رؤسای قوه قضائیه وکیل آنلاین مجله حقوقی

امر قضا یک واجب کفایی است/ در قضاوت سلیقه‌ای عمل نکنیم

9:10 - 22 مهر 1394
کد خبر: ۸۷۴۹۷
دسته بندی: حقوق و قضا ، قضایی
خبرگزاری میزان - حجت الاسلام و المسلمین اژه‌ای با بیان اینکه امر قضا یک واجب کفایی است، خطاب به کارآموزان قضایی گفت: با داشتن علم، حلم و شجاعت و توکل در صدور حکم هراس و تردید به خود راه ندهید و سلیقه‌ای عمل نکنید.
معاون اول قوه قضائیه: امر قضا یک واجب کفایی است/ در قضاوت سلیقه‌ای عمل نکنیمبه گزارش ، حجت الاسلام و المسلمین غلامحسین محسنی اژه‌ای معاون اول قوه قضائیه صبح امروز در مراسم تحلیف کارآموزان قضایی با اشاره به فرارسیدن ماه محرم گفت: امام حسین (ع) مختصاتی دارد که باید در آن تامل کرد. از جمله اینکه در شب قدر، اعیاد قربان و فطر و بسیاری از مناسبت‌ها زیارت امام حسین (ع) توصیه شده است و همچنین در رفتن به زیارت ایشان حتی اگر احتمال خطر عقلایی هم باشد سفر بلامانع است، بنابراین امیدواریم خدا به ما توفیق دهد که در این ماه زیارت عاشورا را ترک نکنیم.

وی ادامه داد: در مورد منصب قضا و خطیر بودن آن در اسلام بسیار تاکید شده است؛ چراکه امر قضا و قضاوت در هر جامعه‌ای و در جامعه اسلامی عقلا و نقلا لازم است. این درحالیست که در اسلام که به طریق اولی باید هم مرزها به صورت دقیق رعایت شود و هم حقوق باید حق نگاه داشته شود، بر امر قضا تاکید شده به طوریکه امر قضا یک واجب کفایی است و اگر این امر زمین بماند برای همه کسانی که می‌توانند آن را انجام دهند واجب است.

معاون اول قوه قضائیه تصریح کرد: امر قضا را به خاطر خطیر بودن نمی‌شود کنار گذاشت بلکه باید با اتکا به خدا و با تحصیل علم و تقوا از آن به عنوان یک امر مهم و اثرگذار در جامعه برای تحقق عوامل الهی و برای ایفای حق استفاده کرد. البته به میزان خطر و خطیر بودنش بدیهی است که پاداش آن زیاد است.

سخنگوی دستگاه قضا خطاب به کارآموزان قضایی گفت: امروز بستر بسیار خوبی برای فراگرفتن علم و استفاده از تجربیات گذشتگان و آسیب شناسی در مسیری که وجود دارد فراهم است و با همت دست اندرکاران امر قضا بسیاری از امور در معاونت منابع انسانی تجمیع شده و لذا بستری برای شما آماده شده است، بنابراین این شما هستید که بهترین استفاده را از آن صورت دهید.

سخنگوی دستگاه قضا ادامه داد: شما در حال حاضر به منابع دسترسی دارید و نظم و تجربیاتی که شما اکنون دارید برای ما وجود نداشت چرا که در گذشته ما آموزش های اینچنینی نداشتیم اما به دلیل واجب کفایی بودن امر قضاوت این کار انجام می شد بنابر این شما در حال حاضر باید بهترین استفاده را از تجربیاتی که وجود دارد بکنید و از خداوند بخواهید که بتوانید به نحو احسن این مسئولیت را تا پایان عمر به خوبی انجام دهید.

حجت الاسلام و المسلمین محسنی اژه ای گفت: اگر اشکالاتی در رسیدگی به پرونده ها و یا در بخش های مختلف به ذهنتان می رسد که باید کاملتر شود از هم اکنون به فکر آن باشید، به آموخته های خود در حوزه و دانشگاه اکتفا نکنید و تحقیق و مباحثه و مشورتتان را استمرار دهید.

معاون اول دستگاه قضا افزود: علمتان را با حلم درآمیزید چرا که این مسیری است که فراخی سینه، سعه صدر، بردباری در شنیدن در تحقیق و در جمع بندی می خواهد و با علم، حلم ، شجاعت و توکل در انشاء و صدور حکم وسوسه و تردید به خود راه ندهید و هراس نداشته باشید.

وی تصریح کرد: موازین را نصب العین خود قرار دهید و در امر قضاوت سلیقه ای عمل نکنید و بعد از دیدن مدارک و رسیدن به شواهد و دلایل لازم اجازه ندهید شک و تردید بر شما وارد شود چرا که گاهی احتیاط ها ما را به دلالت و خطا می برد.

معاون اول دستگاه قضا بر هوشیاری و مراقبت در مقابل وسوسه های نفسانی تأکید کرد و گفت: در منصب قضا که منصب خدا و وصی پیامبران است باید مراقبت بیشتری داشته باشیم که گناه را به دامن شما نیاورند چه بسا ما به نفس خود تسلط داریم و به سمت گناه نمی رویم اما این امر کافی نیست و باید پیشگیری کنیم که گناه را به سمت ما نیاورند.

وی ادامه داد: وقتی می خواهید به لباس قضاوت ملبس شوید بدانید که چه شئوناتی دارد و آن را رعایت کنید و ما باید ضمن رعایت تقوای الهی مراقب باشیم که گناه و دنیا و مسائل خلاف شئون قضا را به ما نچسبانند چرا که آنها می دانند با آلوده کردن ما می توانند به راحتی خواسته های خود را اعمال کنند.

معاون اول دستگاه قضا در پایان خاطر نشان کرد: شیطان رنگارنگ است و گام به گام وارد می شود و به اقتضای شرایط هر فرد و نقطه ضعفی که دارد وارد عمل می شود بنابر این  اجازه ندهید شیطان بر شما مسلط شود.

گزارش تصویری مراسم تحلیف کارآموزان قضایی


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *