۴۲ پروژه وزارت صنعت، معدن و تجارت رونمایی شد

۱۸ بهمن ۱۴۰۰ - ۱۱:۲۸:۲۵
کد خبر: ۷۹۴۸۳۵
دسته بندی‌: اقتصاد ، صمت و کشاورزی
وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: در بسته سرمایه گذاری که رونمایی شد ۴۲ پروژه مربوط به وزارت صنعت، معدن و تجارت با حدود ۲۰۰ هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری و بیش از ۶۰ هزار نفر اشتغال مستقیم و غیر مستقیم است.
- بنا به اعلام شاتا، سید رضا فاطمی امین در آئین آغاز عملیات اجرایی پروژه‌های بزرگ صنعتی کشور در حضور رئیس جمهور در سالن همایش‌های بین‌المللی صدا و سیما گفت: رهبر معظم انقلاب اسلامی در جلسه‌ای که هفته گذشته برگزار شد از روند شاخص‌های اقتصادی دهه ۹۰ ابراز نگرانی و ناخرسندی کرده بودند که یکی از موارد همین موضوع سرمایه گذاری بوده است.

پاسخ مثبتی برای رفع نگرانی‌های مقام معظم رهبری در حوزه سرمایه گذاری

وی در ادامه سخنان خود، تصریح کرد: خوشبختانه بسته‌ای که رونمایی شد و ۴۲ پروژه از ۴۸ پروژه آن مربوط به وزارت صنعت، معدن و تجارت است، پاسخ مثبتی به این تغییر جهت است که می‌تواند بسیار مثمر ثمر باشد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت در بخش دیگری از سخنان خود بیان کرد: در بسته سرمایه گذاری که رونمایی شد ۴۲ پروژه مربوط به وزارت صنعت، معدن و تجارت با حدود ۲۰۰ هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری است و بیش از ۶۰ هزار نفر اشتغال مستقیم و غیر مستقیم دارد.

فاطمی امین با بیان اینکه سه ویژگی در این بسته آن را از بسته‌های دیگر متمایز می‌کند، افزود: یکی از موارد متمایز شدن این بسته، ترکیب سهامداران آن است.

وی با یادآوری اینکه با پروژه‌های نیمه‌تمام متعددی در کشور مواجه هستیم، گفت: برخی از این پروژه‌ها به امید تسهیلات بانکی آغاز شده اند و چند درصد پیشرفت داشتند، اما به دلیل عدم تامین مالی متوقف شدند.

توانمندی سهمامداران پروژه‌ها به لحاظ فنی و مالی

وزیر صنعت معدن و تجارت اضافه کرد: خوشبختانه شرکت اصلی سهامدار این پروژه‌ها هم به لحاظ توان مالی و هم به لحاظ توان فنی در رده‌های بسیار مناسبی قرار دارد و دغدغه این را نداریم که این پروژه‌ها را فقط آغاز میکنیم بلکه شاهد انجام این پروژه‌ها در زمان مقرر خواهیم بود.

فاطمی امین ادامه داد: یکی از این پروژه‌ها معدن مس جانجا با بیش از ۱۰ هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری است، ۱۳ هزار اشتغال مستقیم و پنج هزار نفر اشتغال غیر مستقیم دارد.

واگذاری ۴۰ درصد از سهمام معدن «جانجا» به مردم برای توزیع ثروت

وی اضافه کرد: کنسرسیومی با شش عضو برنده این مزایده شده است و ۴۰ درصد سهام این معدن به مردم تعلق خواهد گرفت یعنی مردم سهامدار این پروژه خواهند شد که این موضوع علاوه بر تامین نقدینگی، توزیع درآمد را نیز در پی خواهد داشت.

وزیر صمت همچنین ادامه داد: با فعالسازی این معدن علاوه بر این که در منطقه سیستان و بلوچستان ۸ هزار شغل ایجاد می‌شود، مردم نیز سهامدار و ذینفع خواهند شد، این کار بسیار بزرگی در حوزه توزیع ثروت است.

نگاه ویژه به زنجیره‌ها در پروژه‌های سرمایه گذاری

فاطمی امین با بیان اینکه یکی دیگر از ویژگی‌های این پروژه‌ها نگاه ویژه به زنجیره‌ها است، اضافه کرد: سرمایه‌گذاری‌هایی که متوازن نیستند باعث ایجاد ظرفیت‌های خالی بسیار زیاد شده است، در این پروژه‌ها سعی کردیم که این توازن برقرار شود و بهبود و ارتقاء یابد.

وی همچنین تأکید کرد: فقط به دنبال سرمایه‌گذاری نبودیم، بلکه می‌خواستیم که در زنجیره تولید و توزیع جغرافیایی این سرمایه‌گذاری‌ها متوازن باشند.

وزیر صمت با بیان اینکه چند پروژه نیز مربوط به پروژه‌های نیروگاهی است که به تداوم تولید کمک می‌کنند، یاداوری کرد: در تابستان امسال ۱۳ هزار مگاوات کمبود برق داشتیم که ۱۰ هزار مگاوات آن مربوط به صنعت بوده است و بسیاری از تولیدات ما به دلیل همین کمبود‌ها متوقف شد.

تداوم رشد اقتصادی در مناطق مختلف با سرمایه گذاری‌های متوازن جدید

فاطمی امین گفت: این پروژه‌ها تداوم رشد اقتصادی را در مناطق مختلف تضمین می‌کنند، هدف دولت رسیدن به رشد ۸ درصد است که این ۸ درصد از محل تکمیل ظرفیت‌های خالی باید به وجود آید، اما از سال ۱۴۰۳ به بعد باید سرمایه‌گذاری‌هایی داشته باشیم تا تداوم رشد اقتصادی و افزایش درآمد اتفاق بیفتد.

وی تصریح کرد: این گام اول خواهد بود و در ماه‌های آینده بسته‌های جدید را رونمایی خواهیم کرد تا این سرمایه گذاری‌های بزرگ و با سبک جدید به ثبات و رشد اقتصادی کمک کند.
 

 ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *