تاثیر مهار آب‌های حوضه دجله و فرات بر چالش‌های آبی کشور

12:54 - 01 ارديبهشت 1401
کد خبر: ۸۰۹۲۳۰
دسته بندی: اقتصاد ، اقتصاد ایران
در یک نشست تخصصی کارشناسان بر بستر سازی و رایزنی جهت عقد پیمان‌های سیاسی و اقتصادی، امنیتی، فرهنگی و محیط زیستی با کشور‌های همسایه، منطقه و کشور‌های ذی نفع در حوضه‌های آبریز مشترک تاکید کردند.

- طبق اعلام مرکز پژوهش‌های توسعه و آینده نگری، نشست علمی-تخصصی با عنوان «مسائل و چالش‌های آب کشور و راهکار‌های مبتنی بر آمایش سرزمین» برگزار شد.

در ابتدای این جلسه سید محمد شفیعی، مدیر کل دفتر آموزش مرکز پژوهش‌های توسعه و آینده‌نگری در خصوص این نشست گفت: با توجه به موقعیت ویژه جغرافیایی کشور در کمربند خشک و نیم خشک جهان و همچنین روند جهانی تغییرات اقلیمی و کاهش منابع آب در دسترس، ضرورت توجه به موضوعات به عنوان یکی از موضوعات کلیدی شناخته می‌شود.

وی در ادامه افزود: این اهمیت زمانی دو چندان می‌شود که این منبع به عنوان پیشران اثرگذار بر سایر فعالیت‌ها مانند جمعیت، سکونت و فعالیت می‌باشد.

در همین خصوص شفیعی به این بحث اشاره کرد و گفت: عدم مدیریت صحیح ملی و فرا ملی در همکنش با عوامل طبیعی باعث ایجاد چالش‌های انسانی و مخاطرات طبیعی می‌شود.

در ادامه این نشست ابراهیمی خوسفی، عضو هیئت علمی دانشگاه یزد به بررسی تاثیرات منطقه‌ای برنامه‌های مهار آب کشور‌های همسایه در حوضه‌های مشترک مرزی اشاره کرد.

ابراهیمی خوسفی به مهار آب‌های حوضه دجله و فرات که یک تهدید اکوسیستم خلیج فارس محسوب می‌شود اشاره کرد و گفت: تالاب‌های منطقه میان رودان قبل از خشک شدن به عنوان یک سیستم تصفیه آب طبیعی برای آب رودخانه‌های فرات و دجله عمل می‌کردند و در واقع نقش فیلتر کردن آب قبل از تخلیه به خلیج فارس را بر عهده داشتند.

وی در خصوص راهبرد‌ها و سیاست‌های سند ملی آمایش سرزمین اشاره کرد و گفت: بستر سازی و رایزنی جهت عقد پیمان‌های سیاسی و اقتصادی، امنیتی، فرهنگی و محیط زیستی با کشور‌های همسایه، منطقه و کشور‌های ذی نفع در حوضه‌های آبریز مشترک و همچنین فعال سازی دیپلماسی آب در صفحه‌های مشترک آبریز مرزی با اولویت حوضه‌های مشترک مرز‌های شرق و غرب، انعقاد و پیمان‌های منطقه‌ای محیط زیستی به ویژه برای مهار و کنترل کانون‌های گرد وغبار که تنها چند مورد از این سیاست‌ها می‌باشد اشاره نمود.

در ادامه محمد همت، عضو هیئت علمی دانشگاه و مسئول مرکز راهبردی آب، انرژی و محیط زیست، با نگاهی به مسائل کلان آب کشور گفت: از مسائلی که میتوان به ضعف و عدم حل شدن این موضوعات اشاره کرد، عدم به کار گیری فناوری‌ها و دانش روز در بخش آب، عدم حکمرانی مطلوب برای مدیریت بهم پیوسته و بهره برداری اصولی از منابع آب کشور، مشکلات در تاسیسات آبی کشور، عدم رویکرد اقتصادی آب، برداشت و استحصال بی رویه آب از منابع زیر زمینی می‌باشد.

در ادامه نشست نیز چند تن از متخصصین و حاضرین در جلسه به بیان دیدگاه‌های کارشناسانه و فنی خود پرداختند.ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *