اوباما: اجازه نمی‌دهم "افغانستان" پناهگاه تروریست‌ها شود

2:30 - 26 مهر 1394
کد خبر: ۸۸۳۱۳
خبرگزاری میزان - رئیس جمهوری آمریکا در سخنانی عنوان کرد که اجازه نمی‌دهد افغانستان به پناهگاه تروریست‌هایی تبدیل شود که به دنبال حمله به کشورمان هستند.
اوباما: اجازه نمی‌دهم گزارش گروه فضای مجازی ، باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا در سخنانی گفت: دسامبر گذشته بود که مأموریت جنگی آمریکا در افغانستان به یک سرانجام مسئولانه رسید. من سال گذشته از نظامیان کشورمان در افغانستان دیدار کردم تا به نمایندگی از ملت بزرگمان از آن‌ها تشکر کنم. آن‌ها ضربه‌ای ویران‌کننده به رهبری القاعده وارد کردند و عدالت را در مورد بن‌لادن اجرا کردند.
 
وی گفت: امروزه، دیگر نیروهای آمریکایی در روستاها و دره‌های افغانستان گشت‌زنی نمی‌کنند ... این مأموریت هم‌اکنون برعهده افغان‌ها است. در حالی که عملیات نظامی آمریکا در افغانستان شاید پایان یافته است اما تعهد ما به افغانستان و مردم آن ادامه دارد.
 
اوباما تأکید کرد: به عنوان فرمانده کل قوا، اجازه نمی‌دهم از افغانستان به عنوان پناهگاهی برای تروریست‌ها به منظور حمله به کشورمان استفاده شود. وضعیت امنیتی در افغانستان هنوز بسیار شکننده است. نظامیان ما در این شرایط دو مأموریت محدود و مشخص را برعهده خواهند داشت - آموزش نیروهای افغان و حمایت از عملیات ضدتروریستی.
 
وی افزود: در مقایسه با زمانی که بیش از یکصد هزار سرباز در افغانستان داشتیم، امروزه کمتر از 10 هزار تن از آن‌ها باقی مانده است. نظامیان افغانستان به تقویت خود ادامه می‌دهند. این اولین فصل از مبارزاتی بود که افغان‌ها تا حد زیادی به خود متکی بودند. نظامیان افغانستان آنچنان که باید قدرتمند نیستند. آن‌ها همچنان در حال توسعه قابلیت‌های خود هستند.
 
رئیس جمهوری آمریکا در ادامه گفت: من تصمیم گرفتم که 9800 سرباز خود را  طی سال 2016 در افغانستان حفظ کنیم. مأموریت آن‌ها تغییر نخواهد کرد. به جای اینکه تا پایان سال 2016، تعداد نظامیان کاهش یافته و در حد حفاظت از سفارت ما در کابل باشد، ما 5500 نظامی خود را در تعداد اندکی از پایگاه‌ها حفظ خواهیم کرد.
 
وی گفت:‌ ما به همکاری خود با شرکا و متحدان‌مان ادامه می‌دهیم تا با برداشتن گام‌هایی و (ادامه) حضور در افغانستان پس از سال 2016، با ما همراه شوند. تلاش‌ها برای به ارمغان آوردن پیشرفت و عدالت برای مردم افغانستان نیازمند حمایت مستحکم ایالات متحده است. برای مردم افغانستان که شدیدا آسیب دیده‌اند، پایبندی آمریکا به شما - برای ایجاد یک افغانستان ایمن، پایدار و متحد - همچنان به طور مستحکم ادامه خواهد داشت.
 
اوباما افزود: این مأموریت برای منافع امنیت ملی ما در جلوگیری از حملات تروریست‌ها علیه شهروندان و کشورمان حیاتی است. پس از سال‌ها جنگ، افغانستان یک مکان ایده‌آل نیست ... اما افغان‌ها دوستدار افرادی هستند که به خاطر کشورشان ایستادگی می‌کنند. ما سرمایه‌گذاری عظیمی را برای یک افغانستان پایدار انجام داده‌ایم، و افغان‌ها کار سخت اما اصیلی را انجام می‌دهند. خداوند حافظ نظامیان ما باشد و آن‌ها را سالم نگه دارد. و خداوند حافظ ایالات متحده آمریکا باشد.
 : انتشار مطالب و اخبار تحلیلی سایر رسانه‌های داخلی و خارجی لزوما به معنای تایید محتوای آن نیست و صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای منتشر می‌شود.ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *