گام‌های عملی برای حفاظت از محیط‌زیست

۳۰ بهمن ۱۴۰۰ - ۱۰:۵۹:۴۱
کد خبر: ۷۹۷۴۱۹
قوه مجریه بر آزادسازی سواحل تاکید می‌کند و قوه‌قضاییه برای آزادسازی حریم رودخانه‌ها تلاش می‌کند. اقدامات محیط‌زیستی مناسبی که امیدها را برای برخورد با تخریبگران و متصرفان منابع طبیعی زنده کرده است.

- روزنامه جام جم نوشت: در چند وقت اخیر آزادسازی سواحل و حریم رودخانه‌ها توسط قوه مجریه و قضاییه جدیتر دنبال شده است، کارشناسان تاکید می‌کنند در کنار تلاش برای آزادسازی سواحل و حریم رودخانه‌ها باید برای حفظ جنگل‌های کشور نیز تلاش کرد، زیرا مدتی است جنگل‌خواران به جان جنگل‌های هیرکانی افتاده‌اند و درختان را می‌خشکانند تا به جای آنها ویلا بکارند. به این همین دلیل می‌توان به مدیران قوه‌قضاییه و مجریه پیشنهاد کرد برای نجات جان جنگل‌های کشور نیز اقدام کنند، چراکه این اقدام آنها سبب اعتمادسازی و حفظ محیط‌زیست خواهد شد.

 اعتمادسازی با تلاش برای حفظ محیط زیست

مهدی چمران، رئیس شورای‌شهر تهران گفت: آزادسازی حریم رودخانه‌ها در کنار بهبود شرایط محیط‌زیست باعث تقویت روحیه مردم و افزایش اعتماد جامعه به قوه‌قضاییه می‌شود.

وی با اشاره به اقدامات اخیر دستگاه قضا در آزادسازی حاشیه رودخانه کرج افزود: این اقدام به لحاظ اهمیت، وجوه مختلفی دارد که یک مورد از آن مربوط به رودخانه کرج است.

 چمران ادامه داد: ساختمان‌هایی که در بستر این رودخانه ساخته می‌شوند قاعدتا ممکن است از چاه‌های نفوذی استفاده کنند و قطعا فاضلاب این چاه‌ها در آب شرب تاثیر می‌گذارد لذا محیط کناری و ساحلی این رودخانه باید پاکسازی شود.

وی با اشاره به روند برخورد اصولی دستگاه قضا با متجاوزان و متعدیان به اراضی ملی و منابع طبیعی و صیانت از محیط‌زیست و اراضی کشاورزی گفت: امروز شاهدیم دستگاه قضا بدون اغماض و چشمپوشی حتی ساختمان متعلق به خودش را تخریب می‌کند.

ورود جدی دستگاه قضا علیه متصرفان محیط‌زیست

محمدرضا دشتی‌اردکانی، رئیس فراکسیون گردشگری مجلس شورای اسلامی گفت: این‌که دستگاه قضا ابتدا اماکن مربوط به خود را در اراضی طبیعی و در حریم رودخانه کرج مورد تخریب قرار داد، نشان از آن دارد که قوه‌قضاییه در رسیدگی به تصرف اراضی طبیعی و ملی با هیچ‌کس شوخی ندارد و در اجرای عدالت کاملا جدی است.

وی با بیان این‌که امید به دستگاه قضا نسبت به ۴۰سال گذشته بیشتر شده است، عنوان کرد: رویکرد اخیر قوه‌قضاییه در رسیدگی به اراضی طبیعی در حریم رودخانه کرج بسیار امر مطلوبی بوده، حتی می‌تواند در زمینه گردشگری و استفاده از منابع طبیعی راهگشا باشد.

نماینده مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: متاسفانه همیشه مردم درگیر این بودند که اداره‌ها، وزارتخانه‌ها و سازمان‌ها، مکان‌هایی را که جزو اموال عمومی است، سد کرده‌اند و اجازه نمی‌دهند این مکان‌ها به تفرجگاه‌های عمومی تبدیل شود لذا اقدام اخیری که قوه‌قضاییه مدنظر قرارداد بارقه امیدی را میان مردم ایجاد کرد.

 اقدام بی‌سابقه دستگاه قضا

حجت الاسلام والمسلمین غلامرضا مصباحی‌مقدم، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: اقدام دستگاه قضا در آزادسازی تصرفات و تخریب ساخت‌وسازها در بستر رودخانه کرج، شجاعانه و بی‌سابقه است. به گفته وی، استمرار اقدامات دستگاه قضا در ارتباط با آزادسازی تصرفات در حاشیه رودخانه‌ها و تخریب ساخت و سازها در بستر رودخانه کرج ضروری است.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به این‌که اقدام قوه‌قضاییه نخست با تخریب مکانی مربوط به خود این قوه، بهترین روش برای اجرای قانون است، افزود: این‌گونه اقدامات بسیار تأثیرگذار است.

 مصباحی‌مقدم با بیان این‌که حاشیه رودخانه‌ها جزو انفال است، اقدام دستگاه قضا را در آزادسازی حریم رودخانه‌ها و تبدیل آنها به تفرجگاه در جهت تحقق حقوق عامه برشمرد و عنوان کرد: این اراضی و حریم‌ها متعلق به عموم مردم است.ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *