تولید نرم‌افزار مدیریت کتابداری برای نابینایان تا پایان سال

۱۹ مهر ۱۳۹۴ - ۱۸:۴۰:۰۱
کد خبر: ۸۶۴۷۷
دسته بندی‌: فرهنگی ، عمومی
خبرگزاری میزان - معاون برنامه‌‍ریزی و نظارت راهبردی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور از تولید نرم‌افزار مدیریت کتابداری برای نابینایان تا پایان سال 1394 خبر داد.
به، نخستین نشست تخصصی کتابداران بخش نابینایان کتابخانه‌های سراسر کشور امروز (19 مهرماه) با حضور دبیرکل نهاد، مشاورین،‌ معاونین و مدیران مجموعه نهاد، علی صابری عضو شورای شهر اسلامی تهران، جمالی رئیس هیات مدیره انجمن نابینایان ایران و همچنین جمعی از کتابداران بخش‌های نابینایان در سالن کنفرانس کتابخانه مرکزی تهران (پارک شهر) برگزار شد.

در این مراسم امین متولیان معاون برنامه‌‍ریزی و نظارت راهبردی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور از تولید نرم‌افزار مدیریت کتابداری برای نابینایان تا پایان سال 1394 خبر داد و گفت: با توجه به نیاز شدید جامعه نابینا و کم‌بینای کشور به مطالعه و استفاده از کتب متنوع، وظیفه نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، نیازسنجی، طراحی و تولید نرم‌افزاری جهت مدیریت و ارائه خدمات کتابخانه‌ای برای اعضای نابینا و کم بینا است.

وی ادامه داد:‌ این سامانه به نحوی طراحی می‌شود که نابینایان با استفاده از نرم‌افزارهای متن‌خوان به راحتی بتوانند صفحات وب را مطالعه و استفاده کنند. همچنین با اتصال این سامانه به نرم‌افزار مدیریت کتابداری سامان، وبسایت نابینایان، تمامی اخبار نهاد، مدیریت کتابداری، درخواست برای تولید منبع از این طریق انجام خواهد شد؛ بعلاوه، می‌توان مضاف بر یکپارچه‌سازی فرآیندها و اطلاعات موجود از امکانات موجود در این نرم‌افزار به سادگی استفاده کرد؛ امکاناتی مانند عضویت افراد نابینا، جستجوی منابع بریل و گویا توسط اعضاء، امکان رزرو، جستجوی کتابخانه‌ها.

معاون برنامه‌‍ریزی و نظارت راهبردی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور سامانه نابینایان را دارای سه فرآیند گویاسازی منابع، تولید منابع بریل، و تولید E-Book دانست و گفت: نخست، فرآیند گویا‌سازی منابع؛ این فرآیند امکان درخواست تولید منابع گویا توسط اعضای سایت را فرآهم می‌آورد که پس از ارزیابی و اولویت‌بندی بر روی منابع مورد درخواست، فرآیند گویاسازی توسط گویندگان افتخاری انجام می‌گیرد. پس از آماده‌سازی فایل کتب گویای جدید به همراه اطلاعات کتاب‌شناختی این منابع، از طریق سامانه به اعضا اطلاع‌رسانی می‌شود.

متولیان در توضیح تولید منابع بریل، به عنوان دومین فرآیند موجود در سامانه نابینایان گفت: این فرآیند امکان درخواست تولید منابع بریل توسط اعضای سایت را فرآهم می‌آورد که پس از ارزیابی و اولویت‌بندی بر روی منابع مورد درخواست و شناسایی مراکز دارای ظرفیت بریل‌سازی، جهت تولید به صورت بریل به مراکز مربوطه ارسال می‌گردد. پس از آماده‌‌سازی و ورود اطلاعات کتابشناختی این منابع، از طریق سامانه به اعضا اطلاع‌رسانی می‌شود.

وی اضافه کرد: فرآیند تولید E-Book سومین فرآیند قابل انجام در سامانه نابینایان است که طی آن منابع مورد درخواست توسط اعضا جهت تولید E-Book پس از بررسی و اولویت‌بندی به مراکز مربوطه ارسال می‌گردد. اطلاعات کتاب‌شناختی منابع در حال تولید توسط کتابداران از طریق سامانه در اختیار نابینایان قرار می‌گیرد.

معاون برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور در ادامه به ویژگی‌های نرم‌افزار مدیریت کتابداری برای نابینایان اشاره کرد که بعضی از آنها عبارت است از عضویت نابینایان، گویندگان و تایپیست‌های افتخاری در سامانه برای همکاری با نهاد جهت گویاسازی منابع؛ مشاهده فهرست کلیه منابع بریل شده، گویا شده و الکترونیک؛ ساماندهی و تهیه بانک اطلاعاتی اعضای نابینای کشور؛ مشاهده فهرست کتابخانه‌های نابینایان و تشریح امکانات سخت‌افزاری و نرم‌افزاری هر کتابخانه؛ امکان بارگذاری فایل‌های آموزشی خاص؛ امکان انجام بحث‌ها و گفتگوهای گروهی؛ فرآهم آوردن امکانات آموزشی، کتابشناختی نابینایان، خبرخوان، درج مقالات و... جهت نابینایان؛ درج اخبار روز مربوط به حوزه نابینایان؛ انتشار فصلنامه تحقیقات اطلاع‌رسانی و کتابخانه عمومی به صورت بریل.

نخستین نشست تخصصی کتابداران بخش نابینایان کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور صبح امروز (19 مهرماه) با حضور دبیرکل، مشاورین، معاونین و مدیران مجموعه نهاد و همچنین جمعی از کتابداران بخش نابینایان در سالن کنفرانس کتابخانه مرکزی تهران (پارک شهر) برگزار شد.ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *