اُفت فاحش و سقوط کشتی استان فارس با مدیریت ناکارآمد

۲۵ اسفند ۱۴۰۰ - ۰۶:۴۵:۰۲
کد خبر: ۸۰۳۲۸۰
درحالی‌که در سال‌های اخیر کشتی فارس قهرمانان زیادی را تحویل جامعه کشتی کشور داده است، اما این روزها حال و روز خوبی ندارد.

- درحالی‌که در سال‌های اخیر کشتی استان فارس قهرمانان زیادی از جمله امید نوروزی، محمدعلی و محمدرضا گرایی، میثم دلخانی و محمدرضا مختاری را تحویل جامعه کشتی کشور داده است، اما این روزها حال و روز خوبی ندارد. شاهد آنهم عملکرد هیئت کشتی این استان در مسابقات اخیر رده‌های مختلف سنی است.

شاید برخی‌ براین باور باشند که مدال‌های کسب شده توسط برادران گرایی، حاصل مدیریت چهار ساله محمد موسایی بوده، اما اظهارات مطرح شده با سابقه تمرینات هفده - هجده ساله گرایی‌ها درتناقض است. اگر به سوابق تمرینی و قهرمانی این دو برادر در رده‌های سنی مختلف توجه کنیم متوجه خواهیم شد که از این دو برادر از چه سنی افتخارآفرینی در کشتی را آغاز کرده و پس از سال‌ها مشقت به این جایگاه دست یافته‌اند، لذا افتخارات برادران گرایی به مدیریت چهارساله موسایی مربوط نمی‌شود.

شاید یکی از اشتباهات روسای فدراسیون‌ها اصرار به استفاده و به کارگیری مدیران غیربومی در آن استان فارغ از شایسته‌سالاری باشد، در حالی‌که شاید مدیر باتجربه و کارآمد دیگری بتواند روند بهتری در رشد و ارتقا جایگاه آن رشته داشته باشد، هر چند همانطور که عنوان شد آن فرد باید از توانمندی و تخصص لازم در راستای مسئولیتی که به آن‌ها سپرده می‌شود برخوردار باشند.

با نگاهی گذرا به عملکرد هیئت کشتی فارس در چند سال اخیر به خوبی روشن است که موسایی نتوانسته آنطور که باید در ایجاد روند تداوم رو به رشد کشتی در این استان موفق ظاهر شود و گواه آن هم آمار عملکردی نمایندگان این استان در مسابقات اخیر است. البته به غیر از استان فارس استان‌های تهران، مازندران و همدان هم نتوانسته‌اند انتظارات را برآورده کنند که قابل بررسی است.

اگر بخواهیم عملکرد روسای هیات‌ها را مورد ارزشیابی قرار دهیم، باید نتایج کسب شده تمام رده‌ها در هر دو رشته آزاد - فرنگی تحت ارزیابی قرار داد که به نظر می‌رسد در دوره مدیریت موسایی بر کشتی فارس هیچگونه استعدادیابی و پشتوانه‌سازی در این استان انجام نگرفته است.

با عنایت به اینکه حقیقت و واقعیت کشتی استان‌ها را رده‌های پایه هویدا می‌کنند، در ارزیابی عملکرد کشتی فارس به روشنی مشخص است که کارهای زیربنایی خاصی انجام نشد و مدیران این استان همچنان در حال بهره‌برداری در کاشته‌ها و داشته‌های مدیران قبلی هستند و آسیب‌های ناشی از مدیریت فعلی در مدیریت چهار ساله بعدی روشن خواهد شد.

آخرین دستاورد کشتی استان فارس از رقابت‌های قهرمانی کشور به شرح زیر است:

۱. رقابت‌های کشتی آزاد نونهالان قهرمانی کشور فارس با ۲۷ امتیاز در جایگاه پانزدهم تیمی قرار گرفت.

۲. رقابت‌های قهرمانی کشتی آزاد نوجوانان کشور فارس با ۱۰ امتیاز در جایگاه هجدهم قرار گرفت.

۳. رقابت‌های قهرمانی جوانان کشور (انتخابی تیم ملی) با ۶ امتیاز در جایگاه ۲۵ قرار گرفت.

۴. رقابت‌های قهرمانی کشتی آزاد بزرگسالان کشور با ۲۱ امتیاز در جایگاه چهاردهم قرار گرفت.

۵. رقابت‌های قهرمانی کشور- نونهالان فرنگی با ۵۰ امتیاز در جایگاه هشتم قرار گرفت.

۶. رقابت‌های کشتی فرنگی جوانان، قهرمانی کشور با ۵۴ امتیاز در جایگاه ششم قرار گرفت.

۷. رقابت‌های کشتی فرنگی بزرگسالان با ۸۲ امتیاز در جایگاه ششم قرار گرفت.

با بررسی این نتایج به خوبی می‌توان عملکرد مدیریت کشتی استان را مورد قضات قرار داد. علیرضا دبیر، رئیس فدراسیون کشتی بارها تاکید کرده که یکی معضلات کشتی مدیرانی هستند که دلسوزی لازم را ندارند که در شرایط فعلی به نظر می‌رسد با توجه به اینکه در دوران چهار ساله مدیریت موسایی، سهم استان فارس از حضور در رقابت‌های کشتی آزاد - فرنگی کشور، تنها یک نایب قهرمانی نوجوانان فرنگی بوده است، برای نجات کشتی این استانِ سرشار از استعداد تصمیمی عاجل و تغییری مدبرانه به کار گیرد تا کشتی استانی که نامش عجین با قهرمانان جهان و المپیک شده و به عنوان یکی از قطب‌های اصلی ورزش اول کشور شاخته می‌شود از این شرایط منفعلانه خارج شود و بار دیگر به ریل موفقیت و پیروزی برگردد.ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *