تحریم های آمریکا پابرجاست،بهانه تحریم تغییر می کند

12:31 - 25 مهر 1394
کد خبر: ۸۸۴۵۶
دسته بندی: سیاست
خبرگزاری میزان - هنوز اجرای برجام آغاز نشده است آمریکایی ها و غربی ها علاوه بر دخالت آشکار در امور داخلی کشورمان آزمایش موشک بالستیک را نقض برجام تلقی می کنند و آن را ناقض قطعنامه شورای امنیت می دانند.
به گزارش گروه سیاسی شلیک آزمایشی موشک دوربرد عماد که از یک سو باعث غرور داخلی و افتخار دوستان منطقه ای شده است، از سوی دیگر رژیم صهیونیستی را هم به وحشت انداخته است. این ترس باعث واکنش آمریکایی ها هم شده به گونه ای که این اقدام ایران را ناقض قطعنامه سازمان ملل و حتی برجام تلقی می کنند.

امنیت اسرائیل برای آمریکا اهمیت ویژه ای دارد به همین خاطر دولت آمریکا هزینه زیادی را برای تأمین امنیت رژیم صهیونیستی می پردازد حتی به قیمت ایجاد جنگ تازه در منطقه.

آمریکا پس از برجام اکنون به دنبال بهانه ای دیگر است تا بتواند تحریم هایی که به واسطه توافق هسته ای تعلیق شده یا خواهد شد، بازگرداند. توافق هسته ای باعث تعلیق برخی تحریم های مرتبط با موضوع هسته ای کشورمان شده و می شود و قرار است اتحادیه اروپا از فردا تحریم های خود را علیه ایران تعلیق کند.برخی دیگر از تحریم ها هم پس از گزارش آژانس از اجرای تعهدات ایران در چاچوب برجام تعلیق و لغو خواهد شد.

اکنون موضوعات گوناگونی از سوی آمریکایی ها و غربی ها مطرح می شود، از جمله موضوع حقوق بشر در ایران، موشک های دوربرد بالستیک جمهوری اسلامی و آزمایش موشک دوربرد عماد، انتشار گزارش ها و اخبار علیه ایران در زمینه حقوق بشر، ضد حقوق بشری اعلام کردن برخی از احکام صادره از سوی مراجع قضایی برای مجرمین و... که همگی آنها در راستای دست و پا کردن بهانه های تازه و واهی علیه ایران برای اعمال یکسری تحریم های تازه است.

هنوز تحریم های مرتبط با موضوع هسته ای برچیده، تعلیق یا لغو نشده است که آنها در پی اعمال تحریم های تازه دیگری علیه ایران هستند. اکنون آزمایش موشکی ایران برای آمریکایی ها بهانه شده است تا در اندیشه اعمال تحریم های دیگری علیه ایران باشند.

توسعه موشکی نیروهای مسلح ایران در راستای تقویت بنیه دفاعی کشورمان انجام می شود و هیچ ارتباطی با فعالیت های هسته ای ایران ندارد ضمن این که زمانی که توافق اجرا می شود و اجرای تعهدات دو طرف مذاکرات آغاز می شود، با پایین آمدن ظرفیت های فناوری هسته ای ایران با توجه به این که جمهوری اسلامی هیچگاه در پی ساخت بمب هسته ای نبوده و در پشت این قضیه هم فتوای رهبری معظم انقلاب را دارد، اما باز هم آمریکا و غرب نسبت به پیشرفت های دفاعی جمهوری اسلامی ایران به ویژه در حوزه موشکی بهانه می اورند.

زمانی که همه تأسیسات هسته ای ایران تحت نظارت آژانس قرار دارد و همه فعالیت های آن زیر نظر بازرسان و دوربین های آژانس است و ایران هم ثابت کرده که به تعهدات خود پایبند است، موضوع موشک های بالستیک ایران که برای دفاع از تهدیدات رژیم صهیونیستی و آمریکا است، بهانه ای می شود هم برای خلع سلاح ایران و کاهش ظرفیت واکنش جمهوری اسلامی به تهدیدات و هم بهانه برای تحریم هایی که قرار است آمریکایی ها آن را اعمال کنند و در واقع تعلیق تحریم های گذشته را با این ترفند بازگردانند.

باراک اوباما رییس جمهوری آمریکا در نشستی خبری در کاخ سفید، با اشاره به آزمایش موشکی اخیر ایران که پس از توافق جامع اتمی با آن کشور صورت گرفت، گفت: هر چند در حال تعلیق تحریم‌های هسته‌ای ایران هستیم، اما تحریم‌های مربوط به برنامه موشکی، نقض حقوق بشر و تروریسم را همچنان اعمال خواهیم کرد.

این سخن اوباما پاسخی به آنهایی است که با تفکرات ساده انگارانه فکر می کنند با توافق هسته ای می توان بهانه امریکا برای برخورد با ایران را خنثی کرد. پاسخ این افراد را رهبر معظم انقلاب اسلامی در سال 1384 و در دیدار اعضای مجلس خبرگان داده بودند 10 سال از سخن ایشان می گذرد اما هنوز تازه و مصداق دارد. حضرت آیت الله خامنه ای در این زمینه فرمودند؛ «در مقاطع مختلف هرگاه بهانه ای به هر دلیل ، عملا پایان یافت سلطه گران امریکایی بلافاصله بهانه دیگری طرح می کردند چراکه آنان استمرار جنگ روانی با ملت ایران را راه اصلی مقابله با نظام اسلامی می دانند و به همین دلیل اگر امروز ملت و دولت ایران از حق خود درباره انرژی هسته ای عقب نشینی کنند ، ماجرا پایان نمی یابد و امریکایی ها بهانه دیگری می تراشند.»

رییس جمهوری آمریکا با یادآوری این نکته که توافق جامع هسته‌ای ۲۳ تیر ماه ایالات متحده و هم‌پیمانان آن با ایران تنها برای جلوگیری از دستیابی تهران به سلاح هسته‌ای تنظیم شده، تاکید کرد که با این حال، آمریکا و متحدانش اعمال فشار بر تهران به دلیل آزمایش‌های موشکی و رفتار بد آن کشور در منطقه را ادامه خواهند داد.

سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد نیز پیشتر در روز جمعه در بیانیه‌ای گفت، پس از بررسی اطلاعات موجود، ایالات متحده تائید می‌کند که موشک قاره پیمایی که ایران در روز دهم اکتبر آزمایش کرد، توانایی حمل سلاح هسته‌ای را دارد.

بر فرض که این موشک قابلیت حمل کلاهک هسته ای را دارا باشد، هنگامی که ایران چنین کلاهکی ندارد و قصد ساخت آن را هم در سر نمی پروراند، و مهمتر از آن بر اساس توافق هسته ای تأسیسات هسته ای ایران زیر نظر بازرسان و دوربین های آژآنس قرار دارد و غنی سازی ایران هم محدود می شود و آب سنگین اراک هم برچیده می شود و سانتریفیوژها هم تعدادشان کاهش می یابد، چگونه می توان کلاهک هسته ای ساخت؟

اینگونه واکنش ها نشان دهنده همان بهانه هایی است که رهبر معظم انقلاب جنس آن را استمرار جنگ روانی با ملت ایران معرفی می کنند که برای مقابله با نظام اسلامی به کار می رود.

و اکنون که قرار است تحریمی تعلیق شود باید چشم انتظار اعمال همان تحریم به بهانه دیگری باشیم. در واقع تحریمی برداشته نمی شود تنها بهانه اعمال آن تغییر می کند.

انتهای پیام/


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *