رؤسای قوه قضائیه وکیل آنلاین مجله حقوقی

تخمین وجود 100هزار بیمار ایدزی در کشور/ شناسایی 30 هزار مبتلا به ایدز

10:39 - 06 مهر 1393
کد خبر: ۸۶۲۶
دسته بندی: جامعه ، عمومی
خبرگزاری میزان: رئیس مرکز تحقیقات ایدز ایران گفت: آمار مبتلایان به بیماری ایدز در کشور به‌طور غیر رسمی یکصد هزار نفر تخمین زده می شود که تابحال حدود 30 هزار بیمار مبتلا به این بیماری شناسایی شده اند.

: رئیس مرکز تحقیقات ایدز ایران گفت:  آمار مبتلایان به بیماری ایدز در کشور به‌طور غیر رسمی یکصد هزار نفر تخمین زده می شود که تابحال حدود 30 هزار بیمار مبتلا به این بیماری شناسایی شده اند و اعتیاد به مواد مخدر به‌ویژه مواد صنعتی و روانگردان ها مهمترین عامل مبتلایان می باشد.

به گزارش ، مینو محرز به آمار ایدز در کشور اشاره کرد و افزود:  آمارهای رسمی وزارت بهداشت نشان می دهد حدود 30 هزار بیمار مبتلا به ایدز شناسایی شده اند.

وی با هشدار به این‌که اعتیاد به مصرف مواد مخدر به‌ویژه تزریقی باعث افزایش 10 برابری تماس جنسی در میان معتادان شده است، ادامه داد: این موضوع منجر به بروز بیماری ایدز می‌شود که بسیاری از معتادان از ابتلا به این بیماری بی‌خبرند.

این استاد دانشگاه گفت: مصرف مواد مخدر و روانگردان منجر به افزایش انرژی نمی‌شود بلکه برای بدن کشنده است و رفتارهای پرخطر جنسی و نامطمئن را به همراه دارد، براین اساس ضروریست مسئولان و دست اندرکاران اجرایی کشور به این هشدارها توجه ویژه داشته باشند، جوانان در معرض خطر آسیب‌های اجتماعی ناشی از اعتیاد هستند.

محرز با بیان این‌که آموزش مهارت‌های زندگی به‌ویژه «نه گفتن» باید از دوران مدرسه آغاز شود، تصریح کرد: بسیاری از جوانانی که در کشور به مصرف مواد مخدر روی آورده‌اند، از دوران مدرسه آموزش مهارت‌های زندگی را نداشتند، باید به کودکان، در مقابل شبکه‌های مافیایی مواد مخدر که هوشمندانه عمل می‌کنند، نه گفتن را یاد دهیم تا آنان در نوجوانی و جوانی آگاهانه عمل کنند تا معتاد نشوند.

این متخصص بیماری‌های عفونی خاطرنشان کرد: رسانه‌ها نقش مهمی در این آگاهی دارند و باید وزارت آموزش و پرورش را همراهی کنند.

محرز، روند افزایش اعتیاد به مواد مخدر را در کشور سریع و بحرانی دانست و تاکید کرد: وظیفه ما و تمامی دستگاه ها این است که همکاری جدی را در رویکرد اجتماعی کردن مبارزه با مواد مخدر با ستاد داشته باشند، زیرا اعتیاد، بی‌بند و باری و افزایش بیماری‌های عفونی و هپاتیت را بدنبال دارد.

به گفته وی، این بیماری‌ها درمان خاصی ندارد و ضروریست برنامه‌های کاهش آسیب و پیشگیری از اعتیاد قوی‌تر شود، باید همه نگاه‌ها و برنامه‌ها را معطوف این کار کنیم.

محرز، تشکیل کمیته یا اتاق فکر ویژه در تمام سازمان‌ها برای اجتماعی کردن رویکرد مبارزه با مواد مخدر را مهم دانست و افزود: باید نهادهایی در زمینه مسایل اجتماعی فعالیت می‌کنند، بخشی از بودجه خود را صرف مداخله در پدیده مبارزه با مواد مخدر کنند.

این استاد دانشگاه تصریح کرد: نهادها باید با تشکیل اتاق فکرهای ویژه در چارچوب ماموریت ها و مقدورات خود، راهکارهای مبارزه با مواد مخدر را شناسایی کرده و به سهم خود برای تحقق آنها گام بردارند.

محرز گفت: هدف مهم و اصلی در این راه باید حمایت از فعالیت‌های فرهنگی و اجتماعی در جهت مقابله با اعتیاد به مواد مخدر باشد و اگر عزم ملی در بحث پیشگیری، درمان و مبارزه وجود داشته باشد، به‌طور قطع شاهد کاهش آسیب اجتماعی‌های خواهیم بود.


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *