رؤسای قوه قضائیه وکیل آنلاین مجله حقوقی

مشترک مورد نظر شاکی است/ قانون ساماندهی پیامک تبلیغاتی جدی گرفته نمی‌شود

9:07 - 02 مهر 1393
کد خبر: ۸۱۸۸
دسته بندی: اقتصاد ، عمومی
خبرگزاری میزان: انبوه پیامک های تبلیغاتی مزاحم با محتوای فروش ویژه، قرعه‌کشی و دعوت به مسابقات پیامکی برای مشترکان تلفن همراه بدون اجازه آنها ارسال می شود، این در حالی است که قانون ساماندهی پیامک‌های تبلیغاتی از سوی مسئولان امر به صورت جدی اجرایی نمی‌شود.

: انبوه پیامک های تبلیغاتی مزاحم با محتوای فروش ویژه، قرعه‌کشی و دعوت به مسابقات پیامکی برای مشترکان تلفن همراه بدون اجازه آنها ارسال می شود، این در حالی است که قانون ساماندهی پیامک‌های تبلیغاتی از سوی مسئولان امر به صورت جدی اجرایی نمی‌شود.

به گزارش خبرنگار اقتصادی میزان، پوشش اپراتورهای همراه اول، تالیا و ایرانسل و اخیراً نیز رایتل به گونه ای بوده که حدود 105 میلیون شماره در کشور توزیع شده است. از مجموع 55 میلیون مشترک تلفن همراه، 16 میلیون مشترک تلفن همراه دائمی و بیش از 39 میلیون مشترک تلفن همراه اعتباری مخابرات هستند.

بنابراین با توجه به این آمار روزانه میلیون ها پیامک تبلیغاتی برای مشترکان بدون اجازه گرفتن از آنها ارسال می شود. اینکه چگونه شرکت ها به شماره تلفن همراه شهروندان دست پیدا کرده است و مخابرات چه میزان از این ماجرا درآمد کسب می کند سئوالی است که مسئولان مخابرات باید پاسخگوی آن باشد.

به طور طبیعی ارسال پیامک تبلیغاتی در ساعات پایانی شبانه روز برای مشترکان ناخوشایند است اما این روند همچنان ادامه دارد.

با وجود اینکه راه های خلاصی از پیامک های مزاحم تبلیغاتی از سوی همراه اول، ایرانسل و دیگر شرکت ها اعلام شده اما درصد کمی از مشترکان از دریافت پیامک تبلیغاتی انصراف دادند لذا چنین امری نشان دهنده ضعف در اطلاع رسانی مناسب است.

ضعف در اطلاع رسانی
ارسال پیامک بدون اجازه مشترک و همچنین عدم اطلاع رسانی برای چگونگی انصراف از دریافت پیامک تبلیغاتی نیز از دیگر مسائلی است که مخابرات و شرکت های ارتباطی نسبت به آن بی توجه هستند.
طبق اطلاعات منتشر شده در سایت رسمی همراه اول برای عدم دریافت پیامک های تبلیغاتی،
مشترکین می توانند به یکی از روش های زیر اقدام کنند:

۱ – ارسال عدد «۱» به «۸۹۹۹»
۲ – شماره گیری کد دستوری *۸۹۹۹#
۳ – تماس با مرکز اطلاع رسانی ۹۹۹۰

مشترکان ایرانسلی نیز برای ثبت درخواست عدم‌دریافت پیامک‌های تبلیغاتی می‌توانند عدد 2 را به شماره 5005 ارسال کنند یا از طریق خط ایرانسل خود با شماره 700 تماس گرفته، درخواست خود را برای لغو این سرویس اعلام کنند.

«تا این هفته فرصت دارید، شما برنده ویژه شده اید» به طور طبیعی هر مشترک تلفن همراهی در روز پیامک های تبلیغاتی غیرواقعی با چنین محتوایی هستند، البته چنین وضعیتی شرکت های مخابراتی را مجبور به ارسال پیامک هشدار آمیز به مشترک های خود کرده است. «مشترک گرامی لطفاً مراقب پیام های ارسالی از طرف افراد کلاهبردار باشید. اسامی برندگان جوایز صرفاً در سایت شرکت اعلام می شود.»

بی توجهی مخابرات به حقوق مشترکان
نکته دیگری باید به آن توجه شود این است زمانی که مشترک همراه اول عدد یک را به منظور انصراف از دریافت پیام های تبلیغاتی به شماره 8999 ارسال می کند تمام پیامک ها به جز شماره هایی که با عدد 2 آغاز می شود جزو پیامک تبلیغاتی محسوب و بلوکه می شود، این در حالی است که برخی از ارگان ها و ادارات و حتی بانک ها، پیامکی به مشترک مورد نظر خود ارسال می کنند که با چنین اقدام مخابرات، آن پیامک، تبلیغاتی محسوب می شود و از ارسال آن جلوگیری می شود، یعنی در چنین اقدامی، تر و خشک با هم می سوزد، با چنین شرایطی سئوال اصلی اینجاست مخابرات به اجازه کدام تبصره و بندی در قانون شماره مشترکان خود را در اختیار شرکت های تبلیغاتی قرار داده که اکنون فرد مجبور به انصراف یا تحمل دریافت پیامک تبلیغاتی مزاحم شود؟

قانون ساماندهی پیامک های تبلیغاتی جدی گرفته نشده است
وزیر اسبق ارتباطات و فناوری اطلاعات در گفت وگو با خبرنگار اقتصادی میزان، در رابطه با پیامک های تبلیغاتی مزاحم، گفت: برای ساماندهی پیامک های تبلیغاتی قانونی تهیه و تدوین شده است اما اکنون این قانون به صورت جدی اجرایی نمی شود.

رضا تقی پور تاکید کرد: مسئولان مربوطه باید این قانون را به صورت جدی اجرایی کنند و شیوه های غیرفعال کردن دریافت پیامک را بیشتر اطلاع رسانی کنند.

وی تصریح کرد: ساماندهی پیامک های تبلیغاتی شاید از سوی شرکت های مخابراتی انجام شود و ادعا کنند چنین اقدامی در حال انجام است اما به صورت جدی دنبال نمی شود در صورتی که حقوق مشترکان تلفن همراه باید رعایت شود.

وزیر اسبق ارتباطات و فناوری اطلاعات افزود: برابر قانون اپراتور باید به مردم راهکار را نشان دهد.

وعده ساماندهی پیامک‌های انبوه تبلیغاتی
کمیسیون عالی ارتقای محتوای مرکز ملی فضای مجازی آیین نامه ساماندهی پیامک‌های انبوه تبلیغاتی و پیامک‌های خدمات ارزش افزوده را تصویب کرد.

در این آیین نامه چگونگی نظارت بر ارسال پیامک‌های انبوه تبلیغاتی و پیامک‌های خدمات ارزش افزوده و ضوابط فعالیت اپراتورها و زیر مجموعه‌های آن اعم از فراهم کننده و تجمیع کننده محتوا تعیین شده است.

همچنین در این آیین نامه شرایط ارایه دهندگان خدمات پیامک ارزش افزوده و پیامک‌های انبوه تبلیغاتی تشریح و برای نهادها و سازمان‌های مرتبط ابلاغ خواهد شد.

بر اساس این گزارش، این آیین‌نامه براساس مشکلات مطرح شده در ارسال و دریافت این پیامک‌ها اعم از محتوای آنها، نامشخص بودن مرجع ارسال و نقش اپراتورها در ارسال و دریافت پیامک‌ها، به تصویب رسیده است.

وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز موظف شده است تا کارگروهی برای نظارت بر ارسال و تبادل پیامک های انبوه تبلیغاتی و پیامک‌های ارزش افزوده با حضور نمایندگانی از مرکز ملی فضای مجازی، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، نیروی انتظامی، وزارت اطلاعات، سازمان تبلیغات اسلامی، دادستان کل کشور، ستاد کل نیروهای مسلح، شورای عالی انقلاب فرهنگی و کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی تشکیل دهد.


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *