سپاه استراتژی جنگ دریایی در دنیا را تغییر داد

12:17 - 06 مهر 1393
کد خبر: ۸۶۵۷
دسته بندی: سیاست ، دفاعی و مقاومت
خبرگزاری میزان: فرمانده نیروی دریایی سپاه گفت: در طول تاریخ انگلیسی‌ها، شوروی‌ها و آمریکایی‌ها مدعی تئوری در حوزه نیروی دریایی بودند، اما دلیرمردان نیروی دریایی سپاه توانسته‌اند تئوری جدیدی در این حوزه ایجاد کنند.

: فرمانده نیروی دریایی سپاه گفت: در طول تاریخ انگلیسی‌ها، شوروی‌ها و آمریکایی‌ها مدعی تئوری در حوزه نیروی دریایی بودند اما دلیرمردان نیروی دریایی سپاه توانسته‌اند تئوری جدیدی در این حوزه ایجاد کنند.

به گزارش گروه سیاسی ، دریادار علی فدوی در ویژه برنامه شبانه نمایشگاه یاد یاران بوستان لاله تهران با بیان اینکه آنچه در هشت سال دفاع مقدس به دست آمد، نتیجه پیروی از فرمایشات حضرت امام (ره) بود، گفت: با شروع تشکیل سپاه، تمام شهرهایی که ساحلی بودند نیز صاحب تشکیلات سپاه شدند و در نتیجه به دلیل حضور افراد دریادل در این لباس، تشکیلات سپاه در این شهرها رنگ و بوی دریایی گرفت.

وی ادامه داد: با اجرای عملیات خیبر در هورالعظیم با توجه به اینکه ضروری بود تا از آب عبور شود، مجموعه سپاه‌های شهرهای ساحلی، شناورهای لازم را تهیه کردند و نیروهای خودی را از خشکی به جزایر مجنون انتقال می‌دادند و اینگونه نیروی دریایی سپاه پایه گذاری شد.

سردار فدوی اضافه کرد: با ادامه جنگ در عملیات بدر، قرارگاه دریایی نوح به عنوان پایه اصلی نیروی دریایی وارد عمل شد تا اینکه با فرمان حضرت امام (ره) مبنی بر تشکیل نیروهای سه‌گانه سپاه، نیروی دریایی سپاه رسما تشکیل شد.

فرمانده نیروی دریایی سپاه با اشاره به پیشرفت‌های بدیع سپاه در طول دوران دفاع مقدس، توضیح داد: عملیات کربلای پنج که توسط غواصان لشکر امام حسین در اسکله الامیه و البکر انجام شد، عملیاتی بود که حتی اگر روی کاغذ هم قابل طرح باشد دیگر نیرویی در دنیا نمی‌تواند آن را انجام دهد.

وی اضافه کرد: عبور 3هزار غواص از اروند که تانک را مثل پرکاه با خود می‌برد، کار بزرگی بود. آن عملیات با آن عظمت انجام شد و حیرت دنیا را به دنبال داشت، هم از نظر تاکتیکی و هم استراتژیک عملیات بسیار ویژه‌ای بود که دنیا را متحیر کرد.

سردار فدوی با اشاره به اقدامات مهم در قرار گاه نوح سپاه پاسداران، اضافه کرد: 8 سال شرایط جنگ طوری شد که این تلقی ایجاد شد که این جنگ غالب و مغلوب ندارد و این حالت بهترین حالت برای دشمنان ما بود اما نیروی دریایی سپاه با اقدامات خود این تلقی را عوض کرد.

وی ادامه داد: غربی‌ها به خصوص فرانسه، عراقی‌ها را تجهیز کردند که در خلیج فارس نه ما بتوانیم نفت صادر کنیم و نه هیچ کالایی وارد کنیم. همه واردات ما از دریا می آمد و کشتی‌های ما را می زدند شرایط به گونه‌ای بود که قریب به 580 فروند کشتی ما مورد حمله دشمن قرار گرفت.

سردار فدوی افزود: وسط عملیات بزرگ کربلای 5 به قرارگاه نوح ابلاغ شد که به خلیج فارس برود و اولین عملیات مقابله به مثل را انجام دهد. از یکم فروردین سال 61، بعد از شهادت شهید خرازی، این عملیات انجام شد. بیش از 130 عملیات مقابله به مثل و 17 عملیات موشکی ساحل به دریا انجام دادیم و تئوری‌های دنیا در جنگ دریایی را تغییر دادیم.

فرمانده نیروی دریایی سپاه پاسداران گفت: در طول تاریخ انگلیسی‌ها، شوروی‌ها و آمریکایی‌ها مدعی تئوری در حوزه نیروی دریایی بودند اما دلیرمردان نیروی دریایی سپاه توانسته‌اند تئوری جدیدی در این حوزه ایجاد کنند.


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *