راهکار‌هایی برای آب دادن به گل‌ها در زمان سفر

۲۹ اسفند ۱۴۰۰ - ۱۵:۳۰:۰۲
کد خبر: ۸۰۴۳۲۰
چند راهکار ساده و فوری به شما یاد خواهیم داد که با استفاده از آن‌ها گلدان‌هایتان در نبود شما اذیت نخواهند شد.

_ روزیاتو نوشت: مسافرت با همه لذت‌هایش می‌تواند اضطراب‌آور هم باشد، به خصوص اگر مقصد خیلی دور باشد یا همسفرهایتان کسانی باشند که با آن‌ها چندان راحت نیستید. وقتی بالاخره همه ملزومات سفر را آماده کردید، احتمالاً تازه یادتان می‌افتد که گلدان‌های عزیزتان که زحمت زیادی هم برایشان کشیده‌اید، در نبود شما بی‌آب خواهند ماند. اما نگران نباشید چراکه در ادامه چند راهکار ساده و فوری به شما یاد خواهیم داد که با استفاده از آن‌ها گلدان‌هایتان در نبود شما اذیت نخواهند شد و می‌توانید پیش از راهی شدن برای سفر ترتیب آبدهی آن‌ها در این مدت را بدهید.

توجه: این راهکار‌ها تنها برای گیاهانی مناسب هستند که به آبدهی روزانه نیاز دارند. گیاهانی مانند ساکولنت‌ها که برنامه آبدهی خاصی دارند حتماً ترجیح می‌دهند در مدتی که در سفر هستید، مزاحمشان نشوید!

روش شماره ۱

راهکار‌هایی برای آب دادن به گل‌ها در زمان سفر

برای این روش به یک ظرف آب بزرگ (مثل گلدان یا سطل) و مقداری طناب نخی نیاز دارید.

یک تکه از طناب نخی را ببُرید. طول طناب باید آنقدری باشد که از کف ظرف آب تا داخل خاک گلدان برسد.

یک سر طناب را به اندازه چند سانتیمتر داخل خاک گلدان، نزدیک به گیاه فرو کنید. مراقب باشید به ریشه‌های گیاه صدمه نزنید.

سر دیگر طناب را کف ظرف آب بگذارید و آن را پر از آب کنید. مطمئن شوید که سر طناب کف ظرف را لمس می‌کند.

طناب نخی آب را به خود جذب می‌کند و به تدریج از ظرف به داخل گلدان می‌کشاند. با این روش رطوبت خاک به میزان ثابتی حفظ می‌شود.

روش شماره ۲

راهکار‌هایی برای آب دادن به گل‌ها در زمان سفر

این روز‌ها گوی‌هایی شیشه‌ای کوچکی مخصوص آبدهی به گلدان تولید شده که به یک لوله باریک شیشه‌ای متصل هستند. برای استفاده از این گوی‌ها کافی است آن‌ها را از آب پر کنید و آن‌ها را از قسمت لوله در خاک فرو کنید. اما واقعاً نیازی به خرید این گوی‌ها نیست، چون شما می‌توانید یک مدل از آن‌ها را برای خود بسازید.

برای شروع یک بطری پلاستیکی تمیز و خالی پیدا کنید. برای یک گلدان کوچک تا بزرگ، یک بطری آب معدنی کفایت می‌کند. نزدیک دهانه بطری چند سوراخ ایجاد کنید.

پیش از آن‌که راهی سفر شوید، گلدانتان را مثل همیشه آب دهید. بطری پلاستیکی را از آب پر کنید و آن را سریع برگردانید و به اندازه چند سانتیمتر درون خاک گلدان فرو کنید. مطمئن شوید که بطری خیلی نزدیک گیاه نیست و آنقدری درون خاک فرو رفته که سوراخ‌هایش بیرون نمانده باشند. به این ترتیب، آب به تدریج از بطری به درون خاک می‌ریزد.

برای گلدان‌های بزرگ‌تر می‌توانید از بطری نوشابه خانواده استفاده کنید. بطری را از آب پر کنید، انگشت شستتان را روی دهانه بطری بگذارید، سپس آن را برگردانید و داخل خاک فرو کنید.

روش شماره ۳

راهکار‌هایی برای آب دادن به گل‌ها در زمان سفر

برای گلدان‌هایی که سوراخ مناسبی در کف خود دارند می‌توانید برای آن‌ها چیزی شبیه به وان درست کنید.

روشویی دستشویی را به اندازه چند سانتیمتر با آب پر کنید و برای آن‌که گلدان آسیبی به روشویی نزند، یک حوله کف آن پهن کنید. گلدان خود را درون روشویی قرار دهید و بگذارید تا زمان بازگشت از سفر، همانجا بماند. خاک گلدان خود آب را جذب می‌کند و به ریشه‌های گیاه می‌رساند. با این روش گلدانتان حداکثر یک هفته آب خواهد داشت.

وضعیت نور دستشویی‌تان را هم در نظر داشته باشید. اگر گیاهتان به نور طبیعی زیادی نیاز دارد، بنابراین دستشویی کم نور خانه‌تان جای مناسبی برای آن نیست.

روش شماره ۴

راهکار‌هایی برای آب دادن به گل‌ها در زمان سفر

این روش شاید نامتعارف به نظر برسد، اما برای سفر‌های طولانی‌تر مناسب است.

یک کیسه پلاستیکی شفاف بردارید. کیسه باید آنقدری بزرگ باشد که گیاه و گلدان را بپوشاند. چند میله چوبی داخل خاک گلدان بگذارید تا وقتی کیسه را روی گلدان می‌کشید، به گیاه نچسبد. بعضی می‌گویند کیسه قطعاً نباید تماسی با برگ‌ها داشته باشد، اما تماس اندک هم ایرادی ندارد.

گلدان خود را مثل همیشه آب دهید و مطمئن شوید که آن را غرق آب نمی‌کنید.

گلدان را داخل کیسه بگذارید و کیسه را روی گیاه و دور آن بکشید. قبل از بستن کیسه، یک فوت در کیسه کنید تا باد کند و دور گیاه یک بالن کیسه‌ای شکل بگیرد. برای اطمینان بیشتر این کار را می‌کنیم تا مبادا کیسه به برگ‌ها فشار آورد.

گلدان را جایی بگذارید که نور غیر مستقیم به آن می‌تابد (نور مستقیم باعث داغ کردن کیسه و بالا رفتن احتمال از بین رفتن گیاهتان می‌شود). این گلخانه کوچک، آب حاصل از بخار را در خود نگه می‌دارد و قطره قطره به گیاه بازمی‌گرداند.


برچسب ها: گل گلدان

ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
captcha