هشدار‌های جدی دبیرخانه شورای عالی پیشگیری از وقوع جرم برای مسافران ترکیه

۰۶ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۱۰:۴۲:۴۲
کد خبر: ۸۰۹۹۳۲
دسته بندی‌: حقوق و قضا ، قضایی
رئیس دبیرخانه شورای عالی پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه به برخی توصیه‌های جدی هنگام سفر به کشور ترکیه در قالب گردشگری یا اقامتی اشاره کرد.
علیرضا ساوری بیان کرد: به اتباع ایرانی که اقدام به سرمایه گذاری در ترکیه می‌کنند توصیه می‌شود قبل از هرگونه اقدامی با سفارت جمهوری اسلامی ایران در آنکارا و سرکنسولگری‌های استانبول، ارزروم و طرابوزان مشورت کرده و امور تجاری خود را از طریق مراجع رسمی پیگیری کنند.

وی افزود: برای رانندگی در ترکیه باید گواهینامه بین‌المللی معتبر یا گواهینامه ترک و یا ترجمه رسمی ترکی گواهینامه ایرانی که توسط نمایندگی‌های جمهوری اسلامی ایران در ترکیه انجام می‌شود دارا باشید در غیر اینصورت در زمان بروز حادثه مقصر شناخته شده و ممکن است بازداشت شوید؛ همراه داشتن گواهینامه، کارت شناسایی خودرو و بیمه اتومبیل الزامی است.

رئیس دبیرخانه شورای عالی پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه به هموطنان عازم به کشور ترکیه هشدار داد از هرگونه بحث‌های غیراصولی سیاسی و ابراز همدردی با اتباع کشور میزبان زمانیکه از کشور متبوع خود اظهار نارضایتی می‌کنند، خودداری کنند.

وی افزود: به منظور گرفتار نشدن در دام ربایندگان خودرو و... در هنگام مسافرت با اتومبیل شخصی در راه‌های این کشور، از سوار کردن افراد ناشناس زن یا مرد تحت هرعنوان خودداری کنید.

ساوری ادامه داد: در صورت بروز حوادثی مانند سرقت پول یا مدارک مسافرتی یا هر مورد دیگری در ترکیه لازم است ضمن خودداری از برخورد مستقیم، موضوع را به اطلاع پلیس محل رسانده و گزارش پلیس را در این رابطه دریافت کرده و سپس موضوع را از طریق نمایندگی‌های جمهوری اسلامی ایران پیگیری کنند. گزارش رسمی پلیس به شما این امکان را می‌دهد که موضوع را در نهاد‌های مربوطه به نحو مؤثرتری پیگیری کنید.

وی افزود: خرید و فروش عتیقه و یا خروج و ورود آن به ترکیه مستلزم گرفتن مجوز قانونی است.

رئیس دبیرخانه شورای عالی پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه اظهار کرد: در مورد معاملات و قرارداد‌هایی که نیاز به تأیید و امضا در دفاتر رسمی و ترجمه رسمی دارد حتما به مراجع رسمی مراجعه و در این خصوص می‌توانید با نمایندگی‌های جمهوری اسلامی ایران مشورت کنید.

وی افزود: اکنون اتباع ایرانی بدون اخذ روادید می‌توانند به ترکیه مسافرت کنند و حداکثر ۳ ماه در این کشور اقامت داشته باشند. حضور بیش از این مدت مستلزم کسب اجازه رسمی از مقامات و تمدید مدت اقامت است. اقامت بیش از حد مجاز اخراج فوری و ممنوعیت ورود مجدد را به همراه خواهد داشت.

به گفته ساوری، نشانی اینترنتی سفارت جمهوری اسلامی ایران در آنکارا http://ankara.mfa.ir است.ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
captcha