سالانه ۱۱۵ هزار تن عسل در کشور تولید می‌شود

15:17 - 28 دی 1400
کد خبر: ۷۹۰۲۶۱
دسته بندی: اقتصاد ، صمت و کشاورزی
مجری طرح توسعه زنبورداری وزارت جهاد کشاورزی، تولید سالانه عسل را حدود ۱۱۵ هزار تن و ظرفیت صادراتی این محصول را ۵ هزار تا ۱۰ هزار تن عنوان کرد.
- بنا به اعلام وزارت جهاد کشاورزی، حسین اکبرپور گفت: در ۸ ماهه امسال، ۱۰۸۰ تن عسل به ارزش ۸۶ میلیارد تومان از کشور صادر شده است.

وی افزود: طی این مدت ۷ تن و ۱۴۰ کیلوگرم بره موم به ارزش یک میلیارد تومان نیز فقط به کشور چین صادر کرده ایم.

مجری طرح توسعه زنبورداری وزارت جهاد کشاورزی خاطرنشان کرد: با توجه به مرغوبیت عسل ایران، چین نسبت به واردات این محصول تمایل نشان داده و این کشور به دلیل جمعیت بالا، بازار خوبی برای تولیدات زنبورداران ایران است و موجب ترغیب آنان برای تولید می‌شود.

اکبرپور اظهار داشت: عسل ایران در سال جاری به کشور‌های حاشیه خلیج فارس مانند بحرین، کویت، قطر، عمان، کشور‌های اتحادیه اروپا همچون آلمان و انگلستان و سایر کشور‌ها نظیر کانادا، هنگ کنگ، استرالیا، اندونزی، مالزی، عراق و لبنان صادر شد.

وی در مورد تنوع عسل‌های تولید شده گفت: عسل‌ها بر اساس طعم و نوع گیاه، تقسیم بندی می‌شوند به طوری که ۶۰ درصد عسل‌های تولیدی چند گیاه و ۴۰ درصد دیگر تک گیاه هستند.

مجری طرح توسعه زنبورداری وزارت جهاد کشاورزی ادامه داد: سالانه نزدیک به ۷ هزار تن عسل چند گیاه کوهستان، حدود ۵ هزار تن چند گیاه دشت، قریب به ۴ هزار تن عسل گون، حدود ۳ هزار تن عسل کنار، ۱۵۰۰ تن عسل گون گزانگبین، ۱۰۰۰ تن عسل مرکبات و ۱۰۰۰ تن عسل گشنیز در ایران تولید می‌شود.

وی گفت: درخواست نوع عسل برای صادرات بر اساس ذائقه مردم کشور‌ها فرق می‌کند به طوری که کشور‌های جنوب حاشیه خلیج فارس بیشتر عسل کنار و برخی کشور‌ها عسل گون و گون دشت و کوهستان مصرف می‌کنند.

اکبرپور اذعان داشت: آنچه برای حوزه صنعت زنبورداری مهم است، افزایش عملکرد تولید، صادرات عسل و سایر محصولات آن مانند بره موم و ژل رویال و همچنین رعایت استاندارد‌های مورد نظر کشور‌های وارد کننده است.

وی تصریح کرد: چین پروتکل بهداشتی خود را برای واردات عسل ایران به سازمان دامپزشکی کشور ارسال کرده و متناسب با این پروتکل بهداشتی، نمونه‌های عسل به این کشور ارسال می‌شود و امیدواریم با کمک شرکت‌های خصوصی و هلدینگ‌های داخلی بتوانیم عسل به چین صادر کنیم.

مجری طرح توسعه زنبورداری وزارت جهاد کشاورزی افزود: عسل تولید داخل در آزمایشگاه‌های مرجع سازمان دامپزشکی کشور بررسی و از نظر مواردی همچون میزان ساکارز، اسید‌های آمینه، آفتکش‌ها و آلاینده‌ها بررسی و آنالیز می‌شوند.

وی با تاکید بر افزایش عملکرد تولید عسل در کشور گفت: میانگین تولید عسل در هر کندو نزدیک به ۱۰ کیلو و ۲۷۰ گرم است و تلاش می‌کنیم از طریق آموزش و افزایش آگاهی زنبورداران عملکرد تولید در کندو‌ها را افزایش دهیم.

ممنوعیت واردات رویال ژل

اکبرپور درباره تولید رویال ژل در صنعت زنبورداری برآورد کرد امسال بیش از ۳.۵ تن از این محصول در کشور تولید شود.

وی اضافه کرد: با توجه به نیاز شرکت‌های دارویی به رویال ژل به عنوان مواد اولیه برخی داروها، تمام رویال ژل تولیدی به مصرف داخل می‌رسد.

اکبرپور اعلام کرد: برای حمایت از تولید داخل، واردات رویال ژل از سال ۹۸ ممنوع شده و این ممنوعیت ادامه دارد.
 
 

 ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *