دور دوم انتخابات ریاست جمهوری فرانسه/مکرون و لوپن در ایستگاه پایانی

9:38 - 04 ارديبهشت 1401
کد خبر: ۸۰۹۴۹۴
دومین دور از انتخابات ریاست جمهوری فرانسه در حالی آغاز شد که امانوئل مکرون و مارین لوپن برای حضور در الیزه با یکدیگر رقابت می‎کنند.

دور دوم انتخابات ریاست جمهوری فرانسه، روز یکشنبه، ۲۴ آوریل، چهارم اردیبهشت، آغاز شد.

به گزارش «الجزیره»، دور دوم انتخابات ریاست جمهوری فرانسه در روز یکشنبه مشخص خواهد کرد که چه کسی در پنج سال آینده این کشور را اداره خواهد کرد؛ «امانوئل مکرون»، رئیس جمهور کنونی و میانه رو حامی اتحادیه اروپا یا «مارین لوپن»، نامزد راست افراطی.

دور نخست انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۲ فرانسه روز یکشنبه، ۱۰ آوریل، ۲۱ فروردین، برگزار شد و «مکرون» و «لوپن» به دور دوم انتخابات راه یافتند؛ تکرار سناریوی انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۷ که در نهایت با پیروزی «مکرون» پایان یافت.

نتایج نظرسنجی‎ها، «مکرون» ۲۷.۶ درصد و «لوپن» ۲۳.۴ درصد آرا را کسب کردند.

نظرسنجی‌ها نشان می‌دهند که در دور دوم انتخابات، مکرون برنده احتمالی است، اما با اختلاف بسیار کمتری نسبت به سال ۲۰۱۷ که با کسب ۶۶.۱ درصد آرا «لوپن» را شکست داد.

میزان مشارکت در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۲ فرانسه، کم‌تر از پنج سال پیش و با احتساب همه آرا، حدود ۲۶ درصد بود.

با این وجود هیچ یک از نامزدها به اندازه کافی حامی سرسخت ندارند تا بتوانند آنها را به قدرت برسانند؛ بنابراین نکته کلیدی متقاعد کردن رای دهندگان خاکستری است که نامزد دیگر بدتر است، کاری که «مکرون» با تقویت ترس از راست افراطی انجام می‎دهد و «لوپن» با حمایت از ناامیدی رای دهندگان از دوران تصدی «مکرون» در قدرت انجام می‎دهد.

رای گیری از ساعت ۰۶:۰۰ به وقت گرینوویچ آغاز شده و در ساعت ۱۸:۰۰ به وقت گرینوویچ پایان می‌یابد.

۴۸.۷ میلیون نفر از مردم فرانسه واجد شرکت در این دور از انتخابات ریاست جمهوری فرانسه هستند.ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *