مسافران و معلولان در فرانسه از حقوق اساسی محروم هستند

11:06 - 05 مهر 1393
کد خبر: ۸۴۶۰
دسته بندی: حقوق و قضا ، عمومی
خبرگزاری میزان: کمیسر حقوق بشر شورای اروپا رفتارهای تبعیض‌آمیز در قبال اقلیت‌های قومی و نژادی در فرانسه را محکوم کرد و گفت: به رغم تلاش‌‌های صورت گرفته در فرانسه در جهت اجرای اصل برابری، تبعیض همچنان در این کشور به دلیل بی‌توجهی مقامات فرانسه به تعهدات پایه‌ای در مورد حقوق بشر مشاهده می‌شود.

: کمیسر حقوق بشر شورای اروپا رفتارهای تبعیض‌آمیز در قبال اقلیت‌های قومی و نژادی در فرانسه را محکوم کرد و گفت: به رغم تلاش‌‌های صورت گرفته در فرانسه در جهت اجرای اصل برابری، تبعیض همچنان در این کشور به دلیل بی‌توجهی مقامات فرانسه به تعهدات پایه‌ای در مورد حقوق بشر مشاهده می‌شود.


به گزارش خبرنگار حقوقی میزان به نقل از ستاد حقوق بشر، بر اساس خبری که توسط خبرگزاری رویترز از 'نیلز موژنکس' کمیسر حقوق بشر شورای اروپا منتشر شده، وی روز جمعه در پایان سفر پنج روزه خود به فرانسه در بیانیه ای اعلام کرد: مهاجران، متقاضیان پناهندگی و همچنین کولی های مهاجر و مسافران و نیز افراد معلول در این کشور از حقوق اساسی خود محروم هستند.


وی همچنین از افزایش اقدامات نژادپرستانه علیه اقلیت‌های مذهبی همچون اقدامات اسلام هراسانه ابراز نگرانی کرد.


کمیسر حقوق بشر شورای اروپا با بیان این که به رغم تلاش‌‌های صورت گرفته در فرانسه در جهت اجرای اصل برابری، تبعیض همچنان در این کشور قابل مشاهده است، این امر را نشانگر بی‌توجهی مقامات فرانسه به تعهدات پایه‌ای در مورد حقوق بشر عنوان کرد.


موژنکس که در سفر خود از پاریس و مارسی دیدن و با مسوولان گروه های غیردولتی، نهادهای حقوق بشری، مذهبی و نیز با مقام های دولتی از جمله 'کریستیان توبیرا' وزیر دادگستری فرانسه ملاقات کرده، از وضعیت متقاضیان پناهندگی افغان که بی سر پناه در حومه پاریس به سر می برند، ابراز نگرانی کرد.


وی همچنین از مشارکت ضعیف فرانسه در برنامه بین المللی پذیرش آوارگان سوری ابراز تاسف کرد و افزود: پاریس برای پذیرش 500 آواره سوری اعلام آمادگی کرده که این میزان یک دهم ظرفیت اعلام شده از سوی آلمان است.


کمیسر حقوق بشر شورای اروپا خاطر نشان کرد تعداد قابل توجهی از کودکان معلول نمی توانند همانند کودکان دیگر به مدارس عادی بروند یا در مدارس ویژه معلولین ثبت‌نام کنند.


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *