وزیر نفت نرخ دراز مدت برای گاز پتروشیمی‌ها تعیین کند

14:02 - 03 مهر 1393
کد خبر: ۸۳۵۳
دسته بندی: اقتصاد ، عمومی
خبرگزاری میزان: وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: با توجه به اینکه قرار بود به تولید نزدیک به 5 میلیون تن پلیمر برسیم، در سال گذشته بیش از 6 میلیون تن تولید داشتیم که امیدواریم با راه اندازی واحدهای جدید در خط اتیلن غرب امسال این ظرفیت از 7 میلیون تن فراتر برود.

: وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: با توجه به اینکه قرار بود به تولید نزدیک به 5 میلیون تن پلیمر برسیم، در سال گذشته بیش از 6 میلیون تن تولید داشتیم که امیدواریم با راه اندازی واحدهای جدید در خط اتیلن غرب امسال این ظرفیت از 7 میلیون تن فراتر برود.

به گزارش خبرنگار اقتصادی میزان، محمدرضا نعمت زاده در مراسم افتتاحیه نهمین نمایشگاه بین المللی ایران پلاست افزود: نقش پلیمر برای همه کاملا روشن است که در چند دهه گذشته با سرعت چشمگیر رو به رشد بوده و تجارت جهانی آن نزدیک به 600 میلیارد دلار در سال است و اگر نزدیک به 3 هزار میلیارد دلار گردش فروش نفت را در نظر بگیریم، حدود یک پنجم ارزش فروش نفت خام جهان را در برمی‌گیرد.

وی افزود: آنچه مورد تأکید قرار گرفته ، استحصال گاز است چه همراه نفت و چه گازهای مستقل، بهترین خوراک پلیمرها همان ترکیبات گازی است که در هوا می سوزد که جداسازی آن در اغلب پالایشگاههای گازی پارس جنوبی با دستور وزیر نفت شروع شده است.

وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: قطعا اگر توسعه از بالادست شروع شود، سرمایه‌گذاران راغب خواهند بود سرمایه‌گذاری بیشتری بکنند و اگر در بالادست محصولات پلیمری تولید شود من یقین دارم پایین دست پا به پای آن رشد پیدا می‌کند.

وی ادامه داد: هم مواد اولیه مهم است که باید تلاش کنیم مواد پلیمری را مواد اولیه اش را تهیه کنیم و در ادامه به صنعتمان رونق دهیم، اگر بالای 10 درصد رشد سرمایه‌گذاری داشته باشیم، رشد محصولات پتروشیمی بالای 15 تا 20 درصد خواهد شد. از وزیر نفت خواهش می‌کنم کمک کنند ما بتوانیم فرمول دراز مدت برای قیمت خوراک پتروشیمی تعیین کنیم تا سرمایه‌گذاران بدانند امکان سنجی واحدها و وضعیت آینده چگونه خواهد شد.

وی افزود: تعیین یکساله قیمت قطعا جوابگو نیست، در گذشته هم تصمیم هیئت مدیره نفت برای 10 سال بود که امیدوارم با توجه به سیاست‌گذاری کشورهای اطرافمان بتوانیم ما هم سیاست مشخصی را برای خوراک تدوین کنیم. من از واحدهای پایین دست و آنهایی که در نمایشگاه حضور دارند، تقاضا دارم محور اصلی فعالیتشان را بگذارند برای صادرات، ما اگر بخواهیم پلی اتیلن و ABS و دیگر محصولات به صورت خام صادر نشود باید بتوانیم محصولات پایین دستی‌مان را صادراتی کنیم تا برای کشور برگشت ارزی داشته باشد.

وی افزود: بالاخره صادرات پتروشیمی بالادست هم ارزش ملی دارد، باید پایین دستی را توسعه دهیم تا اگر بالادستی یک دلار صادر می کند، پایین دست 3 دلار صادر کند. باید بتوانیم آلیاژهای مختلف را از پلیمر تولید کنیم.


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *