در جریان ملاقات مردمی امروز رئیس قوه قضاییه صورت گرفت؛ رسیدگی به مسائل «مالباختگان پرونده‌های کثیرالشاکی»، برخی محکومان امنیتی و خانواده آنها» و «اصحاب دعوا در پرونده‌های بیمه‌ای

۲۰ بهمن ۱۴۰۰ - ۱۵:۱۱:۵۴
کد خبر: ۷۹۵۵۲۲
رئیس قوه‌قضاییه، گفت: باید تدابیری اتخاذ شود که به‌محض گشوده شدن پرونده، مرجع قضایی صلاحیت‌دار برای رسیدگی به آن تعیین شود تا از معطلی و رفت‌وآمدهای غیرضروری مردم به مراجع و مراکز مختلف قضایی جلوگیری به عمل آید.
- به گزارش مرکز رسانه قوه قضاییه، در سلسله برنامه‌های ملاقات مردمی حجت‌الاسلام‌والمسلمین محسنی اژه‌ای، صبح امروز چهارشنبه (۲۰ بهمن) رئیس قوه قضاییه قریب به ۲ ساعت با ۱۷ نفر از مراجعه‌کنندگان شامل برخی محکومان امنیتی و خانواده آن‌ها، جمعی از مالباختگان در پرونده‌های کثیرالشاکی، اصحاب دعوا در پرونده‌های بیمه‌ای و همچنین سایر متقاضیان دیدار کرد.
 
این افراد طی روز‌های گذشته با مراجعه به دفتر ارتباطات مردمی قوه قضاییه، درخواست‌های خود را مطرح کرده بودند و با عنایت به اینکه تصمیم‌گیری و صدور دستور در باب درخواست‌های این مراجعه‌کنندگان، عمدتاً در حیطه اختیارات و مسئولیت‌های قانونی رئیس دستگاه قضا بود، لذا شرایط دیدار مستقیم و بدون واسطه آن‌ها با رئیس عدلیه فراهم شد.
 
رئیس قوه قضاییه در جریان ملاقات مردمی امروز خود، بعد از استماع درخواست‌های متقاضیان و مطالعه موردی پرونده‌ها با در نظر گرفتن جهات قانونی و تناسب میان موارد مندرج در پرونده‌ها و درخواست‌های متقاضیان، دستورات لازم را به واحد‌های ذی‌ربط قضایی ابلاغ کرد.
 
تماس تلفنی و دستور فوری رئیس دستگاه قضا برای پیگیری یک پرونده کثیرالشاکی خودرویی

یکی از مراجعه‌کنندگان ازجمله شاکیان و مالباختگان یک پرونده کثیرالشاکی خودرویی که رئیس قوه قضاییه پس از استماع توضیحات این مراجعه‌کننده، فی‌المجلس با رئیس‌کل دادگستری استان البرز که پرونده مزبور در این استان در جریان است، تماس گرفت و تاکیدات و دستورات مقتضی را برای تسریع در تعیین تکلیف این پرونده که دارای ۲۰۰ شاکی است صادر کرد.
 
طبق وعده فاضلی رییس دادگستری البرز جلسات دادگاه این پرونده کثیرالشاکی خودرویی در ابتدای اسفندماه برگزار و تلاش خواهد شد قبل از پایان سال حکم مقتضی صادر شود.
 
در جریان ملاقات مردمی امروز رئیس قوه قضاییه صورت گرفت؛ رسیدگی به مسائل «مالباختگان پرونده‌های کثیرالشاکی»، برخی محکومان امنیتی و خانواده آنها» و «اصحاب دعوا در پرونده‌های بیمه‌ای
 
صدور دستور از جانب حجت‌الاسلام‌والمسلمین محسنی اژه‌ای به رئیس دیوان عالی کشور برای رفع مشکل قضایی یک شهروند سالخورده که سواد خواندن و نوشتن نداشت نیز در جریان ملاقات مردمی امروز رئیس قوه قضاییه انجام گرفت.

مادر یکی از محکومان «پرونده جاسوسی در پوشش محیط‌زیست» که اکنون دوران محکومیت خود را در زندان می‌گذراند، از دیگر مراجعه‌کنندگان به رئیس قوه قضاییه بود که درخواست عفو و بخشش فرزند محکوم خود را داشت که رئیس عدلیه در رابطه با پرونده این فرد، دستور مقتضی صادر کرد.

یکی از مراجعه‌کنندگان در جریان ملاقات مردمی امروز رئیس قوه قضاییه، از شلوغی و ازدحام دفاتر خدمات الکترونیکی قضایی در مناطقی از تهران و قم گلایه داشت که رئیس عدلیه خطاب به این مراجعه‌کننده گفت: همین‌الان مکان و محل دقیق دفاتر خدمات الکترونیکی قضایی که دارای ازدحام و شلوغی هستند را اعلام کنید تا ترتیب اثر دهیم.
 
در جریان ملاقات مردمی امروز رئیس قوه قضاییه صورت گرفت؛ رسیدگی به مسائل «مالباختگان پرونده‌های کثیرالشاکی»، برخی محکومان امنیتی و خانواده آنها» و «اصحاب دعوا در پرونده‌های بیمه‌ای

در جریان ملاقات مردمی امروز، مراجعه‌کننده‌ای درخواست عفو یکی از بستگان محکوم خود را داشت که رئیس قوه قضاییه پس از بررسی پرونده خطاب به فرد متقاضی اعلام کرد ازآن‌جهت که پرونده دارای شاکی خصوصی است، مشمول عفو نمی‌شود.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین محسنی اژه‌ای در پایان ملاقات مردمی امروز خود با اشاره به فعال‌تر شدن بخش ارتباط مردمی قوه قضاییه اظهار کرد: قبل از دهه مبارک فجر هر هفته تقریباً یکی از مسئولان عالی قوه قضاییه برای ملاقات مستقیم و بدون واسطه با مردم به مرکز ارتباط مردمی دستگاه قضایی دعوت می‌شد و در جریان این امر مسائل و مشکلات قضایی مردم مورد رسیدگی مسئول مربوطه قرار می‌گرفت.

رئیس قوه قضاییه تصریح کرد: در ایام دهه مبارک فجر رویه حضور مسئولان عالی قضایی در مرکز ارتباطات مردمی قوه قضاییه برای رسیدگی به مسائل و مشکلات قضایی مردم به‌صورت روزانه انجام می‌گیرد.
 
نیاز به آگاهی‌بخشی به مردم و افزایش دانش حقوقی آن‌ها موضوعی است که به‌شدت احساس می‌شود

رئیس عدلیه بابیان اینکه غیر از ملاقات‌های مردمی در جریان سفر‌های استانی و همچنین بازدید‌های میدانی از مراجع قضایی، امروز سومین دیدار مستقیم و بدون واسطه خود را با مراجعه‌کنندگان به بخش ارتباطات مردمی قوه قضاییه در تهران برگزار کرد، گفت: نیاز به آگاهی‌بخشی به مردم و افزایش دانش حقوقی آن‌ها موضوعی است که به‌شدت احساس می‌شود و در این امر خطیر هم خود قوه قضاییه و همچنین رسانه ملی دارای مسئولیت هستند.

رئیس دستگاه قضا با اشاره به‌ضرورت تعیین تکلیف پرونده‌ها در بدو شکل‌گیری از حیث حقوقی یا کیفری بودن در مراجع قضایی جهت پیشگیری از معطل شدن مردم و اطاله دادرسی‌ها گفت: یکی از مسائلی که در جریان ملاقات مردمی امروز از جانب مراجعه‌کنندگان بیان شد موضوع اختلاف در صلاحیت مرجع رسیدگی‌کننده بود که این موضوع نیز ازجمله مسئولیت‌های دستگاه قضایی است و باید تدابیری اتخاذ شود که به‌محض گشوده شدن پرونده، مرجع قضایی صلاحیت‌دار برای رسیدگی به آن تعیین شود تا از معطلی و رفت‌وآمد‌های غیرضروری مردم به مراجع و مراکز مختلف قضایی جلوگیری به عمل آید.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین محسنی اژه‌ای بر همین اساس تصریح کرد: یکی از محاسن ملاقات‌های مردمی آن است که من به‌عنوان رئیس قوه قضاییه با مشاهده مشکل و آسیب در یک فقره از پرونده‌ها، برای رفع این مشکل و آسیب که احتمالاً دامن‌گیر پرونده‌های مشابه نیز است دستورات مقتضی را به واحد‌ها و مراجع قضایی سراسر کشور صادر می‌کنم.
 
در جریان ملاقات مردمی امروز رئیس قوه قضاییه صورت گرفت؛ رسیدگی به مسائل «مالباختگان پرونده‌های کثیرالشاکی»، برخی محکومان امنیتی و خانواده آنها» و «اصحاب دعوا در پرونده‌های بیمه‌ای

رئیس عدلیه با اشاره به مصادیقی از مسائل و مشکلاتی که در جریان ملاقات مردمی امروز از جانب مراجعه‌کنندگان و متقاضیان مطرح شد در ادامه به نمونه دیگری از پرونده‌های مطرح‌شده در جریان ملاقات مردمی امروز اشاره کرد و در همین راستا از پرونده‌ای ناظر بر اشتباه در واریز مبلغ دیه تصادف که متعلق به یکی از هموطنان ارامنه بود سخن گفت.
 
اینکه در بخشی از دستگاه قضایی از سوی متصدی‌ای اشتباه رخ دهد و تاوانش را ارباب‌رجوع بپردازد، قابل‌پذیرش و توجیه نیست

رئیس عدلیه ضمن ترتیب اثر دادن برای رفع مشکل این هموطن ارمنی، بر ضرورت شناسایی مشکلاتی ازاین‌دست که زمینه معطلی و گرفتاری مردم را فراهم می‌آورد تاکید کرد و گفت: اینکه در بخشی از دستگاه قضایی از سوی متولی و متصدی‌ای اشتباه رخ دهد و تاوانش را ارباب‌رجوع بپردازد، قابل‌پذیرش و توجیه نیست و این موضوع ازجمله مسائلی بود که امروز من را رنج داد.
 
از هرگونه تأخیر در امر رسیدگی و ترتیب اثر دادن به تقاضاهای مردمی واصل‌شده، جداً بپرهیزید

رئیس دستگاه قضا همچنین از درخواست شهروندی سخن گفت که با چند ماه تأخیر در پیگیری مواجه شده بود؛ حجت‌الاسلام‌والمسلمین محسنی اژه‌ای ضمن دستور فوری برای رفع مشکل این شهروند، به مسئولان حوزه ریاست قوه قضائیه تاکید کرد که درخواست‌های مردمی را با فوریت و جدیت پیگیری کنند و از هرگونه تأخیر در امر رسیدگی و ترتیب اثر دادن به تقاضا‌های مردمی واصل‌شده، جداً بپرهیزند.

لازم به ذکر است در جریان نشست ملاقات مردمی امروز رییس قوه قضائیه مشکل این شهروند حل و پرونده وی به نتیجه رسید.
 
رئیس عدلیه همچنین بر اهتمام خود برای شناسایی مشکل و آسیبی که باعث مغفول ماندن و عدم رسیدگی به این درخواست شده بود نیز تاکید کرد.
 
در جریان ملاقات مردمی امروز رئیس قوه قضاییه صورت گرفت؛ رسیدگی به مسائل «مالباختگان پرونده‌های کثیرالشاکی»، برخی محکومان امنیتی و خانواده آنها» و «اصحاب دعوا در پرونده‌های بیمه‌ای
 
در سوم مردادماه سال جاری نیز حجت‌الاسلام‌والمسلمین محسنی اژه‌ای در محل کار خود با تعدادی از مردم و همچنین خانواده‌های محکومان ناآرامی‌های آبان ۹۸ دیدار و گفتگو کرده بود.

رئیس قوه قضاییه در پایان دیدار مزبور به مسئولان قضایی ذی‌ربط مأموریت داد پرونده افرادی که در جریان ناآرامی‌های آبان ۹۸ دستگیرشده‌اند را موردبررسی مجدد قرار دهند تا افرادی که شرایط قانونی آزادی مشروط یا عفو و بخشودگی دارند، مشمول ارفاقات قانونی شوند.

در چهارم آذرماه نیز رئیس قوه قضاییه به مدت ۲ ساعت با تعدادی از خانواده‌های محکومین امنیتی، حوادث آبان ۹۸ و جرائم عمومی دیدار کرده بود و در جریان آن دیدار هم رئیس عدلیه بعد از استماع درخواست‌های متقاضیان و مطالعه موردی پرونده‌هایی که عمدتاً مربوط به جرائم عمومی و امنیتی بودند و ۳ فقره از آن‌ها نیز به محکومان حوادث آبان سال ۹۸ اختصاص داشت، با در نظر گرفتن تناسب میان موارد مندرج در پرونده‌ها و درخواست‌های متقاضیان، دستورات لازم را به واحد‌های ذی‌ربط قضایی ابلاغ کرد.

علاوه بر رئیس قوه قضاییه که دیدار‌ها و ملاقات‌های مستمر مردمی دارد و بدون واسطه و به‌صورت چهره به چهره، مشکلات مراجعه‌کنندگان به عدلیه را استماع می‌کند، سایر مقامات قضایی نیز بنا بر دستور و تاکید حجت‌الاسلام‌والمسلمین محسنی اژه‌ای به این مهم عنایت دارند؛ بر همین اساس، صرفاً طی ۲ ماه اخیر در تهران بالغ بر ۲۳۶ نفر از مراجعه‌کنندگان به دستگاه قضایی، به‌صورت مستقیم و بدون‌واسطه با مقامات عالیرتبه قوه قضاییه دیدار کرده‌اند و این رویه در تمامی مراکز استان‌ها و حوزه‌های قضایی جریان دارد.

همچنین تمامی مقامات و مسئولان عالی قضایی به‌صورت متناوب و روزانه ضمن حضور در مرکز ارتباطات مردمی قوه قضاییه، دیدار‌های مستقیم و بدون واسطه‌ای با متن مردم و مراجعه‌کنندگان به مراجع و مراکز قضایی دارند و در راستای رفع مسائل و مشکلات قضایی مردم، اقدامات مقتضی و قانونی لازم را ترتیب می‌دهند.

ارتباط مستقیم و بدون واسطه با مردم و مراجعان به دستگاه قضایی، یکی از رویکرد‌های اصلی در دوره تحول و تعالی است که مورد تاکید مؤکد حجت‌الاسلام‌والمسلمین محسنی اژه‌ای است و وی در اکثر موضع‌گیری‌ها و سخنرانی‌های خود، پیگیری مستمر این رویکرد را به همه مسئولان و مدیران قضایی متذکر می‌شود.

مشی حجت‌الاسلام‌والمسلمین محسنی اژه‌ای نیز در طول این ۲۲۳ روزی که از انتصاب وی به سمت ریاست قوه قضاییه می‌گذرد، مؤید اعتقاد و التزام کامل رئیس عدلیه به برقراری ارتباط مستقیم و بدون واسطه با مردم و مراجعان به دستگاه قضایی و استماع نظرات و مشکلات آن‌ها از نزدیک است.
 


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *