اشرافیت گرایی در مدیریت مناطق آزاد جایی ندارد

9:51 - 28 دی 1400
کد خبر: ۷۹۰۱۴۸
دسته بندی: اقتصاد ، اقتصاد ایران
مشاور رئیس جمهور و دبیر شورایعالی مناطق آزاد تجاری ـ صنعتی و ویژه اقتصادی تاکید کرد؛ اشرافیت گرایی در مدیریت این مناطق جایی ندارد.

- بنابر اعلام پایگاه خبری مناطق آزاد، سعید محمد در سومین گردهمایی ائمه جمعه مناطق آزاد کشور گفت: حضرت آقا در بیانات سال‌های قبل اهدافی همچون تولید، صادرات و ارز آوری را از جمله موارد مورد انتظار مناطق آزاد بیان کرده بودند، این در حالیست که کلا ۲ درصد صادرات، ۷ درصد سرمایه گذاری و ۱ درصد از تولید کشور برای این مناطق است که نشان می‌دهد تا کنون این مناطق آنطور که باید به اهداف خود نرسیده اند.

وی یادآور شد: اکثر کشور‌ها از ظرفیت مناطق آزاد بیشترین بهره را برای منافع کشورشان برده اند، ۷۵ درصد از اقتصاد چین در مناطق آزاد این کشور است و مناطق آزاد موتور پیشران امارات هستند، عمده مشوق‌های معمول مناطق آزاد در سطح دنیا هم مشوق‌های مالیاتی و گمرگی است.

مشاور رئیس جمهور بیان کرد: هم اکنون ۲۵۰۰ واحد تولیدی در مناطق آزاد و ویژه فعالیت دارند که اکثرا از مجموعه‌های خوب کشور هستند، ولی بخاطر حذف مشوق‌ها همه گرفتار شده اند، با حذف مشوق‌ها دیگر مجموعه‌ای به مناطق آزاد نخواهد آمد، آن‌ها که آمده اند هم خواهند رفت، برای ادامه فعالیت مناطق آزاد باید به اصل قانون اداره کرد این مناطق رجوع کرد.

سعید محمد افزود: هم اکنون برخی واحد‌های تولیدی در مناطق آزاد دو بار مالیات بر ارزش افزوده می‌دهند، یکبار پس از خرید مواد اولیه که قصد ورود آن‌ها را به منطقه دارند و یکبار حین خروج محصول تولید شده در منطقه، شرکتی بود که سه بار مالیات می‌داد، این در حالیست که تولید کنندگان در سرزمین اصلی یکبار مالیات بر ارزش افزوده می‌دهند.

وی یادآور شد: مطابق قانون، دولت باید هزینه تاسیس زیر ساخت‌های مناطق آزاد را تامین کند، اما تاکنون صورت نگرفته، ۷ منطقه آزاد جدید هم تاسیس شده است.

دبیر شورایعالی مناطق آزاد تجاری ـ صنعتی ویژه اقتصادی گفت: ماده ۶۵ از قوانین مناطق آزاد مترقی جهان الگو گرفته شده است و مطابق آن همه امورات مناطق آزاد بجز موارد نظامی و امنیتی با مدیرعامل منطقه است. دو مرتبه این موضوع در حضور رئیس جمهور مطرح شده که هر دو بار تایید و حمایت کرده است، ولی دستگاه‌ها به شرایط کنونی خو دارند و اختیارات را واگذار نمی‌کنند، طبق قانون باید بنادر، شهر‌های جدید و دستگاه‌های خدمت رسان در مناطق آزاد تحویل ما بشوند.

سعید محمد تصریح کرد: هم اکنون بیست و چند دستگاه در مرز‌ها حضور دارند، عملکرد هماهنگ هم ندارند لذا در عمل مانع تولید و صادرات شده اند.

مشاور رئیس جمهور، بیان کرد: بویژه در حوزه موضوعات فرهنگی مناطق به کمک شما نیازمندیم، باید راهکار‌های مناسب و غیر کلیشه‌ای برای موضوعات یافت، تا باور‌ها تقویت نشوند مشکلاتی از جنس فرهنگی حل نخواهند شد.

سعید محمد تصریح کرد: در مناطق آزاد همواره عمده توجه معطوف به توسعه اقتصادی بوده لذا ابعاد فرهنگی و اجتماعی صدمه دیده اند، هرجا صنعت و اقتصاد بدون پیوست‌ها حضور یافته آسیب‌های فرهنگی و اجتماعی ایجاد کرده، به مجموعه در حال احداث پتروشیمی چابهار گفتیم باید تا حد ممکن از بومیان منطقه استفاده کنند، مهاجرت کمتر تبعات و آسیب‌های اجتماعی کمتر را در پی خواهد داشت.

وی اظهار داشت: مسئولان در مناطق آزاد از مردم دور افتاده اند، در سفر‌ها اکثرا سعی می‌شود دیدار‌های مردمی داشته باشیم افراد می‌آیند و بعضا با نگاه در ابتدا منفی مشکلات خود را مطرح می‌کنند، طبیعی هم هست، زیرا طی بیست سال گذشته مدیرعامل منطقه را هم ندیده اند چه رسد به دبیر شورایعالی مناطق، ولی بسیاری از مشکلاتی که دارند حتی بدون هزینه کرد‌های خاص نیز قابل حل شدن هستند و کار‌ها جلو می‌رود.

دبیر شورایعالی مناطق آزاد تجاری ـ صنعتی ویژه اقتصادی بیان کرد تصریح کرد: روحیه اشرافی گری نباید در مناطق آزاد جایی داشته باشد، برای تردد کاروان راه بیندازیم، آسانسور شخصی داشته باشیم که کم کم کارمندان مجموعه خودمان هم مدیران را نبیند و برخورد‌های توام با تفرعن جایی در مناطق آزاد ندارد.

سعید محمد افزود: وضعیت بهداشت و درمان در مناطق آزاد اصلا مطلوب نیست، کیش که نگین مناطق آزاد کشور است تنها یک بیمارستان خصوصی دارد که آنجا هم تعرفه‌ها اینقدر بالا هستند که مردم عادی امکان استفاده ندارند، بدنبال اخذ مجوز تاسیس بیمارستان علوم پزشکی در مناطق اروند و چابهار هستیم تا وضعیت درمانی بهتر شود، طرح‌هایی برای ایجاد بیمارستان و دهکده‌های سلامت در مناطق آزاد نیز در دست بررسی هستند.

وی گفت: به پرسنل مان در منطقه آزاد اروند گفتیم به ساختمان قدیمی بروند تا ساختمان جدید برای تحصیل ۲ هزار دانشجوی عراقی و ارز آوری حاصل از حضور آنان استفاده شود که برخی مخالفت‌ها راه افتاد، در حالی که پول فروش آن ساختمان صرف ایجاد جاده، لوله کشی و تاسیس سیستم دفع فاضلاب برای مردم همان منطقه خواهد شد.

مشاور رییس جمهور و دبیر شورایعالی مناطق آزاد تجاری ـ صنعتی ویژه اقتصادی تصریح کرد: در قشم ۵-۶ ویلای لاکچری داشتیم که به فروش گذاشته شدند تا پول آن‌ها صرف ایجاد پل ارتباطی خلیج فارس شود.ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *