جنگنده‌های روسی کدام سامانه موشکی ارتش آزاد را منهدم کردند؟+ تصاویر

10:59 - 24 مهر 1394
کد خبر: ۸۸۱۰۳
دسته بندی: سیاست ، دفاعی و مقاومت
خبرگزاری میزان-در جریان حملات جنگنده های روسی به مواضع تروریست ها در پنج شنبه، سامانه موشکی ضدهوائی اوسا که در اختیار تروریست ها بوده مورد هدف قرار گرفه و منهدم شده است.
به گزارش با گذشت بیش از یک هفته از آغاز حملات هوایی روسیه علیه مواضع تروریست ها در سوریه، هر روز نشانه های از عقب نشینی و تضعیف گروه های تروریستی فعال در خاک سوریه به چشم می خورد.

این در حالی است که ائتلاف غربی عربی به رهبری آمریکا از چندین ماه پیش حملات هوایی خود علیه داعش را در دو کشور عراق و سوریه آغاز کرده اما تاکنون هیچ دست آورد قابل ملاحظه ای در این زمینه نداشته است.

بنا بر اخبار منتشر شده در سطح رسانه های سوری طی روز گذشته، در جریان حملات جنگنده های روسی به مواضع تروریست ها در پنج شنبه، سامانه موشکی ضدهوائی اوسا که در اختیار تروریست ها بوده مورد هدف قرار گرفه و منهدم شده است.

ژنرال ایگور کوناشنکوف، سخنگوی وزارت دفاع روسیه نیز ضمن تایید این خبر گفت: جنگنده های سوخو-34 روسی سامانه ضدهوائی اوسا که در جریان جنگ داخلی سوریه به دست تروریست ها افتاده بود را منهدم کرده اند.

در اوایل سال 92 یکی از مقامات نظامی ارتش آزاد سوریه خبر داد برخی تسلیحات از طریق مرز زمینی سوریه و ترکیه برای این گروه تروریستی ارسال شده که انتظار می رود این تسلیحات بتواند موازنه قوا را به نفع ارتش آزاد تغییر دهد.

جنگنده‌های روسی کدام سامانه موشکی ارتش آزاد را منهدم کردند؟+ تصاویر

سامانه ضدهوایی اوسا سامانه دفاع موشكی زمين به هوا با قابليت جابه جايی آسان، كم ارتفاع و موشك های كوتاه برد است که در دهه 1960 توسط ارتش سرخ ساخته شد.

اين سامانه می تواند هواپيماهای مهاجم را توسط رادار اختصاصی خود يا ديگر سامانه‌های رادار تشخيص دهد و پرنده مهاجم را هدف قرار دهد.

جنگنده‌های روسی کدام سامانه موشکی ارتش آزاد را منهدم کردند؟+ تصاویر

جنگنده‌های روسی کدام سامانه موشکی ارتش آزاد را منهدم کردند؟+ تصاویر
موشک 9M33M3 در سامانه اوسا

یکی از ویژگی‌های این سیستم آن است که سامانه موشكی و رادار آن تنها بر روی يك نفربر سوار می شود.

نمونه‌های اوليه اين سامانه در سال 1980 در آلمان استفاده شد و بعدها توسعه يافت، اين سامانه قابل شليك همزمان دو موشك است و در پنج دقيقه می توان آن را مسلح كرد.

تا این لحظه اخبار دقیقی از نحوه تسلط تروریست ها بر این سامانه وجود ندارد، و گمانه زنی های مختلفی در این زمینه مطرح است.

جنگنده‌های روسی کدام سامانه موشکی ارتش آزاد را منهدم کردند؟+ تصاویر
کشورهایی که اپراتورهای سابق (رنگ قرمز) و فعلی (رنگ آبی) سامانه موشکی اوسا در آنها فعال است


برخی از تحلیل گران معتقدند این سامانه توسط قطر و عربستان از کشورهای اروپایی خریداری شده و برای تروریست ها ارسال شده است در حالی که برخی دیگر بر نقش ترکیه در این زمینه تاکید می کنند.

همچنین برخی دیگر از کارشناسان احتمال می دهند که این سامانه در اصل متعلق به ارتش سوریه بوده و در جریان درگیری های داخلی این کشور به دست تروریست ها افتاده است.
ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *