حل مشکل سرمایه در گردش تولید در گرو رونق بورس کالا

13:20 - 22 تير 1393
کد خبر: ۸۲۳
دسته بندی: اقتصاد ، عمومی
خبرگزاری میزان: مدیر عامل بورس کالا نبود معاملات ثانویه را در معاملات بازار سرمایه به معنای حبس دارایی سرمایه گذاران خواند و گفت: هدف از این ابزار علاوه بر فراهم کردن تأمین مالی ساده و راحت برای شرکت ها پوشش ریسک مناسب آن است.

: مدیر عامل بورس کالا نبود معاملات ثانویه را در معاملات بازار سرمایه به معنای حبس دارایی سرمایه گذاران خواند و گفت: هدف از این ابزار علاوه بر فراهم کردن تأمین مالی ساده و راحت برای شرکت ها پوشش ریسک مناسب آن است.

به گزارش ، مدیر عامل بورس کالا نبود معاملات ثانویه را در معاملات بازار سرمایه به معنای حبس دارایی سرمایه گذاران خواند و گفت: هدف از این ابزار علاوه بر فراهم کردن تأمین مالی ساده و راحت برای شرکت ها پوشش ریسک مناسب آن است.

حسین پناهیان بعد از نخستین عرضه اوراق سلف موازی استاندارد سنگ آهن دانه بندی در جمع خبرنگاران در خصوص راه اندازی نخستین اوراق سلف سنگ آهن دانه بندی در بورس کالا گفت: یکی از مهمترین کارکردهای بورس کالا، تامین سرمایه بخش های تولیدی در کشور است که ابزار عرضه شده امروز کارکردهای زیادی در این زمینه دارد.

مدیرعامل بورس کالا با اشاره به این که هدف نخست از عرضه اولیه اوراق سلف استاندارد سنگ آهن دانه بندی شده شرکت معدنی و صنعتی گل گهر تامین مالی 100 میلیارد تومانی توسط این شرکت از طریق بورس کالاست افزود: این کار با مکانیزم ساده انجام می گیرد و نیز پوشش ریسک را برای تولید کننده تضمین می کند.

وی افزود: از دیگر مزایای این اوراق امکان معاملات امکان ثانویه است؛ چرا که قبلا در بورس کالا امکان معامله ثانویه قراردادها وجود نداشت و نبود معاملات ثانویه نیز به معنای حبس سرمایه است.

به گفته مدیرعامل بورس کالا، بر این اساس با توجه به نوسان پذیری قیمت کالا و نیز نوسانات ارز امکان کشف قیمت روزانه این اوراق هم وجود دارد.

پناهیان در ادامه گفت: در معاملاتی از این دست کسانی که در عرضه اولیه شرکت می کنند لزوما افرادی نیستند که در روز سررسید ملزم به دریافت کالا هستند و این ویژگی از دیگر مزایای این ابزار در بازار سرمایه است.

وی افزود: تضمین سود با نرخ 25.5 تا 30 درصد هم از جمله مزایای اوراق سلف سنگ آهن دانه بندی است که دلیل نوسان سود در این بازده، بدلیل نوسانات قیمت سنگ آهن و نیز نرخ ارز در جهان است. بعلاوه این که این چنین ابزاری موجب می شود تا تولید کننده در یک دوره زمانی تعریف شده تامین مالی خود را انجام دهد.

مدیرعامل بورس کالا در خصوص برنامه های بورس کالا برای عرضه اوراقی از این دست نیز گفت: در حال حاضر مذاکراتی با چند شرکت برای عرضه محصولات خود در بورس کالا داشته ایم و امیدواریم در آینده نزدیک شاهد راه اندازی اشکال مشابه سلف استاندارد در بورس کالا باشیم.

خاطر نشان می شود، دقایقی پیش عرضه اولیه اوراق سلف استاندارد سنگ آهن دانه بندی شده شرکت معدنی و صنعتی گل گهر به مدت 5 روز در بورس کالای ایران راه اندازی شد.

به گزارش سنا، این اوراق به روش عرضه گسترده با قیمت ثابت تا سقف 500 هزار تن و با قیمت 1667 ریال از طریق شبکه کارگزاران بورس کالای ایران عرضه می شود و معاملات ثانویه آن نیز از یازدهم مرداد امسال تا 22 تیر سال 94 ادامه خواهد داشت.


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *