خانواده های زندانیان مواد مخدر بیش از سایر خانواده ها رنج تحمل می کنند

9:42 - 01 مهر 1393
کد خبر: ۸۰۴۵
دسته بندی: حقوق و قضا ، عمومی
خبرگزاری میزان: مدیرعامل انجمن حمایت زندانیان مرکز گفت: خانواده های زندانیان مواد مخدر که هیچ دخالتی در ارتکاب جرم ندارند، مجازات را چند برابر متحمل می شوند و بیش از سایر خانواده ها رنج تحمل می کنند.


: مدیرعامل انجمن حمایت زندانیان مرکز گفت: خانواده های زندانیان مواد مخدر که هیچ دخالتی در ارتکاب جرم ندارند، مجازات را چند برابر متحمل میشوند.

محسن نصیری در گفت وگو با خبرنگار حقوقی میزان درباره خانواده های زندانیان مواد مخدر گفت: زندانیان مواد مخدر با توجه به جرمی که مرتکب شده اند مجازات آن را متحمل می شوند ولی نکته اینجاست که این خانواده زندانیان هستند که هیچ دخالتی در ارتکاب جرم نداشته ولی مجازات را چند برابر متحمل می شوند.

وی افزود: اغلب این خانواده ها از اقشار مستاصل جامعه هستند و طی بررسی هایی که در سطح زندانها داشتهایم با توجه به جامعه آماری 45 درصد از زندانیان مربوط به مواد مخدر هستند همچنین 75 درصد خانواده این افراد با شرایط امروز در وضعیت سختی بسر میبرند.
مدیر عامل انجمن حمایت زندانیان مرکز در ادامه تاکید کرد: به موجب قانون انجمن حمایت زندانیان بر اساس رسالت ذاتی خود که موسسه ای عام المنفعه است از این خانواده ها حمایت مادی و معنوی می کند.
نصیری در پاسخ به این که حمایت از خانواده زندانیان چه تاثیری در روند بهبود خود زندانی دارد گفت: در زندان بحث ترک اعتیاد را داریم و فرایند ترک اعتیاد در زندان برای مصرف کنندگان مواد مخدر تعریف شده است بدین شکل که بین 20 روز تا 2 ماه متخصصین امر برنامه سم زدایی دارند.

وی ادامه داد: بعد از 2 ماه تا 6 ماه دوره های آموزش مهارتهای اساسی،معرفتی و بهداشت و درمانی اجرا می شود و در نهایت دوره های آموزش فنی و حرفه ای صورت می گیرد که منجر به اشتغال به کار در زندان میشود، یعنی طول دوره بازپروری در زندان حدود یک سال به طول می انجامد.

وی نقش اشتغال در زندان را نقش اساسی در ترک اعتیاد برشمرد و گفت: اگر بتوانیم طوری برنامه ریزی کنیم که زندانی پس از ترک اعتیاد و پس از آزادی دوباره وارد جامعه می شود تحت مراقبت و حمایت قرار گیرد و اشتغال را در جامعه برای وی تعریف کنیم به سمت اعتیاد و زندان روی نخواهد آورد.

مدیرعامل انجمن حمایت زندانیان مرکز همچنین درباه اینکه آیا جامعه به چنین اشخاصی حاضر است شغل دهد، گفت: قطع به یقین باید این فرهنگ در جامعه ایجاد شود و این رسالت صداوسیما است.

وی افزود: هر شخصی در این جامعه چه حقوقی و چه حقیقی یک مسئولیت اجتماعی دارد و در قبال این مسئولیت اجتماعی هم دولت باید وارد شود و هم مردم و به طور یقین مردم این آمادگی را دارند و هر جا انجمن حمایت مشارکت مردمی را داشته ایم، موفق عمل شده است.انشالله کار آفرینان نیز در قبال این مسئولیت اجتماعی همکاری و حمایت کافی را داشته باشند.

مدیرعامل انجمن حمایت زندانیان مرکز در پایان گفت: وضعیت زندگی خانواده های زندانیان مواد مخدر اسفناک است و خدماتی که انجمن حمایت به این خانواده ها ارائه می دهد با توجه به وضعیت اقتصادی جامعه ناچیز است.


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *