علت اصلی سانحه هواپیمای آنتونوف 140 از کار افتادن موتور بود/ 82 هزار پرواز عبوری از آسمان ایران

11:24 - 06 مهر 1393
کد خبر: ۸۶۳۹
دسته بندی: اقتصاد ، عمومی
خبرگزاری میزان: رئیس سازمان هواپیمایی کشور علت اصلی وقوع سانحه ایران 140 را نقص فنی اعلام کرد و گفت: عدم کنترل مسیر و از کارافتادن موتور هواپیما موجب سقوط هواپیمای آنتونوف 140 شد.
: رئیس سازمان هواپیمایی کشور علت اصلی وقوع سانحه ایران 140 را نقص فنی اعلام کرد و گفت: عدم کنترل مسیر و از کارافتادن موتور هواپیما موجب سقوط هواپیمای آنتونوف 140 شد.

به گزارش خبرنگار اقتصادی میزان، علیرضا جهانگیریان صبح امروز یک شنبه در نشست مطبوعاتی خود با خبرنگاران که در سازمان هواپیمایی برگزار شد، با اشاره به تشکیل کمیته 5 نفره بررسی سانحه اعلام کرد: این کمیته شامل 11 کارگروه تخصصی است که تا به امروز 14 جلسه آن تشکیل شده است.

وی با بیان اینکه سانحه هوایی مجموعه ای از عوامل محیطی و خطای انسانی را در بر می گیرد، افزود: موتور اصلی عامل وقوع سانحه بوده است و به همین منظور موتور از کار افتاده را به آزمایشگاه منتقل کردیم که باید طبق قوانین بین المللی شرکت های طراح و سازنده موتور پاسخگو باشند.

رئیس سازمان هواپیمایی کشور تعداد مسافرین هواپیما را 48 نفر اعلام کرد و گفت: از این تعداد 40 نفر مسافرین و 8 کادر پروازی تشکیل می دادند که در روز سانحه 11 نفر از این تعداد به بیمارستان منتقل شدند که از این تعداد یک نفر در مسیر و دو نفر در بیمارستان فوت کردند.

وی با اشاره به سابقه ساخت هواپیمای آنتونوف 140 ادامه داد: طراحی این هواپیما در سال 74 به پایان رسید و در سال 75 قرارداد ساخت آن با شرکت آنتونوف بسته شد و درسال 78 عملیات مونتاژ هواپیما در ایران آغاز شد.

به گفته وی هواپیمای آنتونوف 140 در سال 79 گواهینامه پرواز از سوی کشوری مشترک منافع دریافت کرد و اولین فروند در سال 80 مونتاژش در ایران به پایان رسید.

رئیس سازمان هواپیمایی کشور افزود: بعد از سال 80 ، 10 فروند هواپیمای آنتونوف 140 در ناوگان هوایی ایران فعال شد که 4 فروند آن در بخش غیر نظامی و 6 فروند در بخش نظامی فعال بودند.

جهانگیریان ادامه داد: اولین پرواز این هواپیما به عنوان یک هواپیمای مسافربری در سال 83 توسط شرکت سفیران انجام شد که به دلیل اختلافات و مشکلات این شرکت حمل مسافر در سال 93 توسط شرکت سپاهان ایر با 4 فروند آنتونوف 140 صورت گرفت.

افزایش 9 درصدی پرواز در 5 ماه نخست
وی با اشاره به افزایش 9 درصدی نشست و برخاست هواپیما در 5 ماهه نخست امسال گفت: طی 5 ماهه اول امسال 162 هزار نشست و برخاست داشتیم که در سال گذشته بیش از 148 هزار بوده است.

وی همچنین از رشد 16 درصدی اعزام و پذیرش مسافرین در فرودگاه کشور در5 ماهه اول امسال خبر داد و گفت: طی 5 ماهه نخست امسال بیش از 20 میلیون نفر از فرودگاه کشور اعزام شدند که در سال گذشته این میزان 17 میلیون و 280 هزار نفر بود.

82 هزار پرواز عبوری از آسمان ایران
رئیس سازمان هواپیمایی کشور همچنین به افزایش تعداد پرواز عبوری نیز ادامه داد: به علت حوادث رخ داده در کشورهای همسایه و درگیری های منطقه اوکراین برخی از ترافیک پروازهای عبوری به آسمان ایران منتقل شده اند که همین امر موجب شد با افزایش 20 درصدی تعداد پرواز های عبوری مواجه شویم.

وی افزود: در 5 ماهه نخست امسال میزان پروازهای عبوری 82 هزار پرواز برآورد شد.

جهانگیریان با بیان اینکه تغییرات چندانی در ترکیب ناوگان هوایی ایران به وجود نیامده است افزود: سن ناوگان هوایی ایران از 22 سال به 21 سال کاهش یافته است.

وی با اشاره به اجرای سیاست های متنوع سازی نرخ بلیت هواپیما نیز ادامه داد: با اجرای طرح متنوع سازی قیمت ها ماکسیمم 30 درصد افزایش یا کاهش داشته اند.

ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *