عبیسی: کمیت در تولید آثار سینمایی نشانه مثبتی نیست/کیفیت فراموش شده

۰۵ فروردين ۱۴۰۱ - ۱۴:۰۰:۰۱
کد خبر: ۸۰۰۵۸۷
بازیگر سریال «خط مقدم» گفت: امروز وضعیت سینمای ایران تغییر کرده است، نقش پدربزرگ و مادربزرگ یا پدر و مادر در سینما کمرنگ و گا‌ها کاملا ناپدید شده است. به همین دلیل است که هر روز شاهد گلایه‌های مختلف از سوی پیشکسوتان هستیم.

آفرین عبیسی در گفت‌وگو با میزان، پیرامون استقبال مخاطبان از سینما و تئاتر گفت: واقعیت خود من به دلیل مشغله کاری چندان فرصتی برای تماشای تئاتر و سینما ندارم اما از دور و نزدیک می‌شونم که فیلمها رکورد فروش می‌زنند و تئاتر هم با استقبال خوبی روبرو شده است. 

وی در همین راستا ادامه داد: طبیعتا مردم بیش از دو سال از سینما و تئاتر دور بوده‌اند و به نوعی عطش تماشا دارند، آنها بعد از این مدت که کرونا خانه نشین‌شان کرده بود امروز فرصتی پیدا کرده‌اند تا دوباره به سالنهای سینما بازگردند و این اتفاق به نظر من بسیار خوب است.

این بازیگر پیشکسوت سینما و تلویزیون بازگشت مخاطب را فرصتی بزرگ برای هنر خواند و اظهار کرد: حال که مخاطبان بار دیگر به سالنهای سینما و تئاتر بازگشته اند ما باید حواسمان را جمع کنیم، مگر همیشه نمی گفتیم که مخاطب سینما و تئاتر کم است، پس به نظرم باید حالا که این مخاطبان به سالن آمده اند خوراک خوب و ارزشمند برایشان فراهم کنیم تا دوباره این دو هنر را پس نزنند.

وی در همین رابطه افزود: اینکه تعداد اکران سینما و یا نمایش های تئاتر زیاد است را نمی توان به عنوان یک نقطه قوت نگاه کرد، البته افزایش تولید به معنای ایجاد اشتغال است اما باید حواسمان به کیفیت باشد، حال که مخاطب با وجود پایان نیافتن کرونا به ما اعتماد کرده و به سالن می آید اگر اثری خوب به وی عرضه نکنیم دلسرد شده و شاید تا مدتها ترجیح دهد که این دو هنر را از تلویزیون و اینترنت دنبال کند.

بازیگر فیلم «میهمان مامان» درباره حواشی بوجود آمده درباره مراسم فرش قرمز اظهار کرد: واقعیت من هیچوقت اهل این اتفاقات نبوده ام زیرا از نسلی هستم که بازیگری و درخشش برایش معنای دیگری دارد، به نظر من این مراسمها بیشتر برای خبر و رسانه هستند و بار مثبتی را به یک اثر اضافه نمی کنند. 

وی در همین رابطه ادامه داد: اینکه برخی دوست داشته باشند روی فرش قرمز رفته عکس بیندازند بد نیست و من هم مخالفتی نمی کنم اما به نظرم بازیگر خوب در اثر خودش را نشان می دهد نه در فضای مجازی و تبلیغاتی این چنین، فرش قرمز چندان به فرهنگ ما مربوط نیست و به همین خاطر من علاقه ای به آن ندارم. به نظرم اگر هم می خواهیم مراسمی داشته باشیم براساس فرهنگ ملی و بومی خودمان باشد. 

عبیسی در همین رابطه ادامه داد: آنچه مشخص است اینکه این نوع از مراسمها از فرهنگ و سینمای غرب آمده اند، البته که در آنجا این مراسم کاملا تجاری است اما در سینمای ما نگاه تجاری به اتفاق نشده و صرفا همه چیز به انداختن چند عکس خلاصه می‌شود. 

بازیگر سریال «خط مقدم» درباره حضورش در سینما اظهار کرد: متاسفانه طی سال‌های گذشته پیشنهاد خوبی از سینما نداشته ام، کارنامه کاری ام به صورتی است که دیگر نمی‌توانم هر کاری را قبول کرده و هر نقشی را بازی کنم، البته کرونا هم بی تاثیر نبوده، زیرا بسیاری از دوستان از کاهش پیشنهادات می‌گویند، اما به طور کلی چند سالی هست که سینما پیشکسوتان را کنار گذاشته است.  

وی در همین رابطه ادامه داد: مگر در سینما چند نقش مهم برای سن و سال من نوشته می‌شود که بین این همه بازیگر پیشکسوت خوب پخش شود، نوشتن نقش برای میانسالان و پیشکسوتان به نوعی معجزه تبدیل شده که هر چند سال یکبار رخ می‌دهد. شک نکنید که شخصا همچنان حضور در سینما را دوست دارم، اما وقتی نقشی نباشد چه باید کرد.

بازیگر فیلم «قدمگاه» خاطرنشان کرد: در دو الی سه دهه اخیر سینما داستان داشت، داستانی که در آن یک یا چند خانواده درگیر بودند، آن زمان همه اعضای یک خانواده مهم بودند و حتی در اکثر مواقع گره داستان به دست بزرگتر‌ها باز می‌شد، اما امروز وضعیت تغییر کرده است، نقش پدربزرگ و مادربزرگ یا پدر و مادر در سینما کمرنگ و گا‌ها کاملا ناپیدا شده است. به همین دلیل است که هر روز شاهد گلایه‌های مختلف از سوی پیشکسوتان هستیم.  ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *