آیا درب‌های ضد سرقت قابل اعتماد هستند؟

8:00 - 20 بهمن 1400
کد خبر: ۷۹۵۱۹۴
این روز‌ها بازار استفاده از درب‌های ضد سرقت در منازل رونق گرفته است، اما بسیاری از شهروندان در تهیه این درب‌ها و اعتماد به آن‌ها مردد هستند.
سرقت از منازل یکی از بیشترین موارد پرونده‌های تشکیل شده در کلانتری‌های انتظامی است، سارقان برای سرقت از منازل اقدام به طرح ریزی نقشه‌های مختلفی می‌کنند تا در ادامه به اهداف مجرمانه خود برسند، یکی از راه‌ها برای ورود آن‌ها به داخل منازل شهروندان درب ورودی است که بسیاری از سارقان ساده‌ترین راه را برای سرقت از خانه‌ها استفاده می‌کنند.

چند سالی است که شاهد تبلیغات متعددی پیرامون عرضه درب‌های ضد سرقت در بازار هستیم، فروشندگان و تولید کنندگان این محصول معتقد هستند که در صورت استفاده از این درب ها، ورود سارقان به خانه‌ها مختل شده و آن‌ها به راحتی نمی‌توانند از منازل سرقت کنند.

برای بررسی موضوع به بازار رفتیم تا از چند و، چون ماجرا با خبر شوم، به سراغ یکی از فروشگاه‌های عرضه درب منازل در مرکز تهران رفته و درباره قیمت و کیفیت درب‌های ضد سرقت با فروشنده که آقایی سن و سال دار بود، گفتگو کردم.

در ابتدای ورود به فروشگاه نگاهی به درب‌ها انداختم همه رقمش بود، از فروشنده پرسیدم درب ضد سرقت هم دارید که با جواب مثبت او روبه رو شدم.
 
واقعا این‌ها ضد سرقت هستند یا برای بازار گرمی اسم ضد سرقت را بر روی آن گذاشته اید؟
 
فروشنده: این درب‌ها اسمشان ضد سرقت است هر چقدر پول بدهی همان اندازه هم منفعت می‌بری، اما خب دزد‌ها هر روز دست به کار‌های عجیب و غریب می‌زنند و هر کاری از دستشان بر می‌آید.
 
حالا اگر من این درب را از شما بخرم تضمین می‌دهید که دزد وارد خانه ام نشود؟
 
فروشنده: قول نمیدهم، اما خب شاید مانع از ورود دزد به خانه شما بشود. واقعیت این هست که دزد‌ها برای ورود به خانه‌ها به راحتی با انداختن شاه کلید یا شکستن توپی آن، کارشان را انجام می‌دهند.
 
حالا قیمت درب‌های ضد سرقت چقدر است؟
 
فروشنده: از ۲ میلیون تومان شروع میشود تا ۳۰، ۳۵ میلیون تومان؛ بستگی به بالا و پایین شهر بودن محل خانه‌ها دارد، درب‌های وارداتی هم، چون به دلار وارد کشور می‌شوند قیمتشان بیشتر از ۳۵ میلیون تومان برای مشتری آب می‌خورد.
 
مگر فروش درب هم به بالا و پایین شهر ربط دارد؟
 
فروشنده: فروش درب‌ها به اندازه متراژ ورودی خانه‌ها ارتباط دارد و به همین دلیل ورودی بیشتر منازل شمال شهر بزرگتر از ورودی خانه‌های مرکز شهر است.

به سراغ چند فروشگاه عرضه درب خانه رفتم و دیگر فروشندگان هم از قیمت بالای محصول گفتند و از تضمین صد در صدی برای عدم ورود سارق به خانه‌ها هم خبری نبود و متفق القول می‌گفتند که اگر این درب‌ها از جنس با کیفیت باشد شاید بتوان از ورود سارقان به خانه‌ها جلوگیری کرد.

واکنش پلیس به عرضه درب‌های ضد سرقت در بازار

چندی پیش سردار رضا موذن در باره استفاده مردم از درب‌های ضد سرقت، گفت: فلسفه نام گرفتن برخی درب‌های منازل با اسم درب ضد سرقت را نمی‌دانم، اینکه این نام از کجا سر منشا گرفته مشخص نیست.

معاون مبارزه با سرقت پلیس آگاهی ناجا گفت: شاهد این هستیم که درب‌های معروف به درب ضد سرقت به راحتی توسط سارقان باز می‌شوند، این درب‌ها یک اشتباه بزرگ را برای مالکان منازل ایجاد می‌کند که به بهانه دارا بودن درب ضد سرقت در منازلشان تمام دارایی خود را به امان خدا رها کرده و به مسافرت می‌روند.


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *