قبوض آب پرمصرف‌ها از ابتدای سال 94 افزایش می‌یابد

9:41 - 02 مهر 1393
کد خبر: ۸۲۰۰
دسته بندی: اقتصاد ، صمت و کشاورزی
خبرگزاری میزان: عضو کمیسیون انرژی مجلس از افزایش هزینه آب پرمصرف‌ها از ابتدای سال 94 در کشور خبر داد و اعلام کرد: مجلس هم اکنون موافق افزایش قیمت آب است.

: عضو کمیسیون انرژی مجلس از افزایش هزینه آب پرمصرف‌ها از ابتدای سال 94 در کشور خبر داد و اعلام کرد: مجلس هم اکنون موافق افزایش قیمت آب است.

مهدی موسوی نژاد در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی میزان، با اشاره به سیاست اخیر وزارت نیرو در زمینه شیرین سازی آب دریای خزر اعلام کرد: مقرر شده است که باهمکاری بخش خصوصی زمینه های اجرای کار در کشور فراهم شود.

وی با بیان این که طرح شیرین سازی و انتقال آب دریای خزر به فلات مرکزی از دو سال پیش در دستور کار وزارت نیرو قرار گرفت اعلام کرد: مسیر الف از ساری آغاز می شود و با گذر از سمنان، قم و کاشان به اصفهان خواهد رسید.

این مقام مسئول درخصوص میزان آب استحصالی از این طرح، گفت: پیش بینی شده است که ۵۰۰ میلیون مترمکعب آب در سال از دریای خزر و یک میلیون مترمکعب آب از دریای عمان و خلیج فارس از طریق این طرح منتقل شود.

موسوی نژاد، آبرسانی به سمنان را نخستین هدف طرح شیرین سازی و انتقال آب دریای خزر به حوضه فلات مرکزی ایران دانست و گفت: این طرح تنها برای آب شرب، صنعت و کشاورزی صنعتی استفاده می شود و برای کشاورزی صرف کاربردی ندارد.

عضو کمیسیون انرژی مجلس در ادامه خشکسالی، افزایش جمعیت، نبود فرهنگ صحیح استفاده از آب و صرفه جویی نکردن را از جمله مهمترین عوامل شکل گیری بحران آب در کشور دانست و اعلام کرد: هم اکنون آب شرب ۱۰ درصد مصارف خانگی را تشکیل می دهد، از این رو جدا سازی آب شرب از آب بهداشتی، عقلانی، ضروری و استراتژیک است و در این میان ساماندهی آب در حوزه کشاورزی از اهمیت بیشتری برخوردار می باشد.


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *