بحران انسانی روزافزون در یمن/توقف فعالیت نیمی از بیمارستان ها و گسترش سریع بیماری ها

3:15 - 03 ارديبهشت 1401
کد خبر: ۸۰۸۸۸۳
ادامه محاصره یمن از سوی ائتلاف سعودی و بمباران این کشور، بحرانی را ایجاد کرده که چشم انداز روشنی برای آن در آینده نزدیک قابل تصور نیست.

ائتلاف متجاوز عربستان با بمباران زیرساخت‌های حیاتی یمن و ادامه محاصره، بحران فاجعه باری را در این کشور رقم زده است.

به گزارش «اندیشکده بروکینگز»، تنها در ژانویه ۲۰۲۲، ۶۵۰ غیرنظامی در یمن قربانی شدند از جمله حمله هوایی ائتلاف سعودی به زندانی در صعده که منجر به کشته و زخمی شدن بیش از ۳۰۰ نفر شد.

رقم ۶۵۰ نفر بالاترین میزان در طول سه سال گذشته به شمار می‌رود.

محاصره هوایی و دریایی عربستان علیه یمن در هشتمین سال خود قرار دارد و محدودیت‌های ریاض بر واردات سوخت از ژانویه ۲۰۲۱ شرایط را بحرانی‌تر کرده است.

سخت‌ترین ضربه‌ها به بخش امکانات بهداشتی و آموزشی بود که از قبل در وضعیت بدی قرار داشتند.

نیمی از بیمارستان‌های یمن از کار افتاده و بیش از دو میلیون کودک از مدرسه بازمانده اند.

سیستم بهداشتی ویران شده و آسیب‌های وارده به آب و فاضلاب منجر به گسترش سریع بیماری‌هایی مانند وبا، دیفتری، سرخک، فلج اطفال و تب دنگی شده است.

برنامه توسعه سازمان ملل می‌گوید که جنگ ۳۷۷ هزار کشته بر جای گذاشته است که ۱۵۰ هزار نفر مستقیماً به جنگ و بقیه به گرسنگی و بیماری‌ها مرتبط هستند؛ علاوه بر این بیشتر کشته شدگان کودک هستند.

حدود ۱۷.۳ میلیون یمنی به کمک غذایی نیاز دارند و این تعداد احتمالاً در ماه‌های آینده به ۱۹ میلیون افزایش خواهد یافت.

حدود ۷.۳ میلیون نفر ممکن است تا دسامبر ۲۰۲۲ در سطح اضطراری گرسنگی قرار بگیرند.

برنامه جهانی غذا (WFP) می‌گوید که پنج میلیون نفر در معرض خطر سقوط به شرایط قحطی هستند؛ حدود ۲.۲ میلیون کودک با سوءتغذیه مواجه هستند و علاوه بر این بیش از ۵۰۰ هزار نفر با سوءتغذیه حاد و تهدید کننده زندگی دست و پنجه نرم می‌کنند.

همچنین نزدیک به ۷۰ درصد از یمنی‌ها (۲۰.۷ میلیون) برای ادامه زندگی به کمک‌های بشردوستانه متکی هستند؛ تخمین زده می‌شود که ۸۰ درصد از جمعیت زیر خط فقر زندگی می‌کنند و حدود دو سوم آن‌ها در فقر شدید به سر می‌برند.

 ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *