باروری ابرها مقرون به صرفه‌تر از روش‌های دیگر است/ احتیاج به 3 فروند هواپیمای دیگر

13:12 - 01 مهر 1393
کد خبر: ۸۱۱۷
دسته بندی: اقتصاد ، صمت و کشاورزی
خبرگزاری میزان: روش باروری به‌لحاظ هزینه‌های استحصال آب از تمامی روش‌ها مقرون به‌صرفه‌تر است و در بیشترین حد خود قیمت تمام‌شده هر مترمکعب آب به دست آمده از باروری ابرها 60 تومان برآورد شده است؛ درحالی که در روش‌های دیگر تا 2000 تومان نیز هزینه انجام می‌شود.

: روش باروری به‌لحاظ هزینه‌های استحصال آب از تمامی روش‌ها مقرون به‌صرفه‌تر است و در بیشترین حد خود قیمت تمام‌شده هر مترمکعب آب به دست آمده از باروری ابرها 60 تومان برآورد شده است؛ درحالی که در روش‌های دیگر تا 2000 تومان نیز هزینه انجام می‌شود.

به گزارش میزان، مرتضی افتخاری، با بیان اینکه در سال آبی جاری بحث باروری ابرها به‌صورت جدی در ایران اجرا خواهد شد، گفت: امسال استان‌هایی در برنامه قرار گرفته است که مطالعه امکان‌سنجی بارورسازی در آن اتفاق افتاده باشد و یا اینکه بشود مبتنی‌ بر اطلاعات موجود و کامل بشود این کار را انجام داد؛ در غیر این‌صورت اجرای بارورسازی نمی‌تواند موثر باشد.

وی از استان‌های اصفهان، کرمان، فارس، یزد، آذربایجان‌شرقی و غربی، چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد، تهران، گیلان، مازندران و گلستان برای اجرای طرح نام برد و افزود: روش باروری به‌لحاظ هزینه‌های استحصال آب از تمامی روش‌ها مقرون به‌صرفه‌تر است و در بیشترین حد خود قیمت تمام‌شده هر مترمکعب آب 60 تومان برآورد شده است؛ درحالی که در روش‌های دیگر تا 2000 تومان نیز هزینه انجام می‌شود.

افتخاری درباره برخی اعلام‌نظرها درباره مشکل محیط‌‌زیستی باروری ابرها با ترکیب‌های شیمیایی، گفت: حجم موادی که برای باروری ابر استفاده می‌شود، بسیار کم است به‌طوری که هیچ اثر منفی در محیط زیست نمی‌تواند داشته باشد.

وی ادامه داد: مقدار مجاز غلظت نقره در آب شرب 50 میکروگرم در هر لیتر است؛ این مواد سال‌هاست که در باروری ابرها در همه جهان استفاده می‌شود و بیشترین مقدار گزارش‌شده نقره در آب شش برابر کمتر از حدمجاز است؛ لذا این مقدار تهدیدی برای محیط زیست نمی‌تواند باشد.

رییس موسسه تحقیقات آب با تاکید بر اینکه باروری ابر در یک منطقه، کاهشی را در بارش مناطق دیگر ایجاد نمی‌کند، گفت: در هر مرحله از باروری از حدود پنج درصد از رطوبت ابر استفاده می‌شود و لذا این ابر توانایی دارد که در مناطق دیگر نیز بارش ایجاد کند و باروری ابر موجب از بین رفتن بارش در دیگر مناطق نخواهد شد.

وی با اشاره به لزوم افزایش امکانات فنی کشور برای توسعه طرح بارورسازی ابرها، افزود: در زمان حاضر برای انجام بارورسازی به روش هوایی فقط دو فروند هواپیما در اختیار مرکز بارورسازی ابرها است درحالی که طبق استاندارد و با توجه به گستره جغرافیایی ایران، پنج فروند نیاز است.

افتخاری ادامه داد: با توجه به امکانات موجود و فاصله استان‌ها از همدیگر، طبق برنامه کشور به سه منطقه شامل محدوده شمال‌غرب، مرکزی و حاشیه خزر تقسیم شده است تا محدوده پرواز هواپیماها مشخص باشد؛ بر این اساس، عملیات در استان‌های حاشیه خزر در فصل بهار انجام می‌شود اما دو محدوده دیگر بیشتر در نیمه دوم سال انجام می‌شود.

افتخاری با بیان اینکه برای پوشش کل کشور به افزایش پوشش رادار هواشناسی نیاز است، ادامه داد: در زمان حاضر، سه رادار در اختیار مرکز بارورسازی است و پنج رادار نیز در سازمان هواشناسی کشور است اما برنامه سه رادار دیگر در دست اقدام است.


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *