نگاهی به سفر‌های استانی رئیس قوه قضاییه/ از شش سفر استانی رسمی تا رویکردی تازه در سفر‌های غیر رسمی/ تاکید رئیس دستگاه قضا بر لزوم تقلیل و به حداقل رساندن هزینه‌ها و تشریفات

۰۷ فروردين ۱۴۰۱ - ۰۸:۵۳:۵۲
کد خبر: ۸۰۴۹۲۱
در سفرهای رسمی و غیر رسمی حجت الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای به استان‌های کشور در سال گذشته بسیاری از مشکلات مردم حل شد. پرونده‌های مسن با دستورات رئیس قوه قضاییه به سرانجام رسیدند و درسایه ملاقات‌های مردمی بسیاری از مشکلات مردم مرتفع و با ارایه راهکار‌هایی ریل گذاری برای قوه قضاییه تعالی تبیین شد.
- حجت الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای از ابتدای آغاز فعالیت خود بعنوان رئیس قوه قضاییه تاپایان سال گذشته با ۶ سفر رسمی و چهار سفر غیر رسمی به استان‌های کشور از نزدیک در جریان مشکلات حقوقی و قضایی در استان‌ها قرار گرفته است و برای رفع این مشکلات از جمله پرونده‌های مسن و کثیر الشاکی، حمایت‌های حقوقی و قضایی از تولیدکنندگان و صنعتگران و سازش پرونده‌های قصاص، خدمت رسانی بهتر و بیشتر به مردم راهکار‌هایی ارائه داده است. چهار سفر از پیش اعلام‌نشده و بدون تشریفات رسمی که برای نخستین توسط حجت الاسلام والمسلمین اژه‌ای اجرایی شد با هدف کاهش هزینه‌ها صورت گرفت و فصل نوینی از خدمت بی منت را برای مردم رقم زد.
 
حجت‌الاسلام والمسلمین غلامحسین محسنی اژه‌ای از بدو تصدی ریاست دستگاه قضا در دهم تیرماه سال جاری تاکنون به صورت رسمی و در صدر هیئت عالی قضایی به استان‌های ایلام، قزوین، خوزستان، گلستان و خراسان‌رضوی و سیستان و بلوچستان سفر کرده است.
 
البته ریاست دستگاه قضا در دوره جدید علاوه بر سفرهای رسمی استانی که به همراه هیئت عالی قضایی انجام می‌شود، سفرهایی غیررسمی و بدون تشریفات را هم در برنامه کاری خود گنجانده‌ است؛ استان‌های قم، البرز، اصفهان و هرمزگان استان‌هایی بودند که رئیس قوه قضاییه طی مدت اخیر بدون انجام تشریفات به آن مناطق سفر کرده است.
 
نقطه اشتراک تمام سفرهای استانی رئیس عدلیه در دوره جدید – اعم از سفرهای رسمی همراه با هیئت عالی قضایی و سفرهای غیررسمی و بدون تشریفات- انجام ملاقات‌ها و دیدارهای مستقیم و بلاواسطه با مردم در سراسر ایران اسلامی و رفع مسائل و مشکلات حقوقی و قضایی آنها و همچنین اتخاذ رویکرد مسئله‌محور و تخصص‌گرایانه در قبال چالش‌ها و آسیب‌های موجود است که به نحوی از انحاء مرتبط با وظایف و مسئولیت‌های دستگاه قضا بویژه در حوزه صیانت از حقوق عامه می‌شوند.
 
در این سفرها، سایر مسئولان عالی قضایی که رئیس عدلیه را همراهی می‌کنند، هر کدام به نقاط مختلف استان می‌روند تا ضمن دیدار مستقیم و بدون واسطه با مردمان شریف و عزیز این مناطق، از نزدیک با مشکلات آنها آشنا شوند و برای برطرف کردن مسائل قضایی و سایر مشکلات آنها در حد مقدورات، اقدامات مقتضی را ترتیب دهند.
 
همچنین، با توجه به تاکیدات مؤکد حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای مبنی بر مدیریت هزینه‌ها و صرفه‌جویی در مصارف در همه دستگاه‌ها به ویژه دستگاه قضایی، رئیس عدلیه طی دستوری خطاب به «مرکز رسانه قوه قضائیه»، «اداره کل تشریفات» و «یگان حفاظت قوه قضاییه»، بر لزوم تقلیل و به حداقل رساندن هزینه‌ها و تشریفات در برنامه های مربوط به رییس قوه قضائیه تصریح کرد.

بر همین اساس، رئیس دستگاه قضا مجموعه های فوق‌الذکر را مکلف کرد تا در اقدامات و برنامه‌های خود ضمن تلاش برای بازدهی مناسب، نسبت به تقلیل و کاهش محسوس مخارج و هزینه‌های خود اقدام کنند.

رئیس عدلیه در جلسه شورای عالی قوه قضاییه با اشاره به مشکلات اقتصادی کشور که بخشی از آن ناشی از تحریم ها و بخش دیگر به دلیل سوء مدیریت ها بوده، تصریح کرد: امروز قوه قضاییه، مجلس و دولت برخی امور را پرهزینه اداره می کنند که باید این نحوه مدیریت اصلاح شود؛ این یک ضرورت اجتناب ناپذیر است که باید به خاطر برخی تنگناها طرز کار خود را اصلاح کنیم و مدیریت ما نسبت به سال های گذشته متفاوت شود .

ایلام،نخستین سفر استانی رئیس قوه قضاییه
حجت‌الاسلام والمسلمین غلامحسین محسنی اژه‌ای صبح پنجشنبه ۲۴ تیرسال گذشته در اولین سفر استانی خود به ایلام رفت. رئیس قوه قضاییه در جریان سفر به استان ایلام، با حضور در زندان مرکزی ایلام از بخش‌های مختلف این زندان بازدید و با مسئولان و زندانیان آن گفتگو کرد.

رئیس قوه قضاییه درسفر به ایلام و در دیدار با قضات و کارکنان قضایی این استان بر لزوم تناسب صدور قرار با نوع اتهام تاکید کرد.
          نگاهی به سفر‌های استانی رئیس قوه قضاییه/ از شش سفر استانی رسمی تا رویکردی تازه در سفر‌های غیر رسمی/ تاکید رئیس دستگاه قضا بر لزوم تقلیل و به حداقل رساندن هزینه‌ها و تشریفات
 
حجت‌الاسلام والمسلمین غلامحسین محسنی اژه‌ای خطاب به آنان گفت: باید تا آنجا که امکان دارد، از زندان رفتن آن دسته از افرادی که می‌توان مانع از فرستادن آن‌ها به زندان شد، جلوگیری کرد. باید در صورت مهیا بودن شرایط کاری کرد که فرد یک شب یا چند ساعت هم در زندان نماند؛ ممکن است برای ما به عنوان نیرو‌های قضایی فرستادن یک فرد برای چند ساعت یا یک شب به زندان امری عادی باشد، اما همین موضوع ممکن است زندگی آن فرد را به شدت تحت تاثیر قرار دهد.

حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای همچنین با توصیه به قضات استان ایلام برای صدور احکام مجازات جایگزین حبس، عنوان کرد: کسانی که امنیت و آرامش مردم را به هم می‌ریزند، باید به حبس بروند، اما در خصوص مواردی که ضرورتی برای به زندان فرستادن افراد نیست، باید از این کار اجتناب شود.

از دیگر موضوعاتی که حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای در سفر به استان ایلام مورد توجه قرار داد رفع مشکلات در موضوع سرمایه گذاری و واحد‌های اقتصادی استان ایلام بود.
 
رئیس قوه قضاییه تاکید کرد: دستگاه قضایی آماده است که هر مشکلی در این زمینه وجود داشته باشد را رفع کرده و برای رونق تولید تلاش کند.

حجت‌الاسلام والمسلمین اژه‌ای در این سفر دو دستور جهت پیگیری به معاون اول قوه قضاییه داد.رئیس قوه قضاییه از حجت‌الاسلام‌والسملین مصدق خواست، دادخواست ایثارگران که در حال حاضر در دیوان عدالت اداری است پیگیری را پیگیری کند. اگر بررسی شده و نیاز به توضیح است توضیح دهید؛ اگر بررسی نشده دنبال کنید.همچنین حجت‌الاسلام‌والسلمین محسنی اژه‌ای به معاون اول دستگاه قضا دستور داد تا رای ۵۵۳ که در دیوان عالی صادر، اما اجرا نشده است را پیگیری کند.

دیدار با مراجع تقلید
حجت‌الاسلام والمسلمین غلامحسین محسنی اژه‌ای در آغاز دوره ریاست خود بر دستگاه قضا، به منظور دیدار با مراجع عظام تقلید، جمعه ۲۵ تیر ماه به شهر مقدس قم سفر کرد.

حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای در این سفر با حجت الاسلام و المسلمین سعیدی، آیت‌الله العظمی نوری همدانی،آیت‌الله‌العظمی علوی گرگانی،آیت‌الله‌العظمی جعفر سبحانی،آیت‌الله‌العظمی مکارم شیرازی و آیت‌الله‌العظمی صافی گلپایگانی دیدار کرد.
         نگاهی به سفر‌های استانی رئیس قوه قضاییه/ از شش سفر استانی رسمی تا رویکردی تازه در سفر‌های غیر رسمی/ تاکید رئیس دستگاه قضا بر لزوم تقلیل و به حداقل رساندن هزینه‌ها و تشریفات
رئیس قوه قضاییه در این دیدار‌ها با تبیین برنامه‌های دستگاه قضا در دوره تحول و تعالی خواستار حمایت و مساعدت علما و حوزه‌های علمیه برای پیشبرد ماموریت‌های این قوه شد.
 
برگزاری نشست مدیریتی و تخصصی با موضوع تسریع در رسیدگی به پرونده‌های کثیرالشاکی و جلوگیری از تشکیل آن‌ها در استان البرز
حجت الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای پنجشنبه ۲۱ مرداد ماه و در چهلمین روز مسئولیت خود در مقام قاضی القضات به استان البرز رفت و در اقدامی بدیع برای شناسایی ملموس و دقیق مشکلات و زمینه‌هایی که به خلق پرونده‌های کثیرالشاکی و اطاله دادرسی در رسیدگی به آن‌ها منجر می‌شود، جلسه مدیریتی و تخصصی ویژه برگزار کرد.

رئیس قوه قضائیه برای شناخت ریشه‌های این مشکل و اصلاح آن، نشستی مدیریتی و تخصصی با موضوع «تسریع در رسیدگی به پرونده‌های کثیرالشاکی و جلوگیری از تشکیل آن‌ها» در محل دادگستری کل استان البرز برگزار کرد تا ضمن بررسی ابعاد، زوایا، مصادیق، مشکلات و معضلات یک «پرونده کثیرالشاکی کلاهبرداری خودرویی در هشتگرد» که با حضور متهمین، شاکیان، وکلا، نماینده دادستان و قاضی پرونده تشکیل شده بود، مدل جدید و بدیعی برای تسریع در رسیدگی به این نوع پرونده‌ها و پیشگیری از بروز موارد مشابه پایه گذاری شود.

از نکاتِ تامل‌برانگیز در این پرونده، پرداخت وجوه توسط مردم بدون عقد قرارداد رسمی و حتی غیررسمی به متهم و دلالانی بود که بدون هیچ‌گونه سابقه تجارت و پشتوانه مالی و نمایندگی فروش یا دفتر کار، فقط با یک خط تلفن اقدام به ثبت‌نام از متقاضیان خودرو می‌کردند و متهمان پس از تحویل تعدادی خودرو، به‌دلایل مختلف موفق به تحویل خودرو‌ها نشدند و از بازگرداندن پول مالباختگان نیز سرباز زده‌اند.
 
           نگاهی به سفر‌های استانی رئیس قوه قضاییه/ از شش سفر استانی رسمی تا رویکردی تازه در سفر‌های غیر رسمی/ تاکید رئیس دستگاه قضا بر لزوم تقلیل و به حداقل رساندن هزینه‌ها و تشریفات
در  این نشست ۲ ساعته حجت الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای به ذکر توصیه‌هایی به مردم پرداخت و از آن‌ها خواست که مراقب باشند به هر کسی اعتماد نکنند و پول و اموالشان را به هر کسی ندهند و اگر قرار است معامله‌ای انجام دهند، حتماً قرارداد محکمی با طرف معامله منعقد کنند

رئیس قوه قضاییه در ادامه با اشاره به مشکلات متعدد ناشی از پرونده‌های کثیرالشاکی که افراد زیادی را درگیر می‌کند، خطاب به مقامات قضایی متذکر شد: اگر به‌هر دلیلی پرونده‌ای کثیرالشاکی در قوه قضاییه مفتوح شد، تدبیر کنند تا آن پرونده زودتر به سرانجام برسد.

رئیس دستگاه قضا خطاب به دادستان‌ها و بازپرس‌ها خاطر نشان کرد: اصل این است که مردم به حقوقشان برسند و اگر مجازات هم نیاز بود ایرادی ندارد و مجازات در جای خودش انجام شود؛ اما ابتدا باید احقاق حق مردم در اولویت باشد؛ یعنی حتی الامکان با تدبیر قضایی صورت گرفته متهم بازداشت نشود و ابتدا حق و حقوق مردم را بدهد بعد به مجازات برسد.

تاکید بر تشکیل کارگروه و تعیین زمانبندی برای حل مسائل احصا شده استان قزوین
حجت‌الاسلام‌والمسلمین محسنی اژه‌ای پنجشنبه هشتم مهر ماه ۱۴۰۰ به‌منظور بررسی مسائل قضایی و پیگیری احقاق حقوق عامه به استان قزوین سفر کرد.

رئیس قوه قضاییه در این سفر استانی و در جلسه شورای اداری استان قزوین با اشاره به فعالیت بیش از ۳ هزار مرکز تولیدی و صنعتی در استان قزوین، گفت: طبق گفته مسئولان استانی در استان قزوین ۱۰ مشکل اساسی وجود دارد که موضوع آب و فروعات آن باتوجه به درگیر بودن با خشکسالی‌های طولانی از جمله این مشکلات است؛ما امیدواریم که دولت سیزدهم با اطلاعات و آشنایی که با مشکل آب دارد برای مدیریت مصرف آب در حوزه‌های شرب، کشاورزی و صنعتی و استفاده بهینه از آب برنامه‌ریزی مدونی را ترتیب دهد و دستگاه قضایی نیز در این مسیر کمک کار دولت خواهد بود.

رئیس دستگاه قضا بر تشکیل کارگروه و تعیین زمانبندی برای حل مسائل احصا شده استان قزوین تاکید کرد و گفت: کارگرو‌‌ه‌هایی تشکیل شود تا برخی پرونده‌ها قبل از ورود به عدلیه با کمک نخبگان حل و فصل شود.

حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای از قضات، بازپرس‌ها و دادیاران خواست که حتی‌المقدور از صدور قرار بازداشت اجتناب کنند و تاکید کرد: اگر نیاز به صدور قرار بازداشت موقت بود باید شرایطی فراهم شود که افراد بتوانند در اولین فرصت ممکن تامین وثیقه کنند و به محض تامین وثیقه نیز رفع بازداشت صورت گیرد.
         نگاهی به سفر‌های استانی رئیس قوه قضاییه/ از شش سفر استانی رسمی تا رویکردی تازه در سفر‌های غیر رسمی/ تاکید رئیس دستگاه قضا بر لزوم تقلیل و به حداقل رساندن هزینه‌ها و تشریفات
رئیس قوه قضاییه همچنین به قضات، بازپرس‌ها و دادیاران توصیه کرد: در صدور قرار‌ها و رسیدگی به پرونده‌های دارای حکم زندان، به سرعت عمل کنند.همچنین تاکید کرد در مواردی که قانون اجازه می‌دهد و بیم تبانی و فرار متهم وجود ندارد و یا حکم زندان بازدارنده است، از مجازات‌های جایگزین حبس استفاده کنند.

حجت‎‌الاسلام‌والمسلمین محسنی اژه‌ای در ادامه سفر یک روزه خود به قزوین، با فعالان اقتصادی، صنعتگران، تولیدکنندگان و کارآفرینان دیدار کرد و گفت: فعالان اقتصادی و تولیدکنندگان و نمایندگان اصناف می‌توانند دستگاه قضایی را در حل و فصل دعاوی از طریق صلح و سازش و جلوگیری از تشکیل پرونده و در صورت طرح دعوا در محاکم با ارائه نظر کارشناسی در مرحله رسیدگی و صدور رای یاری دهند.

مسائل استان خوزستان باید به صورت ویژه دیده شود
حجت الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای رئیس قوه قضائیه در ادامه سفرهای استانی ۶ آبان سال گذشته در راس یک هیأت عالی رتبه قضایی به استان خوزستان رفت.

رئیس قوه قضاییه در جریان سفر به استان خوزستان تاکید کرد: مسائل استان خوزستان را باید به طور ویژه و ملی مورد تجزیه و تحلیل قرار داد که چرا با این همه ذخایر مادی نفت و گاز و زمین حاصلخیز که دارد همچنان گرفتار برخی مشکلات است.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین محسنی اژه‌ای در دیدار با صنعتگران و تولیدکنندگان خوزستان از تولید به عنوان نیاز اصلی کشور یاد کرد و گفت: بهترین و ارزشمندترین کار در شرایط فعلی، تولید و ایجاد اشتغال است.
           نگاهی به سفر‌های استانی رئیس قوه قضاییه/ از شش سفر استانی رسمی تا رویکردی تازه در سفر‌های غیر رسمی/ تاکید رئیس دستگاه قضا بر لزوم تقلیل و به حداقل رساندن هزینه‌ها و تشریفات
رئیس قوه قضاییه در جریان این سفر همچنین بر لزوم اصلاح قوانین مالیاتی و بازنگری در فعالیت‌های ستاد تسهیل و ستاد اقتصاد مقاومتی تاکید کرد.

حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای در دیدار با اقشار مختلف مردم استان خوزستان با اشاره به تاریخ درخشان و استثنایی استان خوزستان گفت که مسائل این استان باید به صورت ویژه دیده شود چرا که شایسته نیست استانی با این همه ظرفیت مادی و معنوی در برخی مسائل اولیه دچار مشکل باشد.

حجت الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای در واکنش به گزارش رئیس سازمان بازرسی کل کشور درباره وضعیت نامناسب سه انبار اموال تملیکی خوزستان و بلاتکلیفی صد‌ها پرونده، با بیان اینکه در بحث فروش اموال تملیکی که در حال حاضر با اجازه حاکم شرع و پس از مراحل کارشناسی و مزایده انجام می‌شود، این روش را غلط دانست.

دستور رفع مشکلات پرونده های کثیرالشاکی و پتروشیمی گلستان
حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای ۲۵ آذر ماه در چهارمین سفر استانی دوره تحول و تعالی به استان گلستان رفت.

رئیس قوه قضاییه درجریان این سفر به ارائه دو پیشنهاد برای رفع مسائل و مشکلات تولیدی و صنعتی استان گلستان پرداخت و گفت: با تشکیل کارگروهی متشکل از بخش‌های مختلف دولتی، خصوصی و صنفی می‌توان مشکلات تولیدی و صنعتی استان را احصاء کرد و در راستای برطرف کردن آن‌ها اقدامات مقتضی را انجام داد.

حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای در جلسه شورای اداری استان گلستان با اشاره به وظایف مسئولان استانی و بومی در حوزه‌های اجرایی، قضایی و تقنینی برای پیگیری مجدانه پروژه‌ها و رفع مشکلات مبتلابه استان در مرکز گفت: مسئولان استانی در قبال مسائل و مشکلات استان به بهانه اینکه رفع این مسائل و مشکلات در حیطه اختیارات‌شان نیست و در حوزه موضوعات کلان و ملی می‌گنجد، از زیر بار مسئولیت شانه خالی نکنند.

رئیس قوه قضاییه تاکید کرد: من به عنوان رئیس دستگاه قضایی این سوال را از اعضای شورای اداری استان گلستان مطرح می‌کنم که چنانچه با دستور قضایی و تفویض اختیار قضایی ویژه از ناحیه ما، مشکل حقوقی پتروشیمی گلستان حل شود آیا تمام مسائل مرتبط با این موضوع مرتفع خواهد شد یا خیر؟
          نگاهی به سفر‌های استانی رئیس قوه قضاییه/ از شش سفر استانی رسمی تا رویکردی تازه در سفر‌های غیر رسمی/ تاکید رئیس دستگاه قضا بر لزوم تقلیل و به حداقل رساندن هزینه‌ها و تشریفات
حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای با اشاره به برخی از پروژه‌های بر زمین‌مانده در استان گلستان ادامه داد: بعضی از پروژه‌های مشکل‌داری که شاید نزدیک به دو دهه است که باقی‌مانده، مثل «پتروشیمی گلستان» از موضوعاتی است که حسب آن‌چه که نقل می‌کردند بیش از ۹۰ هزار سهامدار دارد و این مردم عمدتا با مشکلاتی مواجه هستند؛ لذا اگر این پتروشیمی مشغول به‌کار شود و کار خود را ادامه دهد، هم می‌تواند ایجاد اشتغال و درآمد کند و هم برای مردم و استان نفع داشته باشد.

رئیس عدلیه در ادامه با اشاره به صدور دستورات ویژه برای چند مورد از پرونده‌های کثیرالشاکی در استان گلستان گفت:حدود ۸۷ میلیارد تومان برای رفع مشکلات ضروری دستگاه قضایی، سازمان زندان‌ها، سازمان ثبت، پزشکی قانونی و بعضی از بخش‌های دادگستری گلستان اختصاص پیدا کرد تا بتوانند به مردم خدمات بهتری ارائه دهند.

مراجعه کنندگان به دادگستری استان گلستان در گفتگوی چهره به چهره و بی واسطه با رئیس دستگاه قضا به طرح مشکلات خود پرداختند و حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای نیز پس از شنیدن درددل‌های آنها، دستورات لازم را برای رسیدگی و حل مشکلات مطرح شده صادر کرد.

اکثر تجاوزات به حریم و بستر رودخانه‌ها از سوی دستگاه‌های دولتی و حکومتی رخ می‌دهد
حجت‌الاسلام‌والمسلمین محسنی اژه‌ای هفت بهمن در پنجمین سفر استانی دوره تحول و تعالی به استان خراسان رضوی رفت و در نخستین برنامه اش در جمع فعالان اقتصادی و کارآفرینان این استان حاضر شد.

رئیس قوه قضاییه در این دیدار با تاکید بر ضرورت مطالبه‌گری مردم، رسانه‌ها و صنوف از مسئولان قوای سه‌گانه و سایر دستگاه‌های دولتی و حکومتی گفت: مباحثی که در نشست‌ها و جلسات مطرح می‌شود صرفاً کلام و گفتار است و آنچه اهمیت دارد عملیاتی‌سازی این مباحث و راهکار‌های ارائه‌شده است و خوب است برای رسیدن به این عمل، نخبگان و وعده‌ها و سررسید قول‌های مسئولین را رصد کنند تا مشخص شود چه میزانی از وعده‌ها به تحقق می‌انجامد.

رئیس قوه قضاییه در جلسه شورای اداری استان خراسان رضوی، گفت: اکثر تجاوزات و تعدیات به حریم و بستر رودخانه‌ها و اقدام به ساخت‌وساز‌های غیرقانونی در آن‌ها از سوی دستگاه‌های دولتی و حکومتی رخ می‌دهد که این دستگاه‌ها بعضا در زمینه مقابله با تعدیات و حفاظت از منابع زیست‌محیطی دارای تکالیف و مسئولیت‌های قانونی هستند.

رئیس دستگاه قضا با تبیین و تشریح جنبه‌ها و ابعاد مختلف قصور و کوتاهی دستگاه‌های مسئول در امر حفاظت از محیط زیست و مقابله با تجاوزات و تعدیات به اراضی ملی و منابع طبیعی گفت: بعضا مشاهده می‌شود که یک واحد صنعتی بدون در نظر گرفتن ضوابط و تدابیر زیست محیطی با صرف هزینه‌های هنگفت احداث می‌شود و پس از بروز آسیب‌هایی که از این واحد صنعتی به محیط زیست وارد می‌شود، بحث پلمب کردن یا تخریب آن مطرح می‌شود! سوال و تاکید ما آن است که چرا دستگاه‌های مسئول و ناظر در مرحله صدور مجوز احداث چنین واحد صنعتی کوتاهی و قصور داشتند؟
          نگاهی به سفر‌های استانی رئیس قوه قضاییه/ از شش سفر استانی رسمی تا رویکردی تازه در سفر‌های غیر رسمی/ تاکید رئیس دستگاه قضا بر لزوم تقلیل و به حداقل رساندن هزینه‌ها و تشریفات
حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای رئیس قوه قضاییه در ادامه برنامه‌های سفر به استان خراسان رضوی در زندان مرکزی مشهد حضور یافت و به مدت دو ساعت از بخش‌های مختلف این زندان بازدید کرد.رئیس دستگاه قضا در جریان این بازدید با تعدادی از مددجویان زندان مرکزی مشهد به صورت چهره به چهره گفتگو کرد و ضمن استماع مسائل و مشکلات آنان، دستورات مقتضی را صادر کرد. همچنین در حاشیه بازدید حجت الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای رئیس قوه قضاییه از زندان مرکزی مشهد ۱۶۸ زندانی استان خراسان رضوی از زندان آزاد شدند.

نخستین سفر غیر رسمی استانی رئیس دستگاه قضا با هدف کاهش هزینه ها
حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای، صبح پنجشنبه ۲۱ بهمن در سفری غیر رسمی، بدون پروتکل‌های تشریفاتی و از پیش اعلام نشده وارد استان اصفهان شد.
 
با عنایت به رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی، برخلاف سفرهای استانی پیشین، مسئولان عالی قضایی و حتی رییس و مسولین حوزه ریاست قوه قضاییه در سفر به اصفهان، رئیس عدلیه را همراهی نکردند.
 
          نگاهی به سفر‌های استانی رئیس قوه قضاییه/ از شش سفر استانی رسمی تا رویکردی تازه در سفر‌های غیر رسمی/ تاکید رئیس دستگاه قضا بر لزوم تقلیل و به حداقل رساندن هزینه‌ها و تشریفات
رئیس دستگاه قضا در یکی از برنامه‌های خود که به بازدید دادگستری و دادسرای مرکز استان اصفهان رفته بود یک ساعت و نیم سرپا به بررسی مشکلات ارباب رجوع پرداخت و پس از آن در بازدید از زندان به دیدار زندانیان رفت و پای درددل آن‌ها نشست.

رئیس دستگاه قضا در جریان این بازدید با تعدادی از مددجویان زندان مرکزی اصفهان به صورت چهره به چهره گفتگو کرد و ضمن استماع مسائل و مشکلات آنان، دستورات مقتضی را صادر کرد.

رئیس عدلیه با تعدادی از محکومین مالی و همچنین تعدادی از تولیدکنندگان ورشکسته که به دلایل مختلف دوران محکومیت خود را در زندان به سر می‌برند به گفتگو پرداخت و برای پیگیری و رفع مسائل و مشکلات آن‌ها در چهارچوب قانون، قول مساعدت داد.

تقاضای اعسار از پرداخت مهریه؛ بخشی از درخواست‌ها از رئیس دستگاه قضا در جریان بازدید وی از زندان مرکزی اصفهان بود که رئیس عدلیه متذکر شد برخی بانوان در جریان ملاقات در دادگستری اصفهان از اینکه همسران سابق آن‌ها به رغم داشتن تمکن مالی درخواست اعسار از پرداخت مهریه می‌کنند گلایه داشتند.

در جریان بازدید برخی محکومان از بیان مسائل و مشکلات خود در جمع معذوریت داشتند و خواستار ملاقات خصوصی با رئیس قوه قضاییه بودند که این خواسته آن‌ها از سوی حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای اجابت شد.

بازدید از اتاق‌های ملاقات الکترونیکی مددجویان زندان مرکزی اصفهان با خانواده‌هایشان، کسب اطلاع از نحوه و چگونگی فعالیت این اتاق‌ها و همچنین گفتگو با تعدادی از مددجویانی که در حال ملاقات الکترونیکی با خانواده‌های خود بودند، بخش دیگر حضور رئیس عدلیه در زندان مرکزی اصفهان بود.

حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای به مسئولان قضایی استان اصفهان تاکید کرد که حدالامکان شرایطی را فراهم کنند که قبل از بازداشت، فرد مورد نظر بتواند وثیقه‌اش را تامین کند یا آنکه موضوع را به وکیلش اطلاع دهد. رئیس عدلیه در همین باب گفت: گاهی یک شب بازداشت هم برای خانواده‌ها بسیار مهم است و ما باید خودمان را جای مردم بگذاریم؛ یک شب بازداشت هم می‌تواند بسیاری از کار‌های مهم افراد و خانواده‌ها را مختل کند؛ گاهی اوقات یک شب زندان رفتن و در بازداشت ماندن، زندگی آدم‌ها را زیر و رو می‌کند.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین محسنی اژه‌ای که در ادامه این سفر از پیش اعلام‌نشده و بدون تشریفات رسمی از دادگستری و دادسرای مرکز این استان بازدید به عمل آورد.

رئیس دستگاه قضا بابیان اینکه ورودی پرونده‌ها به دادگستری و دادسرای اصفهان زیاد است، بیان کرد: با توجه به کثرت ورودی پرونده‌ها به دادگستری و دادسرای اصفهان به هر میزان که در جهت تجهیز نیروی انسانی در این دادگستری و دادسرا اقدام کنیم باز هم تکافوی ورودی پرونده‌ها نیست، لذا باید برای این وضعیت تدبیری ویژه اتخاذ شود.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین محسنی اژه‌ای بیان کرد: یکی از مسائلی که از سوی مراجعه‌کنندگان به دادگستری استان اصفهان موردتوجه بود گلایه‌مندی از طولانی شدن رسیدگی به برخی پرونده‌ها بود که این گلایه مردم به‌حق است و باید در جهت رفع این مشکل با فوریت اقداماتی را انجام دهیم و در تحقق این مهم تجهیز نیرو و امکانات و کمک سایر دستگاه‌ها به ما در این جهت بسیار حائز اهمیت است.

تعیین تکلیف انبارهای اموال تملیکی در سفر غیررسمی هرمزگان
حجت الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای، ۱۲ اسفندماه سال گذشته در نخستین برنامه از سفر بدون تشریفات خود به استان هرمزگان، به مدت ۴ ساعت از مجتمع بندری شهید رجایی بندرعباس به عنوان یکی از مهمترین کریدور‌های ترانزیتی بین‌المللی و از قطب‌های واردات کالا به کشور بازدید به عمل آورد.
 
           نگاهی به سفر‌های استانی رئیس قوه قضاییه/ از شش سفر استانی رسمی تا رویکردی تازه در سفر‌های غیر رسمی/ تاکید رئیس دستگاه قضا بر لزوم تقلیل و به حداقل رساندن هزینه‌ها و تشریفات
رئیس قوه قضاییه در ادامه بازدید خود از مجتمع بندری شهید رجایی در یکی از انبار‌های این مجتمع بندری که ۴ هزار تن گچ فاسد شده از سال ۹۸ در آن نگهداری می‌شود، حضور یافت و از مسئولان مربوطه در ادارات «بنادر و دریانوردی»، «گمرک» و «اموال تملیکی» استان هرمزگان درباره چرایی وقوع این اتفاق سوالاتی را مطرح کرد و اعلام کرد که تا پایان بازدیدش اسناد و مدارک هر یک از بخش‌های بنادر، گمرک و اموال تملیکی در خصوص این محموله و اقداماتی که روی آن‌ها صورت گرفته است، ارائه شود.

رئیس دستگاه قضا همچنین در جریان بازدید از انبار‌های کالا‌های متروکه و فاسد شده مستقر در بندر شهید رجایی از مسئولان و دست‌اندرکاران سه دستگاه و اداره «بنادر و دریانوردی»، «گمرک» و «اموال تملیکی» خواست از هرگونه اهمال و تأخیر در شناسایی و اعلام کالا‌های در معرض فساد به جد پرهیز کنند تا از وارد آمدن خسارت به بیت‌المال جلوگیری به عمل آید و هر سه دستگاه با هم‌افزایی میان یکدیگر به فوریت فهرست کالا‌های در معرض انقضاء را برای تعیین تکلیف اعلام کنند.

رئیس قوه قضاییه در همین زمینه گفت: اینکه «اداره بنادر و دریانوردی» در اعلام فهرست کالا‌های در معرض فساد موجود در انبار‌های بندر به «گمرک»، تأخیر کند و عیناً همین تاخیر نیز از ناحیه «گمرک» در اعلام این قبیل کالا‌ها به «اموال تملیکی» صورت گیرد، به هیچ وجه قابل قبول نیست و نتیجه چنین ناهماهنگی‌ها و کوتاهی‌هایی، وارد آمدن خسارت به بیت‌المال است.

حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای در جریان این بازدید مجدداً بر امحای کالا‌های قاچاق و ممنوعه و کالا‌های فسادپذیر با کمترین هزینه و ضرورت تعیین تکلیف سریع کالا‌های توقیف شده سریع‌الفساد تاکید کرد و جدیت و اهتمام نسبت به این دو مقوله را در پیشبرد گام دوم ساماندهی وضعیت انبار‌های اموال تملیکی ضروری دانست.

رئیس دستگاه قضا در جریان سفر به استان هرمزگان با تعدادی خانواده زندانیان و همچنین مراجعه‌کنندگان به دادگستری این استان، به صورت چهره به چهره و بدون واسطه دیدار و گفتگو کردحجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای در جریان این دیدار‌ها ضمن استماع مشکلات و دغدغه‌های مراجعه‌کنندگان، دستورات لازم و مقتضی را جهت تسریع در رسیدگی و رفع مشکلات موجود، خطاب به رئیس کل دادگستری هرمزگان صادر کرد.رئیس عدلیه همچنین دستور اعمال ارفاقات قانونی در مورد برخی زندانیان که خانواده ان‌ها در این دیدار حضور داشتند صادر کرد.

حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای در ادامه برنامه‌های سفر بدون تشریفات خود به استان هرمزگان، در نشست تخصصی با نمایندگان فعالان اقتصادی، تجار، بازرگانان و مدیران اقتصادی این استان، طی سخنانی بر مقوله حمایت از تولید و تولیدکنندگان تاکید کرد.

مقوله «تسهیلات بانکی» از جمله موضوعات مورد اشاره رئیس عدلیه در این نشست بود و وی در همین زمینه بر ضرورت توجه جدی به مسائلی، چون اعتبارسنجی برای پرداخت تسهیلات، اخذ وثایق مناسب و نظارت بر پرداخت تسهیلات و نحوه مصرف آن‌ها تاکید کرد و گفت: باید در فرآیند اعطاء و اخذ تسهیلات، ارتباط نهاد‌های متولی پولی و بانکی با تولیدکنندگان و همچنین اخذ و ضبط وثایق، تجدیدنظر‌هایی در راستای حمایت از رونق تولید و شکوفایی اقتصاد ملی صورت گیرد و دولت نیز این موضوع را با جدیت دنبال می‌کند.

همزمان با سفر حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای به استان هرمزگان، سه محکوم به قصاص دارای شاکی خصوصی پس از تحمل چندین سال حبس با وساطت و میانجیگری رئیس عدلیه و گذشت شاکیان خصوصی از زندان بندرعباس آزاد شدند.

سیستان و بلوچستان آخرین سفر رسمی رئیس دستگاه در سال گذشته
حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای صبح پنجشنبه ۲۶ اسفندماه سال گذشته در جریان ششمین سفر رسمی استانی خود در صدر هیئت عالی قضایی به استان سیستان و بلوچستان رفت و در جمع قضات و کارکنان با تاکید بر اینکه امنیت یکی از مهمترین و غیرقابل‌انکارترین موضوعات در راستای توسعه همه‌جانبه استان است، گفت:دستگاه قضایی می‌تواند استانداری سیستان و بلوچستان را برای جذب سرمایه‌گذاری پایدار و توسعه امر اشتغالزایی یاری کند.

قاضی‌القضات در ادامه با برشمردن مسائل مهم استان سیستان و بلوچستان، امنیت، اشتغال و خشکسالی را در زمره این مسائل دانست و بیان کرد: بدون تردید امنیت یکی از مهمترین و غیرقابل‌انکارترین موضوعات در راستای توسعه همه‌جانبه استان می‌باشد و چنانچه امنیت نباشد، پیشرفت و حرکت روبه‌جلو در ابعاد مختلف زندگی اجتماعی ممکن نخواهد بود.
 
           نگاهی به سفر‌های استانی رئیس قوه قضاییه/ از شش سفر استانی رسمی تا رویکردی تازه در سفر‌های غیر رسمی/ تاکید رئیس دستگاه قضا بر لزوم تقلیل و به حداقل رساندن هزینه‌ها و تشریفات
حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای در جلسه شورای اداری سیستان و بلوچستان با تاکید بر اینکه تلاش برای به صلح و سازش کشاندن پرونده‌های قصاص و اصلاح ذات‌البین، موضوعی است که نه تفویض اختیار از جایی دیگر می‌خواهد و نه نیاز به بودجه دارد بلکه مقوله‌ای است که نیازمند صرف همت بیشتر مسئولان استان است

در جریان سفر هیئت عالی قضایی به سیستان و بلوچستان، مسئولان قضایی به ۱۲ شهرستان عزیمت کردند و ضمن دیدار‌های چهره به چهره و بدون‌واسطه با مردم از برخی مراکز و مراجع قضایی از جمله زندان‌ها بازدید به عمل آوردند.رئیس دستگاه قضا به انجام چند مورد ملاقات مردمی خود در جریان سفر به سیستان و بلوچستان اشاره کرد و عمده درخواست‌های ارائه شده مردمی را اعطای تخفیف مجازات برای خویشاوندان محکوم‌شان و گلایه از تأخیر در رسیدگی‌های قضایی دانست و تاکید کرد: برای مرتفع کردن مسائل و مشکلات مردم در حد مقدورات قانونی، اقدام لازم را به عمل خواهیم آورد.

رئیس عدلیه در ادامه با تشریح دلایل اطاله رسیدگی‌ها به برخی از پرونده‌های قضایی در استان سیستان و بلوچستان، تصریح کرد: در برخی پرونده‌های ناظر بر جرائم سنگین مانند قتل عمد، فرآیند‌های تحقیق و رسیدگی زمان‌بر است؛ از سویی دیگر تعدادی از پرونده‌های کثیرالشاکی نیز در استان سیستان و بلوچستان وجود دارد که بعضاً ردیابی و کارشناسی اموال مرتبط با این پرونده‌ها طولانی می‌شود.


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *