شبکه‌های اجتماعی تنها امید یافتن حجاج مفقود در "پاکستان"

17:38 - 21 مهر 1394
کد خبر: ۸۶۴۱۲
خبرگزاری میزان - در حالی که وزارت امور مذهبی پاکستان کشته شدن 95 نفر در حادثه منا را تایید کرده است، خانواده‌های مفقودشدگان این حادثه با ناامید شدن از اقدامات دولت اسلام‌آباد از شبکه‌های اجتماعی برای یافتن عزیزان خود استفاده می‌کنند.
شبکه‌های اجتماعی تنها امید یافتن حجاج مفقود در به گزارش به نقل از "اکسپرس تریبون"، پس از ناامیدی خانواده‌های حجاج مفقود شده حادثه منا از اقدام مقامات اسلام‌آباد، آنها برای یافتن عزیزان خود از شبکه‌های اجتماعی کمک می‌گیرند.

عکس‌هایی از مفقودشدگان پاکستانی در مراسم حج در اینترنت منتشر شده و امید زیادی برای خانواده‌های منتظر به وجود آورده است.

وزارت امور مذهبی پاکستان تاکنون 95 جان باخته و همچنین 22 مفقود را در حادثه منا تأیید کرده است.

"ماریه خلیل" ساکن شهر کراچی، یکی از تلاش‌کنندگان حجاج مفقود است که عکسی از خاله خود با نام "زرین نسیم" را بر روی برخی از شبکه‌های اجتماعی ارسال کرده و از اعضای این شبکه‌ها خواسته‌ تا آن را به اشتراک بگذارند.

ماریه می‌گوید: خانواده‌اش تاکنون هیچ اطلاعی از خاله خود در دست ندارد.

به گفته ماریه، وی امیدوار است که با اشتراک گذاشتن عکس خاله‌اش بتواند اطلاعی کسب کند.

"اظهر الدین" یکی از افراد دیگر این خانواده در گفت‌وگو با «اکسپرس تریبون» اظهار داشت: با گذشت بیش از دو هفته از حادثه منا، اطلاعی در مورد زرین نسیم ندارد.

وی گفت: اعتماد مردم پاکستان به دولت این کشور تمام شده زیرا باوجود ادعاهای فراوان مقامات اسلام‌آباد، تاکنون آمار حجاج مفقود در حادثه منا مشخص نشده است.

شوهر زرین 22 سال قبل فوت کرده که چهار دختر حاصل ازدواج آنهاست.

زرین قبل از ترک پاکستان برای اعمال حج، با یکی از دخترانش در شهر کراچی زندگی می‌کرد.

اظهر گفت: یکی از دختران زرین نیز در حادثه منا جان خود را از دست داده است و دختری که با وی در کراچی زندگی می‌کرد در انتظار بازگشت مادرش است.

اظهر اظهر داشت: خانواده وی با توجه به وضعیت کنونی در رابطه با اقدامات دولت اسلام‌آباد در مورد حجاج جان باخته و مفقود پاکستانی، تصمیم گرفت تا عکس زرین را در صفحات اجتماعی منتشر کند.

یکی از پست‌های آنلاین دیگر که در شبکه‌های اجتماعی پاکستان گسترش یافته، در مورد "بشری خالق" است که وی نیز پس از حادثه منا مفقود شده است.

این پست شامل دو عکس است. یک عکس قبل از حادثه منا و یکی نیز هنگامی که در بیمارستان عربستان در حالت وخیم بستری بوده است.

بشری در عربستان سعودی یکی از کارمندان شرکت هواپیمای خصوصی بود.

"سید فیضان علی شاه" نیز ساکن عربستان است که به صورت داوطلبانه کمک به خانواده بشری را آغاز کرده است.

وی اظهار داشت: خانواده بشری از دولت‌های پاکستان و عربستان ناامید شده‌اند.

فیضان گفت: عکس بشری را در حالت زخمی و بستری در بیمارستان مشاهده کرده اما نمی‌داند که چه کسی آن را در شبکه‌های اجتماعی منتشر کرده است.

"یاسمین بی بی" ساکن منطقه «اتک» در ایالت «پنجاب» پاکستان نیز عکس بشری را بر روی صفحات اجتماعی پست کرده است تا اطلاعی در مورد وی به دست آورد.

"سید شهزاد" پسر 43 ساله بشری برای یافتن مادرش از جان خود گذشته و می‌گوید که دولت پاکستان در حالی برای برگزاری انتخابات مشغول است که مردم کشورش با انبوهی از مفقودین و کشته شدگان روبرو هستند.

شهزاد گفت: تنها رسانه‌های اجتماعی هستند که امیدی برای مردم این کشور در مورد حجاج مفقود فراهم کرده است.

این در حالی است که دولت پاکستان پوشش رسانه‌ای از حجاج این کشور و همچنین انتقاد از عربستان را ممنوع اعلام کرده اما برخی ویدیوها در رسانه‌های اجتماعی انتشار یافته‌اند.

دادگاه عالی لاهور نیز چندی پیش دستورکاری برای دولت پاکستان صادر کرد که بر اساس آن آمار دقیق جان باختگان این کشور در حادثه منا را در دسترس مردم قرار دهد.

/انتهای پیام/

: انتشار مطالب و اخبار تحلیلی سایر رسانه‌های داخلی و خارجی لزوما به معنای تایید محتوای آن نیست و صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای منتشر می‌شود.ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *