی و بخش بهداشت و درمان از دیگر راهکارهای افزایش سهم دهک های درآمدی پایین جامعه از یارانه ها است.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه ومحاسبات مجلس شورای اسلامی با یادآوری اینکه نمی توان به یکباره قیمت حامل های انرژی را تغییر داد،افزود: می توان با افزایش قیمت بنزین و ترویج استفاده از سوخت گاز سی ان جی به اقشار ضعیف که از وسایل حمل و نقل عمومی بیشتر استفاده می کنند یارانه داد و در این وضعیت به این گروه ها فشار وارد نمی شود و تورم هم بالا نمی رود.

گفتنی است، صندوق بین المللی پول با اشاره به توزیع نامتوازن و غیرعادلانه یارانه ‌ها در ایران اعلام کرد ۲۰ درصد ثروتمندان جامعه ۵ برابر جمعیت ۲۰ درصدی فقیران جامعه یارانه انرژی و کمی بیشتر از این گروه یارانه مواد غذایی می گیرد.

به گزارش خانه ملت، بر اساس این گزارش 40 درصد جمعیت ایران که در انتهای هرم درآمدی قرار دارند تنها 19 درصد یارانه پرداختی به بنزین و گازوئیل را دریافت می کنند. سهم این گروه از دریافت یارانه برق و مواد غذایی متوازن تر است به طوری که 32 درصد یارانه پرداختی به برق و 39 درصد یارانه پرداختی به مواد غذایی شامل حال این گروه می شود.


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *