رؤسای قوه قضائیه وکیل آنلاین مجله حقوقی

فواد معصوم: ایران نخستین دولتی بود که به ما کمک کرد

10:41 - 07 مهر 1393
کد خبر: ۸۷۷۵
دسته بندی: سیاست
خبرگزاری میزان: رئیس جمهور عراق گفت: ایران نخستین دولتی بود که به عراق کمک‌های انسانی و سلاح ارائه داد و همکاری‌های زیادی با ما داشت.

: رئیس جمهور عراق گفت: ایران نخستین دولتی بود که به عراق کمک‌های انسانی و سلاح ارائه داد و همکاری‌های زیادی با ما داشت.

به گزارش گروه سیاسی ، فواد معصوم در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار تلویزیون آمریکا در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک افزود: ارتش عراق و نیروهای پیشمرگ به پشتیبانی نیاز دارند، زیرا داعش سلاح‌های زیادی دارد. سلاح‌های ارتش عراق به دست آن‌ها افتاده است و عراق هم نمی‌تواند همه نیروهای مسلح خود را به موصل و مناطق داعش اعزام کند.

وی گفت داعش هم اکنون تاکتیک‌های تازه‌ای را به کار می‌گیرد، در موصل و مناطقی که هدف حملات هوایی است نیروهای داعش وارد منازل مسکونی شده‌اند، زیرا می‌دانند که به مردم عادی حمله نمی‌شود و هیچ طرفی حاضر نخواهد شد سبب کشتار صدها غیرنظامی شود.

وی درباره واکنش دولت عراق در برابر این تاکتیک‌ها گفت کارشناسان نظامی به این منظور برنامه‌ریزی می‌کنند. هدف مهم آن است که داعش در عراق و سوریه نابود شود زیرا اگر کامل نابود نشود دوباره خود را بازسازی می‌کند.

رئیس جمهور عراق در ادامه گفت: همکاری یا عدم همکاری میان ایران و آمریکا به خود آن‌ها ربط دارد اما آن چه ما می‌بینیم ایران نخستین دولتی بود که به عراق کمک‌های انسانی ارائه داد و همکاری‌های زیادی با ما داشت و حتی سلاح هم داد به کسانی که مقاومت می‌کنند.

رئیس جمهور عراق درباره چشم انداز و آینده عراق هم گفت: عراق از چند ملت، دین و مذهب تشکیل شده است و فقط عراق نیست، کشورهای اطراف عراق هم همین‌گونه هستند. در جهان هم شاید کشوری نباشد که همه یک زبان، دین و یک فرهنگ داشته باشند. وجود اختلاف به مفهوم آن نیست که باید از هم جدا شویم .

فواد معصوم در پاسخ به پرسش خبرنگار صدای امریکا مبنی بر این که آیا اگر چنین رفراندومی در عراق هم انجام بگیرد مردم عراق با هم می‌مانند؟ گفت: اگر دولت عراق موافق چنین رفراندومی بود مسئله فرق دارد. زیرا با فرض این که رفراندوم می‌شد، باید به نتایج آن توجه کرد؛ بریتانیا و اسکاتلند یا کبک در کانادا به توافق رسیدند که همه پرسی انجام شود.


وی تصریح کرد: ولی مسئله کردها متفاوت است زمانی که تصمیم گرفتیم از عراق جدا شویم، تازه مشکلاتمان شروع می‌شود. برعکس معتقدم که ما باید تلاش کنیم همه مشکلات خود را با عراق حل کنیم و کم کم به جلو برویم و پیشرفت کنیم سپس اگر روزی روزگاری نسل آینده به موضع دیگری فکر کرد، خود می‌داند ولی اکنون جدا شدن از عراق ساده نیست.

وی افزود: می‌توان گفت داعش یک‌سوم خاک عراق را در کنترل دارد، بخشی از مناطق را مستقیم زیرکنترل دارد و در برخی مناطق هم نیروهای داعش رفت و آمد می‌کنند. بدیهی است داعش چالش بزرگی است که نه تنها مردم منطقه بلکه جهان اهمیت زیادی به آن می‌دهد و می‌دانند که داعش بسیار خطرناک است، ولی اکنون دولت جدید عراق تشکیل شده است دولتی که می‌توان گفت دولتی میهنی است که همه طرف‌ها در آن مشارکت دارند و بنا به خواست و میل خود بر سر برنامه‌های مشترک به توافق رسیده اند؛ اکنون شیعه‌ها، سنی‌ها و کردها می‌کوشند با گفتار، سیاست و موضع مشترک با داعش مقابله و مبارزه کنند.

خبرنگار صدای امریکا از فواد معصوم پرسید گفته می‌شود سنی‌های ناراضی، از داعش حمایت می‌کنند آیا برای بازگرداندن سنی‌های ناراضی برنامه ای دارید؟ رئیس جمهور عراق پاسخ داد: به این شیوه هم نیست. سنی‌های ناراضی ابتدا به نوعی به داعش تمایل داشتند ولی پس از آن که داعش حاکمیت را در دست گرفت رضایت و حمایتی که سنی‌ها از داعش داشتند مختل شدند. سنی‌ها در صف مقدم هستند و باید نقش آن‌ها در مبارزه با داعش ارج نهاده شود، ممکن است برخی از سنی‌ها با داعش باشند ولی این نباید به مفهوم حمایت همه سنی‌ها تلقی شود. رهبران سیاسی سنی همه ضد داعش هستند و می‌دانند که داعش وابسته به سنی‌ها نیست. داعش اکنون ضد کردها، ضد مسیحیان، ‌ایزدیان و شیعیان هست و اکنون ساکنان مناطق سنی هم با دیدن رفتار داعش بسیار نگران شده اند و رفتار دیکتاتوری و فلسفه عقب افتاده داعش همه را بیمناک کرده است.

وی درباره علت ناتوانی در سرکوب یا به عقب راندن داعش گفت: این مسئله دلایل دیگری دارد. داعش سلاح‌های زیادی دارد به ویژه تسلیحاتی که در موصل به دست آورده است. برخی از فرماندهان ارشد ارتش عراق به نحوی جدی مقاومت نکردند و فرار کردند. هر ارتشی هم که فرماندهانش عقب نشینی کردند روشن است شکست می‌خورد. اکنون باید تحقیقاتی شفاف صورت بگیرد که چرا این اتفاق افتاده است، چرا عقب نشینی کردند و شکست خوردند و سبب سقوط موصل شدند. جدا از این، مبارزه با یک انتحاری که مرگ و زندگی برایش مفهومی ندارد و چه بسا فکر می‌کند پس از کشته شدنش زندگی خوبی خواهد داشت سخت و دشوار است.


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *