دانش حقوقی، رفتار قانونی و عدالت محوری سه مولفه مهم امر وکالت است

9:13 - 02 بهمن 1400
کد خبر: ۷۹۰۹۴۹
دسته بندی: حقوق و قضا ، قضایی
رئیس کل دادگستری ایلام، گفت: وکیل باید در چارچوب قوانین و وظایف تعیین شده حرکت کرده و با رعایت اخلاق حرفه‌ای به بهترین نحو وظایف خود را نسبت به موکل به انجام رساند.

علی دهقانی در آیین تحلیف ۳۰ نفر از کارآموزان مرکز وکلای قوه قضاییه با تاکید بر اهمیت جایگاه و منصب وکالت سه مؤلفه مهم در این منصب را به کلیه کارآموزان خاطر نشان کرد. وی از شناخت شأن و جایگاه وکیل و توجه به اهمیت این نهاد در کشف حقیقت و گسترش عدالت به عنوان اولین مؤلفه وکالت نام برد.

رئیس کل دادگستری استان ایلام دومین مؤلفه امر وکالت را شناخت هدف وکالت خواند و گفت: احقاق حق، شناخت و رسیدن به حقیقت و واقعیت هدف مقدس وکیل در خدمت به مردم است.

وی شناخت حدود و وظایف وکیل را سومین مؤلفه حائز اهمیت در وکالت عنوان کرد و افزود: وکیل باید در چارچوب قوانین و وظایف تعیین شده حرکت کرده و با رعایت اخلاق حرفه‌ای به بهترین نحو وظایف خود را نسبت به موکل به انجام رساند.

دهقانی تاکید کرد: وکیل باید با شناخت وظایف، تکالیف و تعهدات خود نسبت به موکل و جامعه در مسیر حق و عدالت حر کت کند و هرگونه خروج از این وظایف و تکالیف برای وکیل و جامعه آسیب است.

رئیس کل دادگستری استان ایلام در ادامه به بیان اهمیت مقوله نظارت در عملکرد وکلا پرداخت و افزود: نظارت فردی وکیل بر اعمال و رفتار خود، نظارت نهاد‌های نظارتی مرکز وکلا و نظارت عالی دستگاه قضایی همگی در راستای حفظ سلامت و صیانت از نهاد وکالت است و این نظارت مانع استقلال وکیل نیست و وکیل در چارچوب قانون در دفاع از موکل خود مستقل است.

وی یادآور شد: مهم‌تر از دریافت پروانه وکالت، دانش حقوقی، رفتار قانونی و اخلاقی و عدالت محوری و حق‌طلبی وکیل در دفاع از مردم است.

دهقانی بر رعایت کامل هنجار‌های مربوط به وکالت، پایبندی به قرارداد‌ها و توافقات انجام‌شده با موکلین، استفاده از خدمات نوین الکترونیکی دستگاه قضایی در حوزه وکالت، توجه ویژه به اهمیت صلح و سازش در اختلافات و بسط و ترویج وکالت معاضدتی تاکید کرد.ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *