با رای دیوان «باغ معنوی جمشیدیه» به کاربری سابقش بازگشت

10:16 - 05 مهر 1393
کد خبر: ۸۴۴۶
دسته بندی: حقوق و قضا ، قضایی
خبرگزاری میزان: مدیرکل حوزه ریاست دیوان عدالت اداری از صدور رای قطعی این مرجع در پرونده باغ معنوی جمشیدیه خبرداد.

: مدیرکل حوزه ریاست دیوان عدالت اداری از صدور رای قطعی این مرجع در پرونده باغ معنوی جمشیدیه خبرداد.

علی اکبر بختیاری در گفت وگو با خبرنگار حقوقی میزان، در این باره اظهار کرد: با تمهید مقدمات و تبادل لوایح، رسیدگی به تجدید نظرخواهی از رای صادره از سوی شعبه بدوی دیوان عدالت اداری در این پرونده انجام شد و باغ معنوی جمشیدیه به کاربری سابقش به عنوان فضای سبز بازگشت.

وی توضیح داد: باغ معروف به معنوی در محدوده پارک جمشیدیه، قطعه زمین 22 هزار متری در سال 73 با کاربری پارک عمومی بوده که در آن سال به خدمات تفریحی و ورزشی تبدیل شده است.

وی افزود: این مجموعه برابر طرح تفصیلی جدید در محدوده حفاظت ویژه و به صورت محدوده مشجر و محصور مورد استفاده بانک ملت قرار می گرفته است که شهرداری منطقه یک درخواست تغییر کاربری از ورزشی تفریحی به مسکونی را می کند.

مدیرکل حوزه ریاست دیوان عدالت اداری در ادامه بیان کرد: با این درخواست در مصوبه کمیسیون ماده 5 موافقت شد و در راستای این مصوبه برای اخذ پروانه ساخت به شهرداری مراجعه و درخواست صدور پروانه برای ساختمان داده می شود.

بختیاری ادامه داد: به درخواست مالک، شهرداری اقدام به صدور پروانه ساخت می نماید و اقدامات اجرایی برای ساخت با تخریب بخشی از آن صورت می گیرد.
وی گفت: در هر دو مورد هم مصوبه کمیسیون ماده 5 و همین طور درخواست ابطال پروانه ساخت صادره از سوی شهرداری در شعبه بدوی دیوان مورد رسیدگی قرار می گیرد که شعبه رسیدگی کننده مصوبه کمیسیون ماده 5 را برخلاف طرح تفصیلی شهرتهران دانسته و مغایرت آن را با قانون محرز و رای به ابطال مصوبه کمیسیون می دهد.

مدیرکل حوزه ریاست دیوان عدالت اداری همچنین افزود: با توجه به ابطال مصوبه کمیسیون ماده 5 که مبنای صدور پروانه ساخت از سوی شهرداری بوده است پروانه صادره از سوی شهرداری منطقه یک را باطل و در نهایت حکم اعاده کاربری سابق ملک صادر و اعلام کرده است.
وی توضیح داد: دوباره بر این آراء اعتراض شد که در شعبه تجدید نظردیوان هر دو رای صادره از سوی شعبه بدوی مبنی برابطال مصوبه کمیسیون و پروانه ساخت مورد رسیدگی قرار گرفت که اعتراض تجدید خواهان رد شده و آرا بدوی تایید و این ملک به کاربری سابق خود بازگشت و به عنوان فضای سبز استفاده می شود.


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *