سطوح بالای اسلام ستیزی و فشار بر دانش آموزان مسلمان در مدارس آمریکا

15:55 - 29 فروردين 1401
کد خبر: ۸۰۸۴۵۲
سطح بالایی از قلدری، آزار و اذیت، تبعیض و اسلام ستیزی توسط همسالان و بزرگسالان از جمله معلمان در مدارس آمریکا وجود دارد.

- گزارش جدید شورای روابط آمریکایی-اسلامی، می‎گوید اسلام ستیزی در مدارس دولتی آمریکا یک مشکل رایج و مداوم است.

به گزارش خبرگزاری «آناتولی»، مصاحبه با ۷۰۰ دانش آموز مسلمان در مدارس ایالت کالیفرنیا نشان داد که سطح بالایی از آزار و اذیت، تبعیض و اسلام ستیزی از سوی همسالان و بزرگسالان از جمله معلمان وجود دارد.

«عمرو شبائک»، وکیل مدیریت حقوق مدنی شورای روابط آمریکایی-اسلامی در کالیفرنیا، که این مطالعه را انجام داده است، می‎گوید «دانش‌آموزان مسلمان در هر سنی در گذشته به دلیل دینشان، حادثه ۱۱ سپتامبر و سایر اقدامات ، طرد شده و مورد بدرفتاری قرار گرفته‎اند.»

به گفته وی، «اغلب، چنین رویداد‌هایی به صوربدرفتاری از سوی سایر دانش آموزان، عدم اقدامات پیشگیرانه و گزارش دهی توسط مسئولان مدرسه، و آموزش ناکافی به مربیان در مورد نحوه میانجیگری یا کاهش تشدید رفتارهای نژادی و قومی ظاهر می‌شود.»

این گزارش می‎گوید که تقریباً نیمی از دانش آموزان، ۴۷.۱ درصد، به دلیل مسلمان بودن مورد آزار و اذیت قرار گرفته‎‏اند؛ این بیش از دو برابر میانگین ملی گزارش شده است.

بیش از نیمی از پاسخ دهندگان، یعنی حدود ۵۵.۷۳ درصد، احساس ناامنی، عدم استقبال، یا ناراحتی در مدرسه به دلیل هویت مسلمان خود را گزارش کردند که بالاترین سطح گزارش شده از زمان شروع نظرسنجی CAIR-California در سال ۲۰۱۳ است.

این گزارش در ادامه نشان می‌دهد که تقریباً یک نفر از هر سه دانش‌آموز، یعنی ۳۰.۱۲ درصد که حجاب به سر می‌کنند، گزارش داده‌اند که به دلیل داشتن حجاب، مورد اذیت و آزار قرار گرفته اند.

یک زن جوان ۱۸ ساله از شهر «ردوود»، می‎گوید «مردم به خاطر مسلمان بودنم به من توهین لفظی کرده‎اند؛ آن‌ها من و اسلام را مسخره کردند و یکی از همکلاسی هایم بی دلیل حجابم را از سرم برداشت.»

این گزارش همچنین نشان می‌دهد که تقریباً یک سوم دانش‌آموزان مسلمان نوعی آزار و اذیت سایبری را تجربه کرده یا شاهد آن بوده‌اند.

یکی دیگر از یافته‌های نشان می‌دهد که تقریباً یک نفر از هر چهار پاسخ‌دهنده، یعنی ۲۳.۵۰ درصد، گزارش داده‌اند که یک معلم، مدیر یا سایر بزرگسالان در مدرسه‌ نظرات توهین‌آمیزی درباره اسلام یا مسلمانان داشته‌اند.

«شبائک»، در بخش دیگری گفت «یک دانش آموز دختر ۱۶ ساله در اورنج کانتی گزارش داده که معلمش در کلاس به او حمله کرده و گفته که تو تروریست هستی و به اینجا تعلق نداری.»

در همین حال دانشیار مؤسسه تساهل مذهبی دانشگاه «رایس»، گفت «اسلام ستیزی مدت‎هاست که در آمریکا وجود دارد.»

وی معتقد است که تبعیض علیه مسلمانان پس از حملات سال ۲۰۰۱ در آمریکا به سطوح شدیدتری افزایش یافت.

این کارشناس مسائل نژادی اظهار داشت «پس از ۱۱ سپتامبر و ظهور صنعت اسلام ستیزی، تصویر‌های منفی از اسلام و مسلمانان در رسانه‌ها، قانون، سیاست، آموزش و فرهنگ عامه آمریکا، جریان اصلی‌تر و مدون‌تر شد؛ این بدون شک در تجربیات دانش آموز مسلمان نقش داشته است.»

وی با اشاره به اینکه یافته‌های این نظرسنجی با یک نظرسنجی سراسری که در سال ۲۰۲۰ انجام شد مطابقت دارد که نشان می‌دهد ۵۱ درصد از دانش‌آموزان مسلمان در مهدکودک‌ها تا مدارس دولتی کلاس دوازدهم با آزار و اذیت مواجه هستند، گفت که بدرفتاری و نژادپرستی اثرات گسترده‌ای از جمله عواقب عاطفی، فیزیکی و حتی اجتماعی دارد.

وی با استناد به این نظرسنجی، می‎گوید «برخی از جوانان مسلمان، اضطراب، افسردگی، بی خوابی و کم ارزشی را تجربه می‌کنند، در حالی که برخی دیگر احساس می‌کنند باید بین آمریکایی یا مسلمان بودن در مدرسه یکی را انتخاب کنند؛ متأسفانه، ۵۵ درصد به دلیل دین و مذهبشان در مدرسه احساس ناامنی می‌کنند؛ ۳۲ درصد هویت مسلمان خود را پنهان می‌کنند و ۲۰ درصد به دلیل احساس ناامنی و عدم استقبال در مدرسه، مدرسه را ترک می‌کنند.»ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *