رؤسای قوه قضائیه وکیل آنلاین مجله حقوقی

کاهش ۵۰ درصدی هزینه خرید اوراق بانک مسکن تا پایان بهمن ادامه دارد

17:32 - 27 دی 1400
کد خبر: ۷۹۰۰۷۱
طبق اعلام عضو هیات مدیره بانک مسکن بر اساس رایزنی‌های انجام شده مصوبه کاهش ۵۰ درصدی هزینه خرید اوراق بانک مسکن تا پایان بهمن‌ماه سال جاری برقرار است.

_ فارس نوشت: محمد حسن علمداری با اشاره به فرآیند عرضه و تقاضا اوراق گواهی حق تقدم بیان کرد: بانک مسکن در فرآیند عرضه و تقاضا اوراق گواهی حق تقدم ذی‌نفع نیست بلکه سپرده‌گذاران در بانک مسکن بر حسب میزان و مدت زمان سپرده خود مشمول دریافت ۳۰ تا ۳۵ درصد اوراق می‌شوند که می‌توانند این اوراق را به منظور هبه به افراد دیگر، استفاده خود و یا عرضه در بازار فرابورس استفاده کنند.

عضو هیات مدیره بانک مسکن ضمن اعلام نگرانی بانک مسکن از افزایش قیمت‌های ایجاد شده در بازار اوراق گفت: بانک مسکن به منظور ساماندهی بازار اوراق در گام اول مصوبه کاهش ۵۰ درصدی هزینه دریافت تسهیلات مسکن از محل اوراق گواهی حق تقدم را صادر کرد تا از این طریق تقاضای خرید اوراق در بازار مسکن ساماندهی شود.

تمدید مصوبه کاهش ۵۰ درصدی هزینه دریافت تسهیلات مسکن از محل اوراق تا پایان بهمن‌

وی با اشاره به تمدید مصوبه کاهش ۵۰ درصدی هزینه دریافت تسهیلات مسکن از محل اوراق گواهی حق تقدم گفت: بر اساس رایزنی‌های انجام شده این مصوبه تا پایان بهمن‌ماه سال جاری برقرار است.

علمداری با اشاره به دیگر اقدامات بانک مسکن به منظور ساماندهی بازار اوراق گفت: در گام بعدی بانک مسکن رایزنی‌هایی با سپرده‌گذاران بزرگ بانک انجام داد تا آن‌ها اوراق خود را به بازار عرضه کنند و نتیجه این افزایش عرضه ساماندهی بازار اوراق باشد.

این مقام مسئول با بیان اینکه بانک مسکن مجموعه اقدامات ممکن برای کاهش تقاضا و افزایش عرضه را در پیش گرفت، گفت: تحلیل ما این است که تقاضای سرمایه‌ای وارد بازار اوراق شده و سفته‌بازی عامل افزایش قیمت اوراق است، به عبارت دیگر متقاضیان برای دریافت تسهیلات از اوراق استفاده نمی‌کنند و با هدف کسب سود به بازار اوراق حق تقدم وارد شده‌اند.

رایزنی بانک مسکن و فرابورس برای ثبات دائمی بازار اوراق

عضو هیات مدیره بانک مسکن در پاسخ به این سوال که اقدامات بانک مسکن به صورت مسکن عمل کرده و راهکار پایدار تلقی نمی‌شود، گفت: در حال حاضر یک سری رایزنی‌ها با فرابورس انجام شده است که بتوانیم به صورت پایدار بازار اوراق حق تقدم را ساماندهی کنیم.

علمداری اضافه کرد: راهکار‌هایی مشابه در نظر گرفتن حجم مبنا، محدودیت برای ورود تقاضای سرمایه به همراه سایر راهکار‌های ساماندهی را به فرابورس پیشنهاد دادیم که امیدواریم با اجرای آن بازار به ثبات دائمی برسد.ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *