اختلاف طالبان و داعش در "افغانستان" آشکار شده است

17:52 - 27 مهر 1394
کد خبر: ۸۷۴۸۵
خبرگزاری میزان - روزنامه آمریکایی نیویورک تایمز در گزارشی نوشت که تاکنون چندین بار اختلافات طالبان افغان و گروه تروریستی داعش در شهرستان‌های مختلف افغانستان به‌ویژه ولایت ننگرهار مشاهده شده است.
اختلاف طالبان و داعش در به گزارش گروه فضای مجازی به نقل از نیویورک تایمز، حداقل سه بار در هفته، ملکه از کوه بالا می‌رود و از درخت‌های کاج و توت می‌گذرد تا فضایی را که بتوان در آن تماس تلفنی برقرار کرد، بیابد تا با برقراری تماس با خانواده‌ای، از سلامتی خود از گزند جنگجویان گروه تروریستی داعش اطمینان دهد.
 
روستای ملکه در دره "میمند" در شرق افغانستان از سه ماه گذشته توسط جنگجویان گروه تروریستی داعش تصرف شده و بیشتر خانه‌های این روستا تصرف و یا سوزانده شده‌اند و حدود 80 خانواده در این روستا نیز مجبور به مهاجرت به شهر جلال‌آباد شده‌اند.
 
ملکه نیز یکی از 3 زنی است که تصمیم به باقی ماندن و محافظت از خانه‌شان در روستا گرفت.
 
وی از دو اتاق باقی‌مانده در خانه‌اش محافظت می‌کند. "ملا جان" همسر ملکه، توسط شبه‌نظامیان حدود 2 ماه قبل ربوده شده و ملکه حدود 500 دلار به این شبه‌نظامیان باج پرداخته است و آن‌ها 10 بز و یک گاو وی را بردند.
 
زمانی گزارش‌ها مبنی بر تغییر بیعت تعدادی از گروه طالبان افغان به گروه تروریستی داعش در سال گذشته منتشر شد، پاسخ دولت کابل و نیروهای بین‌الملل قاطع نبود.
 
اگرچه طالبان پیروزی‌های بزرگی در برابر دولت کابل در سال جاری مانند تصرف شهر قندوز به دست آورده اما نتوانسته‌اند کنترل خودشان در این مناطق را حفظ کنند. گروه تروریستی داعش نیز در مقابله با فرماندهان طالبان افغان به‌ویژه در ولایت ننگرهار پیشرفت‌هایی داشته‌اند.
 
اما یک تفاوت بزرگ که به‌زودی مشخص می‌شود این است که پول‌های کلان به‌صورت ناگهانی به جنگجویان پرداخت شود. براساس برخی گزارش‌ها، به جنگجویان حدود 400 تا 500 دلار پرداخت می‌شود.
 
در چندین درگیری، جنگجویان گروه تروریستی داعش برنامه چنددستگی واحدهای مختلف گروه طالبان را آغاز کرده است و به‌عقیده برخی مقامات، اختلاف دو گروه در چندین شهرستان ولایت ننگرهار مشاهده شد. گروه تروریستی داعش به‌قدری در شهرستان اچین با خشونت رفتار کرد که برخی از فرماندهان طالبان به دولت تسلیم شدند و برخی دیگر خانواده‌هایشان را به‌سمت مناطق تحت کنترل دولت، راندند.
 
قبل از شکست خوردن گروه تروریستی داعش در برابر طالبان افغانستان، جنجگویان این گروه سعی در گسترش نفوذشان در "حصارک"شهرستان هم‌مرز با کابل دارند.
 
تاکنون نیز حدود 27 گروه کوچک طالبان محلی به جمع گروه تروریستی داعش پیوسته‌اند اما طالبان افغان به‌سرعت از این مسئله آگاه شدند و حدود 4200 جنگجو را وارد ننگرهار کرده‌اند.
 
همچنین رهبران جریان‌های منطقه‌ای در تاریخ بارها بیعت‌شان را تغییر دادند، به‌عنوان مثال بسیاری از رهبران گروه تروریستی داعش از دیگر گروه‌های افراطی وارد این گروه شده‌اند مانند "حافظ سعید خان" که در گذشته از اعضای تحریک طالبان پاکستان بوده است.
/انتهای پیام/

: انتشار مطالب و اخبار تحلیلی سایر رسانه‌های داخلی و خارجی لزوما به معنای تایید محتوای آن نیست و صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای منتشر می‌شود.ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *