قرارداد ۸۰۰ میلیون دلاری بین شرکت ملی نفت ایران و شرکت انرژی دانا امضا شد

۱۷ بهمن ۱۴۰۰ - ۱۷:۴۷:۴۴
کد خبر: ۷۹۴۷۳۱
دسته بندی‌: اقتصاد ، عمومی
آیین امضا و تنفیذ قرارداد توسعه و بهره‌برداری میدان مشترک نفتی سهراب با سرمایه‌گذاری ۸۰۰ میلیون دلاری، بین شرکت ملی نفت ایران و شرکت انرژی دانا در حضور رئیس‌جمهوری و وزیر نفت برگزار شد.
- بنا به اعلام شانا، امروز آیین امضا و تنفیذ قرارداد توسعه و بهره‌برداری از میدان مشترک نفتی سهراب با ارزشی معادل ۸۰۰ میلیون دلار، با حضور سید ابراهیم رییسی، رئیس‌جمهوری، جواد اوجی، وزیر نفت، محسن خجسته‌مهر، مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران و جمعی از فعالان اقتصادی انجام شد.

براساس این قرارداد، شرکت ملی نفت ایران، تأمین مالی، توسعه و بهره‌برداری از میدان مشترک نفتی سهراب را در قالب الگوی جدید قرارداد‌های نفتی به شرکت انرژی دانا واگذار کرد.

این قرارداد با هدف تولید تجمعی ۱۶۰ میلیون بشکه نفت‌خام از میدان مشترک نفتی سهراب، بین دو شرکت تنفیذ شده است.

با تکمیل مرحله توسعه این طرح، تولید از این میدان به ۳۰ هزار بشکه در روز برسد، شایان ذکر است تولید تجمعی در دوره ۲۰ ساله قرارداد ۱۶۰ میلیون بشکه برآورد می‌شود که با در نظر گرفتن قیمت نفت‌خام معادل ۵۰ دلار برای هر بشکه، ارزش نفت‌خام اضافی قابل استحصال در طول دوره قرارداد (بدون احتساب ارزش گاز همراه تولیدی)، ۸ میلیارد دلار برآورد می‌شود.

طرح توسعه میدان نفتی سهراب، مشتمل بر برنامه تخلیه طبیعی و حفاری ۲۰ حلقه چاه جدید، تجهیز ۱۴ چاه به پمپ درون چاهی، یک ایستگاه تقویت فشار با پمپ‌های سه‌فازی، خط لوله انتقال نفت‌خام و احداث واحد تفکیک‌گر و اندازه‌گیری در مجاورت واحد بهره‌برداری غرب کارون خواهد بود؛ این در حالی است که وجود پیچیدگی‌ها و محدودیت‌های محیط زیستی و امنیتی در میدان نفتی سهراب، توسعه این میدان را با دشواری‌هایی روبه‌رو کرده است.

طرح کلی جانمایی و توسعه میدان مشترک نفتی سهراب با حفظ ملاحظاتی در جهت کاهش حداکثری مداخله در فضای محافظت شده هورالعظیم و حفظ شرایط طبیعی منطقه انجام می‌شود.

با اجرای کامل این طرح،   ضمن افزایش ظرفیت تولید نفت‌خام کشور و حفظ سرمایه ملی در میادین مشترک، حمایت مؤثری از تولید داخلی انجام خواهد شد که این موضوع نقش چشم‌گیری در توانمندسازی روزافزون شرکت‌های داخلی و بهره‌مندی بیشتر از توان متخصصان و سرمایه‌انسانی ایرانی و بومی داشته و زمینه‌های اشتغال گسترده‌ای را در استان خوزستان ایجاد خواهد کرد.

 تنفیذ قرارداد توسعه و بهره‌برداری میدان مشترک نفتی سهراب برای سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی ابلاغی مقام معظم رهبری و برنامه‌های ششم توسعه و با تأکید وزیر نفت و مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران، در چارچوب تولید حداکثری و تسریع در توسعه میدان‌های مشترک با کشور‌های همسایه انجام شده است.

تنفیذ این قرارداد همچنین به‌منظور مقابله با آثار منفی نوسان درآمد حاصل از صادرات نفت و گاز و برای توجه به راهبرد‌هایی همچون انتخاب مشتریان، ایجاد تنوع در روش‌های فروش و افزایش صادرات گاز و افزایش مشارکت بخش خصوصی در فروش نفت وگاز انجام شده است.

میدان مشترک نفتی سهراب واقع در شمال غربی شهر اهواز در استان خوزستان و در امتداد مرز ایران و عراق است. این میدان نفتی با میدان نفتی هویزه در کشور عراق مشترک است و از چندی پیش فعالیت‌های توسعه در سمت عراقی آغاز شده است.
 
 


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *