اسماعیلی: زبان هنر بهترین گزینه برای معرفی شخصیت حاج قاسم است

16:53 - 26 بهمن 1400
کد خبر: ۷۹۶۷۹۶
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه فلسفه هنر باید بتواند انسان‌ها را به سوی خداوند سوق بدهد گفت: امسال تلاش شد در بخشی از تمامی جشنواره‌های فرهنگی و هنری که از سوی این وزارتخانه برگزار می‌شود، به شخصیت سردار شهید حاج قاسم سلیمانی نیز پرداخته شود.

-طبق اعلام مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، برنامه پاسداشت سردار شهید حاج قاسم سلیمانی و تقدیر از فعالان موسیقی از ویژه برنامه‌های سی و هفتمین جشنواره موسیقی فجر پیش از ظهر امروز با حضور وزرای فرهنگ و ارشاد اسلامی، بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، رئیس بنیاد شهید و جمعی از هنرمندان پیشکسوت و جوان حوزه موسیقی در تالار رودکی برگزار شد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در این آیین با گرامیداشت ایام دهه فجر و تبریک میلاد حضرت علی (ع)، گفت: برگزاری این برنامه ابتکار خوبی از سوی دبیرخانه جشنواره موسیقی فجر است که جای تقدیر دارد.

وی افزود: امسال در همه جشنواره‌های فجر بزرگداشت‌های مختلفی در حوزه‌های فرهنگی و هنری از جمله حوزه کتاب، جایزه جلال، جشنواره‌های فیلم، تئاتر، موسیقی و ... برای معرفی و تجلیل از آثاری که توانسته بودند به شخصیت بزرگ سردار شهید حاج قاسم سلیمانی بپردازند، اختصاص داده شد.

وزیر فرهنگ در دولت مردمی تصریح کرد: توجه به هنر در جامعه‌ای که در معرض آسیب‌های اجتماعی است، امری مهم به شمار می‌رود، زیرا وقتی جامعه‌ای از هویت خود فاصله می‌گیرد به طور قطع آسیب دیده و دچار لغزش می‌شود؛ بنابراین وقتی جامعه فرهنگی و هنری ما به شخصیت حاج قاسم سلیمانی می‌پردازد، با توجه به جنبه‌های نمادسازی و هویت ملی است که به آن پرداخته می‌شود.

رئیس شورای هنر ادامه داد: حاج قاسم سلیمانی مظهر هویت ایرانی و اسلامی است. حاج قاسم قهرمان ایران و پهلوان جهان اسلام است و کمتر مولفه‌ای به این گونه توانسته حوزه ایرانی و اسلامی را به یکدیگر پیوند بزند.

عضو کابینه دولت سیزدهم ادامه داد: در زندگی حاج قاسم سلیمانی عشق به ایران و ایرانی و علاقه به اسلام و اهل بیت (ع) موج می‌زند و این امر یک موضوع عادی نیست و توجه به آن مهم است.

وی افزود: همانطور که رهبر معظم انقلاب اسلامی از عنوان «مکتب» برای ادامه راه حاج قاسم سلیمانی یاد کرده اند، این امر نشان دهنده نماد ایرانی اسلامی شخصیت حاج قاسم حاج قاسم است و هیچ زبانی مانند زبان هنر نمی‌تواند به این مقوله بپردازد.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به قطعه موسیقی «حاج قاسم زنده است» به خوانندگی غلامرضا صنعتگر، گفت: این موسیقی در همان روز‌های اول شهادت سردار شهید حاج قاسم سلیمانی بر جان و دل همه مردم نشست و این عشق بی انتهای مردم به حاج قاسم را معنا می‌کرد که حاج قاسم همچنان زنده است و با همه مفاهیم قرآنی ما پیوند خورد و این قدرت موسیقی اصیل و شعر را نشان می‌دهد.

وی در عین حال تصریح کرد: بنابراین فلسفه هنر باید به گونه‌ای باشد که بتواند انسان‌ها را به سوی خداوند سوق بدهد.

گفتنی است، در پایان این آیین از سوی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی از صادق آهنگران، علیرضا افتخاری، علی‌محمد مودب، غلامرضا صنعتگر، قاسم صرافان، علیرضا قزوه، امیر حسین سمیعی، محمدرضا چراغعلی، عبدالجبار کاکایی، میلاد عرفان‌پور، امیر مهدی حکیمی، محمدمهدی سیار، محمد حشمتی، آرش امینی، آرمان مهربان، امیر حقیقت، محسن حسینی، حسین ستاری‌فر، علی چراغی، حسین صیامی، محمد رسولی، میلاد هارونی، بهرام پاییز، امیر حسین زاده، سعید اسلامی، احسان جوادی، طا‌ها چوگان باز، امید روشن بین و بلال حسنی دهنوی به عنوان هنرمندان پیشکسوت و جوان فعال در حوزه موسیقی با موضوع شخصیت حاج قاسم سلیمانی تقدیر شد.ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *