واردات ۷۰۰ هزار تن برنج در نیمه اول امسال/احتمال رشد قیمت برنج وارداتی

11:06 - 26 فروردين 1401
کد خبر: ۸۰۸۰۴۱
دبیر انجمن واردکنندگان برنج ایران گفت: بر اساس افزایش قیمت جهانی مواد غذایی قیمت تمام‌شده هر کیلوگرم برنج درجه یک خارجی برای واردکنندگان بین ۳۵ تا ۳۸ هزار تومان است بنابراین این کالا ممکن است با قیمت‌هایی بین ۴۰ تا ۴۲ هزار تومان به دست مصرف‌کنندگان برسد.

- ایرنا نوشت: مسیح کشاورز در خصوص وضعیت واردات برنج و میزان ذخایر گفت: اکنون برنج بخش خصوصی رو به پایان است و به طور حتم برای تأمین نیاز کشور این محصول باید از محل واردات تأمین شود که در همین راستا وزارت جهاد کشاورزی از هفته گذشته مجوز ثبت سفارش این محصول را صادر کرده است.

به گفته وی، اگر نیاز ماهانه کشور را بین ۱۲۰ تا ۱۵۰ هزار تن محاسبه کنیم برای نیمه نخست سال حداقل بین ۷۰۰ تا ۹۰۰ هزار تن برنج وارداتی برای اقشار آسیب‌پذیر جامعه نیاز است.

دبیر انجمن واردکنندگان برنج ایران مصرف سالانه برنج کشور را بیش از ۳ میلیون تن دانست و اظهار داشت: سالانه بین ۱.۸ تا ۲ میلیون تن از این محصول از محل تولیدات داخلی و ۱.۲ تا ۱.۵ میلیون تن از محل واردات تأمین می‌شود که امسال با توجه به استمرار خشکسالی و احتمال کاهش مجدد برنج تولید داخل باید کسری این محصول از محل واردات تأمین شود.

کشاورز اضافه کرد: ممنوعیت در فصل برداشت برنج داخلی و وقفه در این موضوع مشکلاتی را برای واردکنندگان ایجاد می‌کند بنابراین باید حداقل ۹۰۰ هزار تن برنج در نیمه اول سال تأمین و وارد شود تا با کسری روبرو نشویم.

وی یادآور شد: سال گذشته یک میلیون تن برنج توسط بخش خصوصی و نزدیک ۳۵۰ هزار تن برنج توسط بخش دولتی تأمین و به کشور وارد شد.

وی، دوره ممنوعیت فصل واردات برنج را برای حمایت از تولید داخلی از ابتدای مردادماه تا آبان ماه هر سال عنوان کرد.

افزایش قیمت جهانی مواد غذایی به‌ویژه برنج در پی جنگ روسیه و اوکراین

دبیر انجمن واردکنندگان برنج ایران علل افزایش قیمت برنج وارداتی را افزایش نرخ جهانی، کاهش عرضه این محصول توسط کشور‌های تولیدکننده، افزایش تقاضا و افزایش نرخ سود گمرکی داخل کشور دانست و گفت: در پی جنگ روسیه و اوکراین با افزایش قیمت جهانی برنج روبرو شده‌ایم به طوری که برخی کشور‌های تولیدکننده به دلیل افزایش تقاضا میزان ذخایر احتیاطی کشور‌های خودشان را افزایش داده‌اند.

وی براین باور است که ایران باید پیش از افزایش قیمت جهانی برنج یعنی در اواخر سال ۱۴۰۰ بخشی از برنج مورد نیاز خود را تأمین و وارد کشور می‌کرد، اما این مهم عملی نشد و اکنون باید این محصول را با قیمت‌های بالاتر از بازار‌های جهانی خریداری کند.

کشاورز اضافه کرد: هنوز فصل برداشت برنج هند و پاکستان شروع نشده است، اما این دو تنها کشور‌هایی هستند که ایران به راحتی از آن‌ها برنج تهیه می‌کند.

دبیر انجمن واردکنندگان برنج ایران گفت: بر اساس افزایش قیمت جهانی مواد غذایی قیمت تمام‌شده هر کیلوگرم برنج درجه یک خارجی برای واردکنندگان بین ۳۵ تا ۳۸ هزار تومان است بنابراین این کالا ممکن است با قیمت‌هایی بین ۴۰ تا ۴۲ هزار تومان به دست مصرف‌کنندگان برسد.

وی افزود: این در حالی است که پیش از این قیمت هر کیلوگرم برنج درجه یک خارجی در بازار بین ۲۸ تا ۳۱ هزار تومان بوده است.

کشاورز یکی دیگر از علل افزایش قیمت برنج وارداتی را افزایش ۶ درصدی سود و حقوق گمرکی دانست و اظهار داشت: پیش از این واردکنندگان با توجه به نرخ ارز ۴۲۰۰ تومانی نزدیک ۴ درصد سود گمرکی پرداخت می‌کردند، اما اکنون این رقم با محاسبه ارز نیمایی به ۲۳ هزار تومان رسیده است که رشد ۶ درصدی را نشان می‌دهد.

وی تصریح کرد: بنابراین مواردی همچون افزایش سود گمرکی در قیمت‌گذاری نهایی برنج وارداتی اثرگذار است که انتظار می‌رود دولت برای کاهش قیمت‌ها در این بخش و اینکه محصول با قیمت‌های مناسب به دست اقشار آسیب‌پذیر و متوسط جامعه برسد، چاره‌ای بیندیشد.

: انتشار مطالب و اخبار تحلیلی سایر رسانه‌های داخلی و خارجی لزوماً به معنای تایید محتوای آن نیست و صرفاً جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای منتشر می‌شود.ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *