رؤسای قوه قضائیه وکیل آنلاین مجله حقوقی

برنامه های رادیو با حال و هوای محرم

11:03 - 22 مهر 1394
کد خبر: ۸۷۵۸۳
خبرگزاری میزان - همزمان با فرارسیدن ماه محرم و صفر و ایام سوگواری سید و سالار شهیدان حضرت ابا عبدالله الحسین (ع) و یاران باوفای ایشان شبکه‌های مختلف رادیویی نیز با تولید و پخش ویژه برنامه‌های متناسب با این ایام با مخاطبان خود همراه می‌شوند.
به ، شبکه‌های مختلف رادیو با فرارسیدن ماه محرم و صفر و ایام عزاداری سالار شهیدان حضرت ابا عبدالله الحسین (ع) و یاران باوفای ایشان ویژه برنامه‌های مختلفی را متناسب با این ایام به ویژه تاسوعا و عاشورای حسینی تدارک دیده‌اند که بدین ترتیب است؛

رادیو اقتصاد با حماسه حسینی رنگ و بوی محرم می‌گیرد
«روز از نو» عنوان برنامه صبحگاهی رادیو اقتصاد است که همزمان با ایام سوگواری به بیان علل و عوامل قیام امام حسین (ع) و آثار و پیامدهای نهضت عاشورای حسینی (ع) می‌پردازد. این برنامه بیست و پنجم الی سی‌ام مهر ماه ساعت 6:30 دقیقه از رادیو اقتصاد پخش می‌شود.

برنامه دیگر رادیو اقتصاد در این ایام ویژه برنامه «حماسه حسینی» است که به بررسی زمینه‌ها و ریشه‌های اقتصادی انحراف جامعه به ویژه خواص از خط اصیل اسلام نبوی و شکل گیری واقعه عاشورا/تقابل سید الشهدا با این انحرافات و روشنگری ایشان در این زمینه می‌پردازد این برنامه نیز ساعت 12:30 دقیقه بیست و دوم مهرماه تا پنجم آبان ماه از رادیو اقتصاد پخش می‌شود.


آوای مظلومانه رادیو ایران در غروب عاشورا
ویژه برنامه «آوای ‌مظلوم» که به تبیین قیام امام حسین (ع) و رسیدن به اینکه قیام آن حضرت قیام برای زندگی و جاودانگی بوده و پاسخ به این شبهه که این قیام هدفش مرگ و هلاکت نبوده بلکه زندگی و عزت آزادگی بوده است ساعت 8:35 دقیقه دوم آبان ماه از رادیو ایران پخش می‌شود.

ویژه برنامه «غروب عاشورا» نیز که ساعت 19:05 دقیقه دوم آبان ماه از رادیو ایران پخش می‌شود، شام غریبان و آیین‌های مذهبی مربوط به این شب، ایتام شهدا و ضرورت رسیدگی به ایشان، ‌ سفیران کربلا و آغاز پیام رسانی حادثه عاشورا به عنوان یک راه ماندگار و تاثیرگذار در تاریخ را بررسی می‌کند.

شب زنده داری رادیو جوان در ایام سوگواری تاسوعا و عاشورا
«کیست که مرا یاری کند» عنوان برنامه‌ای است که ساعت 9:30 دقیقه یکم تا چهارم آبان ماه با موضوع مقتل خوانی و قیام یاران امام حسین (ع) و روایت خوانی عاشورا و تاسوعا از رادیو جوان پخش می‌شود.

«اینجا شب نیست» نیز عنوان ویژه برنامه دیگری از رادیو جوان است که ساعت 00:30 دقیقه بیست و چهارم مهرماه و یکم آبان ماه به لزوم وجود فرهنگ عزاداری در مذهب تشیع و انواع آن، بررسی و مرور عزاداری بزرگان دین برای امام حسین (ع) و مصیبت واقعه کربلا می‌پردازد.

همدلی رادیو سلامت تا رسیدن به خورشید
ویژه برنامه روز عاشورای رادیو سلامت «تا رسیدن به خورشید» است که ساعت 17  روز دوم آبان ماه با موضوع مناسک دینی وهمدلی برای افزایش سرمایه اجتماعی از این شبکه پخش می‌شود.

«به رنگ زندگی» برنامه دیگری از رادیو سلامت است که آیتم ذاکران حسینی/آیتم معرفی کتاب‌های پیرامون محرم و عاشورا، گزارش از اماکن مذهبی، محورهای موضوعی ایثار و از خود گذشتگی، صبر، آزادگی وشجاعت، گذشت واحسان، کرامت بی‌منتها، دین باوری و ولایت مداری، رحلت پیامبر (ص) و شهادت امام حسن (ع)، گزارش از اماکن مقدس و... را همزمان با این ایام پخش می‌کند. این برنامه ساعت 17 روز بیست و پنجم تا بیست و نهم مهرماه و روز هجدهم آبان ماه از رادیو سلامت پخش می‌شود.

برپایی خیمه عاشورایی در رادیو فرهنگ
بررسی کتاب‌های عاشورایی، معرفی کتاب سقای آب و ادب، محرم در آیینه ادب و هنر ایران زمین، انعکاس ادبیات عاشواریی در شعر نو از نیما تا روزگار ما، تاسوعای حسینی و مباحث اجتماعی مرتبط با محرم در فرهنگ ایرانیان، تاثیر فرهنگ عاشورا بر هویت اجتماعی ایرانیان، درس‌ها، عبرت‌ها و تحریف‌ها در واقعه عاشورا محور‌ها و موضوعات مختلفی است که در برنامه «خیمه» تقدیم شنوندگان رادیو فرهنگ می‌شود. این برنامه ساعات 9 و 16 روز سی‌ام مهر ماه و یکم آبان ماه از این شبکه پخش می‌شود.

«زندهٔ جاوید» نیز که ساعت 9:30 روز دوم آبان ماه به بررسی آشنایی با فلسفه قیام امام حسین (ع)، راز ماندگاری حماسه عاشورا، هدف قیام امام حسین (ع) حکومت، شهادت یا اصلاح جامعه دینی، بررسی نسبت قیام امام حسین (ع) با مهدویت و.... می‌پردازد، برنامه دیگر رادیو فرهنگ در این ایام است.

رادیو قرآن پیامدهای قیام تاریخی کربلا را مرور می‌کند
بررسی ریشه‌های قرآنی اهداف والای حضرت سید الشهداء (ع) از قیام خونین کربلا موضوع برنامه «قرآن کربلا» است که ساعت 9:15 دقیقه بیست و سوم مهر ماه تا دوم آبان ماه از رادیو قرآن پخش می‌شود.

«اشراق» نیز ویژه برنامه دیگر ماه محرم رادیو قرآن است که پیامدهای قیام تاریخی امام حسین (ع) و بررسی تأثیر این پیامد‌ها در تاریخ اسلام با نگاه به آیات و روایات را مرور می‌کند. این برنامه نیز ساعت 21:25 دقیقه بیست و سوم مهر ماه تا دوم آبان ماه از رادیو قرآن پخش می‌شود.

شرح بی‌‌‌نهایت رادیو گفتگو از واقعه کربلا
«شرح بی‌‌‌نهایت» عنوان برنامه‌ای از رادیوگفتگو است که ساعت 11 روز بیست و دوم مهرماه تا چهارم آبان ماه از رادیو گفتگو پخش می‌شود و به شرح و بررسی تحریفات محتوایی در واقعه کربلا و عوامل آن‌ها می‌پردازد.

رمز جاودانگی امام حسین (ع) در میان تمامی انسانهای آزاده در طول اعصار موضوع برنامه «حقیقت جاوید» این شبکه است که ساعت12:30 دقیقه روز یکم آبان ماه از رادیو گفتگو پخش می‌شود.

رادیونمایش از کوفه تا کوفه را روایت می‌کند
«کلاه‌خودی به رنگ شب» عنوان نمایشی است با این موضوع که تراب خان به جرم ذکر مصیبت امام حسین (ع) در ایام محرم توسط وکیل خان دستگیر می‌شود. اما با صحبت‌های مادر تراب وکیل خان تراب را آزاد می‌کند.... این نمایش ساعت 10:30 دقیقه روز یکم آبان ماه از رادیو نمایش پخش می‌شود.

«از کوفه تا کوفه» نیز نام نمایشی دیگر است که موضوع آن بدین ترتیب است؛ حبیب بن مظاهر به همراه مسلم بن اوسجع پنهانی از کوفه خارج می‌شوند تا به حسین بی‌علی (ع) در کربلا ملحق شوند. حبیب بن مظاهر زود‌تر از مسلم بن اوسجع به شهادت می‌رسد و.... این نمایش نیز روز دوم آبان ماه ساعت 10:30 دقیقه از رادیو نمایش پخش می‌شود.


رادیو ورزش با اعجاز عاشقی شور حسینی به پا می‌کند
«شور حسینی» برنامه آوایی و نوایی شامل مرثیه و سوگواری اربعین حسینی همراه با دل گفته‌های ورزشکاران شاخص به مناسبت این روز است که ساعت 7:15 صبح روز دوم آبان ماه و همزمان با عاشورای حسینی از رادیو ورزش پخش می‌شود.

دیگر برنامه این شبکه که ساعت 14:05دقیقه روز عاشورا پخش می‌شود، «اعجاز عاشقی» است که الگوی عینی و عملی اقتدا به خالق بی‌همتا در خلق حماسه بی‌نظیر عاشورا و در راستای ارائه نمونه بی‌نظیر از انسان خداجوی در سیره امام شهیدان به عنوان الگوی جامع جهت ارائه به جامعه ورزش را مطرح می‌نماید.

انعکاس ابعاد تاریخی واقعه کربلا در رادیو پیام
توجه به دههٔ محرم و عزاداری مردم، آداب و آیین‌ها و رسوم عزاداری در محرم، انعکاس ابعاد تاریخی واقعهٔ کربلا و درس گرفتن از آن‌ها، انعکاس عزاداری مردم در شهادت امام حسین (ع) و یاران ایشان، بعد تاریخی واقعهٔ کربلا، بیانات حضرت امام (ره) و مقام معظم رهبری در خصوص واقعهٔ کربلا، توجه به عزاداری مردم در روزهای تاسوعا و عاشورا، توجه به علت قیام امام حسین (ع) و انعکاس واقعهٔ کربلا از بعد ارزشهای اسلامی، محورهای موضوعی رادیو پیام در ایام تاسوعا و عاشورای حسینی است.

انتهای پیام/ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *