خرید و فروش وام در صورت عدم رعایت مقررات قانونی ممنوع است

2:30 - 25 مهر 1394
کد خبر: ۸۸۲۱۴
دسته بندی: حقوق و قضا ، قضایی
خبرگزاری میزان - رئیس شعبه دوم دادگاه تجدیدنظر استان قزوین گفت: خرید و فروش هر گونه وام بدون اطلاع بانک مربوطه و بدون رعایت ضوابط قانونی ممنوع است و عواقب حقوقی چنین اقدام متوجه طرفین آن است.
به گزارش گروه حقوقی و قضایی به نقل از روابط عمومی دادگستری کل استان قزوین، مصطفی اصغرزاده بیان داشت: گاهی می بینیم که ملکی را معامله می کنند و در این میان تسهیلات مربوط به آن ملک بدون جابجایی رسمی و قانونی تنها با قراردادی دست نویس در مشاور املاک انتقال می یابد که بعدا با مشکلات حقوقی متعددی مواجه می شوند.

وی ادامه داد: چنین روندی قانونی نبوده و مشکلات حقوقی را برای هر دو طرف به دنبال خواهد داشت، زیرا هرگونه نقل و انتقال املاک بایستی در دفاتر اسناد رسمی به عمل بیاید و تعهدات طرفین به صراحت در سند رسمی انتقال قید شود.

رئیس شعبه دوم دادگاه تجدیدنظر استان قزوین اضافه کرد: قطع یقین در چنین معاملاتی غیرقانونی عواقب حقوقی و قانونی متوجه هر دو طرف خواهد بود بنابراین توصیه ما به شهروندان عزیز این است که در چنین مواردی فقط از طریق رجوع به دفاتر اسناد رسمی استفاده کنند.

وی تصریح کرد: از نگاه شرعی نیز هر گونه خرید و فروش پول نیز حرام است و ربا محسوب می شود، بنابراین نمی توان تسهیلات را بدین ترتیب به شخص دیگری فروخت حتی فروش پول های نو که بعضا در بازار شاهد هستیم نیز از مصادیق خرید و فروش مبنای صحیح نداشته و این چنین معاملاتی با ربا تفاوتی ندارد.

اصغرزاده یادآورشد: لازم است مردم در انجام معاملات خویش مسائل حقوقی، قانونی و شرعی مراودات تجاری و اقتصادی شان را مورد توجه و بررسی قرار دهند و بر اساس موازین شرعی و مقررات قانونی اقدام کنند تا دچار چالش های قانونی نشوند.ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *