وزیر بهداشت: تعرفه‌های جدید سازمان نظام پزشکی را قبول نداریم

۰۱ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۱۹:۳۵:۱۸
کد خبر: ۸۰۹۲۸۱
وزیر بهداشت، با عنوان این مطلب که پیگیر تصویب تعرفه‌های پزشکی در هیأت دولت هستم، نسبت به اعلام تعرفه‌های جدید سازمان نظام پزشکی واکنش نشان داد.

- بهرام عین اللهی، در دیدار جمعی از نمایندگان اتحادیه‌های دانشجویی دانشگاه‌های علوم پزشکی اظهار داشت: من از ۷ ماه پیش تا کنون ۴۱ سفر استانی داشته ام و از قبل هم با محرومیت‌های کشور، آشنایی دارم.

وزیر بهداشت تاکید کرد: رئیس جمهور و اعضای دولت نیز تا کنون ۱۹ سفر استانی داشته اند و حدود ۱۲ هزار میلیارد تومان، اعتبار برای حل مشکلات و محرومیت زدایی اختصاص داده که بخشی از این اعتبارات برای پروژه‌های درمانی و بهداشتی است.

وی افزود: حجم مشکلات و محرومیت‌ها در کشور بسیار زیاد است و باید برای حل آنها، اولویت بندی کنیم. از دانشجویان به ویژه آن‌هایی که در مناطق محروم تحصیل می‌کنند می‌خواهیم که به ما کمک کنند و اردو‌های جهادی دانشجویی باید تقویت شود.

وزیر بهداشت تاکید کرد: گروه‌های جهادی از چند بُعد مهم است یکی خدمتگزاری به مردم است که خدمت به مردم در مناطق محروم، برای دانشجویان همانند دانشگاه است.

عین اللهی افزود: از طرفی آشنایی دانشجویان با مشکلات مناطق محروم با توجه به اینکه این دانشجویان در آینده در گروه پزشکی یا رده‌های مدیریتی فعالیت خواهند کرد، مهم است. یکی از ابتکارات مهم و مؤثر امام خمینی (ره) تشکیل وزارت جهاد سازندگی بود و حضور دانشجویان در مناطق محروم در آن زمان، از کلاس‌های دانشگاه، مفیدتر و مؤثرتر بود.

وی خاطرنشان کرد: یکی از نقاط ضعف ما، عدم پوشش ۱۰۰ درصدی بیمه برای مردم است، اما خوشبختانه امسال، اعتباراتی برای پوشش افراد فاقد پوشش بیمه در نظر گرفته و کار هم شروع شده است. در بحث اتباع بیگانه از نظر قوانین مشکلاتی داریم، اما نشست‌هایی داشته ایم که مشکلات آن‌ها نیز برطرف شود.

وزیر بهداشت گفت: در واکسیناسیون عمومی علیه کرونا، تمام اتباع بیگانه دارای کارت یا بدون کارت را واکسینه کردیم و از نظر سازمان‌های بین المللی، مورد تقدیر قرار گرفتیم و در موضوع افزایش ظرفیت پزشکی، جلسات مفصلی با شورای عالی انقلاب فرهنگی و کمیسیون‌های مختلف مجلس داشتیم و منجر به قانون شد و ما موظف به اجرای این قانون هستیم. از امسال ظرفیت پزشکی با تمرکز بر نقاط محروم و بومی‌گزینی، افزایش پیدا می‌کند. ۶۰ درصد از توزیع پزشکان طرحی در مناطق محروم و کمتر برخوردار بوده است، اما این نیروها، ماندگاری ندارند. طرح‌هایی برای ماندگاری پزشکان در مناطق محروم از جمله حذف مالیات و افزایش حقوق داشتیم که مصوب نشد، اما پیگیری می‌کنیم که امتیازاتی را برای افزایش انگیزه ماندگاری پزشکان در مناطق محروم، ایجاد کنیم.

وزیر بهداشت با بیان اینکه با توجه به سوابقی که دارم معتقدم که فقط بومی گزینی راهکار حل مشکل نیروی انسانی حوزه پزشکی و ماندگاری آن‌ها در مناطق محروم است، افزود: در پذیرش دستیاری طرحی را داریم که پذیرش دستیاران در مناطق محروم توسط دانشگاه‌های علوم پزشکی انجام شود.

وی گفت: در دوره دستیاری، قوانینی بود که موجب می‌شد تمام ظرفیت‌ها تکمیل نشود و امسال با تغییراتی که دادیم، حق ۱۰۰ انتخاب رشته برای متقاضیان ایجاد کردیم.

عین اللهی خاطرنشان کرد: تعرفه‌های پزشکی را شورای عالی بیمه سلامت تعیین می‌کند که این کار در دی ماه سال گذشته انجام و مصوبه آن به سازمان برنامه و بودجه ارسال می‌شود و پس از آن در هیأت دولت مصوب و ابلاغ می‌شود.

وزیر بهداشت تاکید کرد: در جلسه روز گذشته نیز در هیأت دولت پیگیر تصویب آن بودم که رئیس جمهور نیز بر تسریع در تصویب تعرفه‌ها تاکید کرد و به احتمال زیاد، هفته آینده در دولت مطرح می‌شود. نظام پزشکی یکی از اعضای شورای عالی بیمه سلامت است و تعرفه پیشنهادی این شورا را در دی ماه امضا و تأیید کرده است و تعرفه جدید پیشنهادی و منتشر شده اخیر از سوی نظام پزشکی، مورد تأیید وزارت بهداشت نیست.ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
captcha