ایران تنها کشور برگزار کننده مسابقات قرآن کریم دانش‌آموزان است

۰۷ اسفند ۱۴۰۰ - ۱۲:۲۸:۰۱
کد خبر: ۷۹۹۰۹۰
مدیرکل قرآن، عترت و نماز وزارت آموزش و پرورش پیرامون جزئیات برگزاری هفتمین دوره مسابقات بین‌المللی قرآن کریم دانش‌آموزان جهان اسلام توضیحاتی داد.
- به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل معاونت پرورشی و فرهنگی، میکائیل باقری در نشست خبری خود با اصحاب رسانه که صبح امروز شنبه ۷ اسفندماه با موضوع «هفتمین دوره مسابقات بین المللی قرآن کریم دانش‌آموزان جهان اسلام» برگزار شد، ضمن تبریک سالروز تاسیس امور تربیتی اظهار کرد: اداره کل قرآن ۲۵ فعالیت دارد که بخش عمده‌ای از آنان در مدارس است و هدف جذب حداکثری دانش‌آموزان را دنبال می‌کند.

وی افزود: سبقه مسابقات قرآن نشان دهنده این است که استقبال زیادی از سوی دانش‌آموزان شکل گرفته است. مسابقات قرآن یک فرایند تربیتی است.

باقری ادامه داد: یکی از دلایل اهتمام دانش‌آموزان انگیزه بخش بودن و فرایند رقابتی داشتن مسابقات قرآن است. مسابقات در ۵ مرحله و ۵ سطح برگزار می‌شود.

مدیرکل قرآن، عترت و نماز وزارت آموزش و پرورش با بیان اینکه امسال هفتمین دوره برگزاری این مسابقات است عنوان کرد: اگر امروز کشور ایران در حوزه قرائت و حفظ قرآن در سطح جهان می‌درخشد، پشتوانه آن برگزاری مسابقات دانش‌آموزی است.

وی با اشاره به تاریخچه برگزاری این مسابقات افزود: سیاست ما برگزاری دوسالانه مسابقات بوده است که امید داریم آن را سالانه برگزار کنیم.

باقری با بیان اینکه کشور ایران تنها کشوری است که مسابقات ویژه دانش‌آموزان را برگزار می‌کند گفت: این مسابقات از ۹ اسفند تا ۱۴ اسفند برگزار می‌شود. ۲۰ دانش آموز (۸ دانش‌آموز دختر و ۱۲ دانش‌آموز پسر) در ۲ رشته حفظ و قرائت قرآن به مرحله نهایی راه پیدا کردند. ۱۱ داور خارجی از ۹ کشور و ۱۰ داور از ایران این مسابقات را داوری می‌کنند.

مدیرکل قرآن، عترت و نماز وزارت آموزش و پرورش اضافه کرد: تاکیدات و حمایت‌های مقام معظم رهبری از مسابقات قرآن ستودنی است که امیدواریم این دوره از مسابقات نیز به خوبی برگزار شود.

وی ادامه داد: افتتاحیه این مسابقات ۹ اسفند در حوزه هنری خواهد بود و مسابقات ویژه دانش‌آموزان، نابینایان و بزرگسالان است. اختتامیه نیز ۱۴ اسفند برگزار خواهد شد.

باقری بیان کرد: اولین دستگاهی بودیم که مسابقات را به صورت مجازی برگزار کردیم آمادگی داریم این زیرساخت‌ها و دانش را به کشور‌های دیگر نیز منتقل کنیم.


پورمعین دبیر اجرایی هفتمین دوره مسابقات قرآن دانش‌آموزان جهان اسلام نیز در این نشست گفت: این دوره از مسابقات در حالی برگزار می‌شود که این مسابقات برای یک ماه و یک روز از سطح استان‌ها تعطیل نشد و با تدابیر ارزشمند مدیران ارشد وزارتخانه، معاونت پرورشی و اداره کل قرآن، شرکت کنندگان همواره چراغ دلشان با روشنایی قرآن روشن شد.

وی افزود: ۱۷ نوع مسابقات قرآن در جهان اسلام برگزار می‌شود که بیشینه بیش از ۵۰ ساله دارند. مسابقات قرآن دانش‌آموزان جهان اسلام تنها مسابقه‌ای در جهان است که به نام دانش‌آموزان برگزار می‌شود.

پورمعین ادامه داد: این مسابقات از همون ابتدا با حضور دختران و پسران برگزار شد بیش از ۵۰۰ مسابقه در جهان به نام قرآن برگزار شده و جمهوری اسلامی ایران رتبه‌های اول و دوم را به دست آورده است.

دبیر اجرایی مسابقات عنوان کرد: طی ۳ سال گذشته ایران رتبه اول را از نظر کمی و کیفی به خود اختصاص داده است.
 
بیشتر بخوانید:


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *