اروپا همه مهاجرین "افغانستانی" را بلااستثنا بپذیرد

22:20 - 21 مهر 1394
کد خبر: ۸۶۵۷۴
خبرگزاری میزان - وزیر امور مهاجرین افغانستان گفت که در کنفرانس آکس‌کام با توجه به ناامنی‌های این کشور از اروپا خواسته شد تا همه مهاجرین افغانستانی را بپذیرند.
اروپا همه مهاجرین به گزارش گروه فضای مجازی ، "سید حسین عالمی بلخی" وزیر امور مهاجرین افغانستان با حضور در جمع رسانه‌ها اعلام کرد: با حضور نیروهای خارجی در 14 سال گذشته در افغانستان اذهان عمومی دیگر متوجه مهاجرین نبود، زیرا بر این باور بودند که این حضور منجر به جلب حمایت‌ها خواهد شد.
 
وی که به‌تازگی از کنفرانس "آکس‌کام" به کابل بازگشته، افزود: حوادث اخیر امنیتی در افغانستان نشان داد که هنوز هم همه مهاجرین افغانستان نیازمند همکاری جامعه جهانی هستند.
 
عالمی افزود: با تدابیر و برنامه‌های وزارت مهاجرین تلاش‌ها برای توجه جامعه جهانی به مهاجرین افغانستان صورت گرفت که بر همین اساس در اجلاس 5روزه آکس‌کام، به‌صورت اختصاصی دو روز به همین موضوع اختصاص داده شد.
 
وزیر امور مهاجرین افغانستان اظهار داشت: در این کنفرانس بین‌المللی که در 6 اکتبر سال جاری میلادی برگزار شد، 100 کشور عضو که همه مهاجر پذیر هستند حضور داشتند.
 
وی تصریح کرد: در دو روزی که این کنفرانس ویژه افغانستان برگزار شد، تمامی کشورها بر حمایت از این کشور و مهاجرین افغانستانی در سراسر جهان تأکید کردند و در پایان نیز قطعنامه‌ای نیز پیرامون آن توسط کشورهای شرکت کننده صادر شد.
 
عالمی بلخی افزود: در این قطعنامه از تمامی کشورها و مراجع حمایت کننده، سازمان‌ها و مجامع بین‌المللی و خصوصاً سازمان ملل متحد به‌صورت جدی خواسته شده تا تقویت و افزایش دایره کمک‌ها و حمایت‌ها به‌طور مستقیم از مهاجرین برای بهبود شرایط مهاجرین در ایران و پاکستان انجام شود.
 
وی خاطرنشان کرد: در قطعنامه مذکور حمایت کامل جوامع مدنی و حمایت کنندگان از مهاجرین بازگشت کرده و کسانی که در حال بازگشت هستند و مهاجرینی که در آینده به افغانستان برخواهند گشت اعلام شده است.
 
وزیر امور مهاجرین افغانستان اذعان داشت: بازگشت داوطلبانه مهاجرین افغانستانی به این کشور و ادغام پایدار یک امر اساسی برای توسعه منطقه می‌باشد.
 
عالمی تأکید کرد: بعد از 35 سال که مهاجرین و مسئله مهاجرت افغانستانی‌ها در حال فراموشی بود، دوباره در کانون توجه جامعه جهانی قرار گرفت و مهاجرین این کشور بار دیگر توانستند حمایت بین‌المللی را کسب نمایند.
 
در ادامه وی افزود: طرح پیشنهادی وزارت مهاجرین افغانستان نیز در کنفراس آکس‌کام مورد تأیید همه کشورهای شرکت کننده قرار گرفت که در آن 553 میلیون دلار حمایت مالی تقاضا شده است.
 
عالمی گفت: در کنفرانس آکس‌کام ضمن تأکید بر ناامنی‌های افغانستان از کشورهای اروپایی نیز خواسته شد تا تمامی مهاجرین افغانستانی را بلااستثنا بپذیرند، حال پذیرفتن این درخواست به عملکرد این کشورها بستگی دارد.
 
سید حسین عالمی بلخی وزیر امور مهاجرین افغانستان امروز بعد از این نشست خبری با سفرای اتحادیه اروپا جلسه‌ای پیرامون مهاجرین افغانستانی به اروپا خواهد داشت.
 

: انتشار مطالب و اخبار تحلیلی سایر رسانه‌های داخلی و خارجی لزوما به معنای تایید محتوای آن نیست و صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای منتشر می‌شود.


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *